kovalevy toiseen koneeseen

miten onnistuu?

miten vaihdan kovalevyn toiseen tietokoneeseen niin että ei tarvitse asentaa windowssia uusiksi?mulla on tässä kovalevyllä juuri asennettu windows xp pro ja en jaksaisi taas laittaa sitä uusiksi kun ei ole omaa asennuslevyäkään.tiedän että jotenkin sen saa kun joskus vein koneen liikkeeseen ja sielä vaihdettiin emolevy,prosessori ja virtalähde eli koko kone oikeestaan ilman että kovalevyllä ollut windows olisi pitänyt asentaa uusiksi.mielellään haluaisin rautalanka versiona ohjeen kun en ole pahemmin koneella muuta tehnyt kuin pelannut ja surffannut.

4

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gürü

      useimmiten pidä asentaa uusiksi, kun emolevy vaihtuu.
      Joskus onnistuu ns. korjaava asennus, mutta sinullahan ei ole asennus-CD:tä, joten...

      Yksi mitä voisit yrittää on se, että poistat laitehallinnan kautta kaikki emolevyyn liittyvät ajurit yms. ja sitten HETI sammutat koneen ja laitat kiintolevyn toiseen koneeseen.

      Eli sieltä "IDE ata- tai Atapi ohjaimet" ja "järjestelmälaitteet"-kohtien alta kaikki mahdollinen pois.
      Myös esim. integroitu äänikortti, verkkokortti, suoritin yms. pois (klikkaa ominaisuudet-kohtaa laitteen kohdalla).

      En ole itse kokeillut em. juttua, mutta eräs tuttavan tuttava kuulemma oli onnistunut tuossa operaatiossa.

      Mutta, kannattaisi ottaa ensin image Norton ghostilla winxp-asennuksesta! Saa sitten nopeasti palautettua, jos pitääkin laittaa kovis takaisin vanhaan koneeseen.
      (vaikka kyllähän Windows Xp silloinkin "löytää" emolevyn muut vermeet uudestaan)

    • laitat vaan uuden kovon jolle se xp on asennettu masteriksi, siis isännäksi ja kone toimii...

    • nyt onnistuisi

      kaveri jolla asennuslevy on niin tuleekin viikonloppuna käymään että jos ei suoraan toimi niin silläkö pitäisi ainakin saada toimimaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6775
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6503
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6292
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4092
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      46
      2138
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      138
      1501
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1462
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe