Haluaisitko 2000e vai 700e?

399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olitko sinäkin kusetettu. Ja nyt tyhjän päällä

Äänestä

Tuo artikkeli on ohjaava, että sisältää väärää tietoa ja lisäksi ohjaa ihmisiä pois ammattiliitosta kusettamalla.

Joka ammattiliitolla on oma kassansa ja tiiviissä yhteistyössä ammattiliiton kanssa (metallin työttömyyskassa, puusepän ammattiliiton kassa ja kaikki muutkin liitot)

Joka ammattiliitto vakuuttaa jäsenensä tapaturmavakuutuksella josta maksat jäsenmaksun muodossa, joka ammattiliitolla on oma ammattilehti jonka maksat jäsenmaksulla.

Ammattiliittojen jäsenmaksut on sidottu prosentuaalisesti palkkaan.

Joka työttömyyskorvaus on sidottu kuukautiseen keskiansioon jonka mukaan maksertaan työttömyyskorvaus prosentuaalisesti, vähintään 1/3 osa palkasta

Mikään kassa ei maksa kymppitonneja kuukaudessa korvauksia, koska tällöin pitäisi olla kuukausitulo keskimäärin 40 000 - 60 000.

Jjoka liiton toimintaa ja alaosaston toimintaan voit osallistua, neuvottelee jopa paikallisesti työolosuhteet/palkat, irtisanottuna tutkii asian jos väärin perustein irtisanottu, antaa oikeusapua ja vie asian käräjille.

VERSUS.

KOKO-kassa ja loimaan kassa.

Ei neuvottele, ei vakuutusta kuin erillisenä jäsenmaksun lisäksi maksettuna, ei oikeusturvaa, ei ammattilehtiä, et voi osallistua mihinkään toimintaan.

Siinäpä ne, kummat ovat parempia kassoja, koko ja loimaa vaiko ammattiliittojen??

Vastauksia kehiin ja tiedoksi, olen itse kuulunut metallin ammattiliittoon kymmeniä vuosia, ammattiliitto tappeli työnantajaa vastaan käräjillä ja ilmainen asianajaja liitosta.

Äänestä
  • Työttömyyskassa on työttömyyskassa ja liitto on liitto. Nämä taitavat sinulla mennä sekaisin. Työttömyyskassan tehtävänä ei ole neuvotella vaan maksaa työttömyysturvaan kuuluvia maksuja.

    Eihän tuo artikkeli kai mitään liitoista pois ole kun siinä mainoksessa sanotaan, että LIITTOJEN KANSSA. Joten mikä oli se ongelma?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Haluaisitko 2000e vai 700e?
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/b134b434-9988-45e1-b189-8b60977ab404

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu