Hintalupaus/ humpuuki

Anonyymi

Ostin kulutussähköä GNP- yhtiöltä. Hinta oli sovittu aikajaksolle 2. Kk:tta. Ennen sopimksen päättymistä muut yhtiöt ovat ilmoittaneet tulevasta korotuksesta. EI TÄMÄ.
Hinta nousi 2.48 kwh:ta 5.69 kwh:n. Ei siis ilmoitusts.
Älkää luottako tähän yhtiöön.
Samoja rosvoja kuin siirtoyhtiötkin.
Pertti Nissinen

7

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No voi...
      Netti on täynnä varoituksia erinäisistä sähkönmyyjistä. Oma vika, jos ei osaa googlea käyttää.

      • Anonyymi

        Samat on kokemukset...
        Liisa


    • Anonyymi

      Niin, aloittajakin kertoo että tuo lähtöhinta oli sovittu kahdeksi kuukaudeksi.
      Eli tuo sähköpörssin verottoman hinnan alle oleva sisäänheittotarjous oli voimassa kaksi kuukautta, minkä jälkeen hinta muuttuu jollain tavalla pörssisidonnaiseksi. Sopimuksessa se varmaan on kerrottu, kannattaisi lukea ennen allekirjoitusta.
      GNP antaa googlehaulla yhteyden Kraft-energiaan ja muinaiseen Energiamarket-yhtiöön. Eipä kuulosta hyvältä tuokaan.

    • Anonyymi

      No se korotus varmaan luki siinä laskussa.

    • Anonyymi

      Mitä aloitus kertoo aloittajasta ?

    • Anonyymi

      Jaa, onkos se tämä GNP rento - sopimus? Ehdoissa lukee että "hinta seuraa tukkumarkkinoita sekä GNP Energyn osto- ja toimituskustannuksia. Sopimuksessa ei ole kiinteää marginaalia." Eli ostaja antaa myyjälle täysin vapaat kädet lyödä sähkölle ihan sellainen hinta kuin myyjä haluaa. Ja ensimmäinen lasku on pakko maksaa, sen jälkeen toistaiseksi voimassaolevan sopimuksen voi onneksi purkaa.
      Mutta miettikää nyt vähän, mihin sen nimenne tyrkkäätte!

    • Anonyymi

      Ja vaikka kyseisessä yhtiössä irtisanoi sopimuksen niin ennakkoon reilusti maksettuja rahoja saat odottaa tovin. On myös vakio asiakas kuluttajariita tapauksissa.
      Kokemusta reilun kahden vuoden takaa. Olin pari kuukautta asiakkaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5120
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      28
      3739
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      71
      3500
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2858
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      93
      2743
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2690
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1911
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1696
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1508
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      155
      1380
    Aihe