Belarus - voiko luottaa

AMT

Kevään tullen nousi taas traktorikuume. Nyt ei ilmeisesti auta muu kuin ostaa se värkki. Ostoslistalla on etukuormaajalla varustettu, alle 7000 euroa maksava traktori.

Asun Imatralla, enkä lähde hakemaan traktoria toiselta puolen Suomea, joten sen vuoksi valikoima on täällä hiukan suppea. Tuolla hinnallahan saa esimerkiksi 70-luvun alkupuolelta olevan ison Valmetin (702, 1102) tai suunnilleen vastaavan kokoisen Fiatin - ehkä jopa 80-lukulaisen. Löytyipä yksi -84 Leylandikin, joka voisi kokonsa puolesta sopia minulle paremmin kuin isot Valmetit.

Paperilla namilta näyttävä on kuitenkin -93 vuosimallia oleva 4-veto Belarus - taisi olla Agross 565. Jos en tietäisi mistään mitään, ostaisin sen kiljuen. Minua on kuitenkin varoiteltu Belaruksesta. Se on kuulemma aina rikki :(

Elanto ei ole kiinni kyseisessä traktorissa, joten ei haittaa vaikka välillä hommat keskeytyvätkin. Se kuitenkin haittaisi, jos vehkeeseen pitäisi aina ostaa varaosia tai käyttää sitä jossain korjattavana. Eli osaako kukaan Belaruksen omistaja kertoa, minkä tyyppisiä vikoja noissa on? En ole mikään ammattiasentaja, mutta jakari ja hitsivehkeetkin pysyvät kädessä. Pikkuhommia voin siis tehdä itse.

Onko kukaan kuullut Belaruksesta, joka olisi ollut yhtä viaton kuin esimerkiksi mainitut Fiat ja Valmet? Vaikkei neliveto olisi minulle välttämätön, ei siitä varmasti haittaa ole. Senkin vuoksi Belarukset kiinnostavat.

11

5461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AMT

      Näytti olevan mallia Agros 526 4WD se Belarus.

    • Tenho

      Terve olihan se pelarus 825 aikonaan (10v)ja oli kaikenlaisia vikoja ajettiin vajaa 5000 tuntia.Enimmäkseen ne oli niitä öljyvuotoja niin eihän se pahalle kuulosta vaan kun niitä on jatkuvaan eri paikoissa. Sitten se oli semmonen niinku uuvenvuojen tina semmonen röhkäle ei siitä raktorin tuntu jääny ollenkaan.Et paljoo häviä jos laitat jonkun läntisen takapotkun sillä ne "pelaruksen etuset on niinkun lankarullat ei siinä neliveosta oo niin paljoo hyötyä kun jossain muussa. Niinhän se oli ettei halpaa ja hyvää oo.

    • Jokeri

      Jos budjetti on tiukka, laittaisin itse rahat siihen Leylandiin. Kaikki kunnia Belarukselle, mutta en ostaisi.

    • T.R

      Kyllä Pelastuksella koti hommat hoitaa kun täällä pyöritetään maatilojakin ei se pikku hommissa huono kone ole ja kyllä ne kestää siinä missä leylandikin kun vain huollot on ajallaan eikä tarpeettomasti rääkkää.

      • muajussi

        Ensimmäisessä viestissä fiat oli ikään kuin kategorioitu samaan kastiin belaruksen ja leukun kanssa, no huh huh ei taida samalla rahalla saada oikein minkäänlaista fiiattia ovat meinaan kovasssa huudossa.


      • AMT
        muajussi kirjoitti:

        Ensimmäisessä viestissä fiat oli ikään kuin kategorioitu samaan kastiin belaruksen ja leukun kanssa, no huh huh ei taida samalla rahalla saada oikein minkäänlaista fiiattia ovat meinaan kovasssa huudossa.

        En sentään niitä samaan kastiin pistänyt. Karkeasti heittäen näyttää saavan 90-luvulta Belaruksen, 80-luvulta Leylandin ja 70-luvulta Valmetin tai Fiatin. Toki muitakin merkkejä on.


      • jos
        AMT kirjoitti:

        En sentään niitä samaan kastiin pistänyt. Karkeasti heittäen näyttää saavan 90-luvulta Belaruksen, 80-luvulta Leylandin ja 70-luvulta Valmetin tai Fiatin. Toki muitakin merkkejä on.

        mitä jos miettisit setorin ostoa tuolla rahallahan saa jo karhean ja tosi hyvän sillä hoituu kyllä isommatkin hommat vaikei ihan vallun veroinen olekaan.


      • AMT
        jos kirjoitti:

        mitä jos miettisit setorin ostoa tuolla rahallahan saa jo karhean ja tosi hyvän sillä hoituu kyllä isommatkin hommat vaikei ihan vallun veroinen olekaan.

        Sinäkin suosittelit Zetoria. Ilmeisesti siinä on siis jotain hyvää :) Kieltämättä niitä saa aika uusia edullisesti - jopa 4-vetoja olen nähnyt. Täältä ja muualta saamieni kommenttien valossa olen päättänyt unohtaa tuon Belaruksen. Muuten merkki on vielä hakusessa. Eiköhän se tule lopullisesti päätetyksi vasta kaupantekohetkellä.


      • TIK

        Ostin 2001 vm90 826:sen ajettu silloin 3000h ajettu 3:na talvena puuta metsästä aika iso määrä lumityöt kesällä klapikoneen pyöritystä ja tienlanausta nyt ajettu 4300h en ole vielä rikki saanut hyvä peli


    • Belarus+ 2xValmet

      Meillä on maatilalla tuollainen Belarus kakkos tai oikeastaan kolmostraktorina. Ajetaan noin 250 vuodessa. Käytetään kylläkinpaljon myllyjen pyörittämiseen ulosotolla, mutta kyllä tämä on ihan hyvin pelannut. Eihän ne tahtonut kestää kaikkein raskaimmissa töissä, mutta kevyeen ja keskiraskaaseen työhön oivia pelejä. Öljyvuotoa vähän kieltämättä on ja kytkinvikaa pari kertaa.

      VINKKI: Jos haluat löytää hinta/laatusuhteeltaan vielä paremman traktorin, niin katsele Zetoreita. Nekin on halpoja ja paljon mainettaan parempia.

      • ...

        Kyllä niissä loppuun ajetuissa Valmeteissa ja Fiateissakin vikoja riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2213
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1534
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      954
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe