Luhanka asuinpaikkana

Terve,
Harkinnassa muutto luhankaan,
Viihtyykö siellä muuten kuin kesällä?
Luontoa ja vesistöä löytyy kyllä,
Entäs mahdollisuudet työllistyä?
Paikalliset ihmiset kommenttia kiitos 🙂
6907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko vielä Suomen kuntaa johon et ole "muuttamassa" ?

Äänestä
  • On niitä pari vielä spede!!! 🤣

    Äänestä

Että tuollaiset kyssärit . Älä muuta mihinkään on se viisainta .

Äänestä

Luhangan uusi lupalautakunta kunnostautui; kaksinkertaistavat hinnan sille, että saa itse viedä roskansa kunnan roskalaatikoihin. Kiva ylläri. Ja muistuttavat verkkosivuillaan, että ei sitten saa tuoda 'siivouspäivän roskia' isoissa jätesäkeissä. Koska kukaan ei näitä kilometrejä lähde ajamaan joka pussukan takia, ne kerätään edelleen isoihin jätesäkkeihin ja viedään pari kertaa vuodessa roskalaatikkoon. Pitänee sitten tästä lähtien muistaa avata säkki ja sirotella roskat laatikkoon irrallaan. Mikähän siinä isossa säkissä niin Luhangan kuntaa korpeaa?

Äänestä
  • Voi valita jätteiden keruun yksityiseltä yritykseltäkin. He sitten pistäytyvät niin usein kuin haluavat ja laskuttavat, olipa kerättävää tai ei.

    Tai voi viedä ne 'siivouspäivän isot säkit' jäteasemalle Joutsaan. Sinne viennistä laskutetaan. Ei siis vastaanottamisesta, vaan viemisestä. Alkavatkohan ruokakaupat kohta laskuttaa siitä, että ajat 30 kilometriä sinne, ostokset tehdäksesi?

    Äänestä

  • Korotuksesta esityksen lupalautakunnalle on tehnyt ympäristövirkailija. Lautakunta vain laittaa nimensä alle. (Moniko jäsenistä on yksinasuva; heillehän jätemaksuja pudotettiin parikymppiä.)

    Kunnan kannattaisi ryhtyä keräämään roskat kiinteistöiltä, kuten ennen hyvään aikaan tehtiin. Silloin voisi periä maksun jätemäärien mukaan. Nyt ei kannusteta vähentämään jätettä, vaan yritetään ajaa perheitä pois. Mitä järkeä? 195 euroa sen päälle, että itse joutuu kiikuttamaan roskansa pariin keräyspisteeseen laajassa kunnassa on mielestäni kohtuutonta. Kunnallisveroprosenttia eivät kuitenkaan aikoneet nostaa, koska kunnan talous muka on niin hyvässä kunnossa. Ottavat siis rahat pois muita teitä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Terve,
Harkinnassa muutto luhankaan,
Viihtyykö siellä muuten kuin kesällä?
Luontoa ja vesistöä löytyy kyllä,
Entäs mahdollisuudet työllistyä?
Paikalliset ihmiset kommenttia kiitos 🙂

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu