miten vaihdan kovalevyn toiseen tietokoneeseen niin että ei tarvitse asentaa windowssia uusiksi?mulla on tässä kovalevyllä juuri asennettu windows xp pro ja en jaksaisi taas laittaa sitä uusiksi kun ei ole omaa asennuslevyäkään.tiedän että jotenkin sen saa kun joskus vein koneen liikkeeseen ja sielä vaihdettiin emolevy,prosessori ja virtalähde eli koko kone oikeestaan ilman että kovalevyllä ollut windows olisi pitänyt asentaa uusiksi.mielellään haluaisin rautalanka versiona ohjeen kun en ole pahemmin koneella muuta tehnyt kuin pelannut ja surffannut.
kovalevy toiseen koneeseen
4
473
Vastaukset
- gürü
useimmiten pidä asentaa uusiksi, kun emolevy vaihtuu.
Joskus onnistuu ns. korjaava asennus, mutta sinullahan ei ole asennus-CD:tä, joten...
Yksi mitä voisit yrittää on se, että poistat laitehallinnan kautta kaikki emolevyyn liittyvät ajurit yms. ja sitten HETI sammutat koneen ja laitat kiintolevyn toiseen koneeseen.
Eli sieltä "IDE ata- tai Atapi ohjaimet" ja "järjestelmälaitteet"-kohtien alta kaikki mahdollinen pois.
Myös esim. integroitu äänikortti, verkkokortti, suoritin yms. pois (klikkaa ominaisuudet-kohtaa laitteen kohdalla).
En ole itse kokeillut em. juttua, mutta eräs tuttavan tuttava kuulemma oli onnistunut tuossa operaatiossa.
Mutta, kannattaisi ottaa ensin image Norton ghostilla winxp-asennuksesta! Saa sitten nopeasti palautettua, jos pitääkin laittaa kovis takaisin vanhaan koneeseen.
(vaikka kyllähän Windows Xp silloinkin "löytää" emolevyn muut vermeet uudestaan) laitat vaan uuden kovon jolle se xp on asennettu masteriksi, siis isännäksi ja kone toimii...
- nyt onnistuisi
kaveri jolla asennuslevy on niin tuleekin viikonloppuna käymään että jos ei suoraan toimi niin silläkö pitäisi ainakin saada toimimaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564