mun itsetunto on aik perseest

Anonyymi

oon 13 v poika ja mulla joka päivä on huono olo itestäni ja siitä miltä mä näytän. mun hartiat on kauhian leveet ja oon hirveen läski. (57kg 163cm) mä joka aamu ko herään katon vaa peiliin ja mietin että millo mä tulin tähä pisteesee. oon yrittäny laihuttaa monta kertaa mutta en oo ikinä onnistunu ja se vaa saa mut tuntumaa hirveemmältä. en oo kauhee urheilullinen ja hengästyn jo 100m juoksusta ja oon tyylii koko luokan miinus ko oon nii hidas. mul on tosi vähä kavereita ja aina ko yritän saada sellasia nii kaikki vaa sanoo hyi ja lähtee pois. mun kehorasva prosentti salee 50%.

3

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei! Oletko käynyt terveydenhoitajalle koulussa puhumassa näistä asioista?
      Hän on kumminkin sopiva alan ammattilainen, joka osaa auttaa sinua näissä jutuissa.
      Suosittelen.

    • Anonyymi

      Hei! Ensimmäiseksi, olet varmasti hieno tyyppi juuri tuollaisena ja tulet saavuttamaan elämässäsi vielä mitä hienoimpia asioita!

      Ulkonäkö. Olet teini-iässä, kroppasi ja kasvosi kokevat nopeita/suuria muutoksia seuraavien vuosien aikana. Voit tukea kasvuasi, kehittymistäsi parhaiten terveellisellä ruokavaliolla. Jos on vähän hakusessa, mitä sitä kannattaisi syödä ja kuinka usein niin kannattaa kääntyä kouluterveydenhoitajan puoleen! Alan ammattilainen kyllä kertoo mitä tehdä.

      Harrastukset. Kaikki eivät ole hyviä kaikessa, meillä kaikilla on omat heikkoudet ja vahvuutemme. Voi välillä tuntua, että on kaikessa huono ja pää tahtoo aina etsiä vain sitä negatiivista mutta löydät vielä sen missä sinä loistat!

      Ystävät. Ystävyyssuhteet ovat sellaisia, mitä ei voi ostaa tai sormia napsauttamalla saada. Ystävyys perustuu rehellisyyteen ja avoimuuteen, samanlaiseen ajatusmaailmaan. Sinä kyllä vielä löydät ystäviä, kenen puoleen kääntyä niin hyvissä kuin huonoissakin asioissa. Tulet vielä olemaan se ystävä, joka saa toisen hymyilemään vaikka olisi kuinka surkea päivä. Oletko miettinyt uutta harrastusta? Sen kautta voisi päästä tutustumaan uusiin ihmisiin.

    • Anonyymi

      Moikka! Et todellakaan ole painon perusteella vähääkään ylipainoinen! Itse olen 15 v tyttö, pituus ehkä 165cm ja painan ainakin 65 kg ellen jopa 70 kg. Olen kuitenkin ulkonäöllisesti normaalikokoinen. En todellakaan mikään laiha, mutta en myöskään lihava. Muotoja kyllä löytyy.
      Tee niitä pieniä juttuja mitkä saavat sinut itsevarmemmaksi. Suihkaus jotain miesten hajuvettä vaatteisiin, hyvä hygienia ja vaikkapa uusi takki tai farkut tekee paljon! Itsellänikin opettelua oman kehon rakastamisen kanssa, mutta pitkälle olen päässyt, ja niin pääset sinäkin! Usko itseesi!
      Vaikutat mahtavalta tyypiltä! Älä katso peiliin liian kriittisesti. Siitä tulee vain paha mieli. Kiinnitä huomiota niihin osiin kehossasi, joista pidät!
      Love u! <3

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      200
      4128
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      241
      3304
    3. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      1
      2331
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      2245
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      85
      1933
    6. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1589
    7. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1236
    8. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1208
    9. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      15
      1188
    10. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1111
    Aihe