Hienoa että persujen puheenjohtaja kertoo kirjassaan olevan äitinsä puolelta kulttuurisukua ja suomenruotsalainen.
Suomenruotsalainen perussuomalainen
Anonyymi
20370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jussi on hieno mies ja nyt selvisi mistä tuo älykkyys kumpuaa.
Siis onko Halla-aho suomenruotsalainen? Mitäs realisti nyt tekee?
Vielä suomenruotsalaisen aatelisuvusta, oli aikoinaan ihan kiihko oikeistolaisia. No Halla-Aho jatkaa perinettä
Nastarenkailla kertoi Jussikin ajavansa talvella haastattelussa lehtiartikkelissa. Näin ne ajattelee jotka ottavat muutkin tiellä liikkuvat huomioon.
Persujen värit ovat sininen ja keltainen. Kyllä Jussi osaa valita.
Juuret menee Ruotsin entiseen kuningassukuu, ei tähän nykyiseen. Siihen ruotsalaiseen sotaiseen hallitsijasukuu joka käytti suomalaisia aina sotajoukkoinaan.
Hah, Halla-Ahon sukujuuret ovat Alajärven Halla-Ahon kylällä, eli mahdollisimman kaukana rantaruottalaisista (hurreista). Ruotsin lipussa ei ole keltaista ristiä, vaan se on lapsenpaskanokra, ja pohja on murrettu synkkä sini.
Toisin kuin Suomen lipun värit: Puhdas sinivalkoinen. Maailman kaunein lippu,
Hah hah haaa!!!...
Katsopas sokea hahattelija uudestaan Persujen tunnuksen värit! Kylläpä pitääkin olla kallkkis vanhus!
Oletko värisokea. Perussuomalaiset ry logon värit ovat kullankeltainen ja puhtaan taivaansininen. Laita perujen logo ja Ruotsin lippu rinnakkain, niin huomaat selvän eron (kuten olen kertonut jo moneen kertaan)...
Öljyväri- ym taidemaalarina "osaan lukea värit", ja musikaalisena osaan keskustella eläinten kanssa, hah hah haaa!!!...
Kaukana ne värit on Suomen lipusta. Aivan turha yrittää huijata ja valehdella! Mene kääkkä silmälääkääriin!
Halla-ahon äidin juuret menevät kauaksi, suureen Sursillien sukuun Ruotsin Ångermanlandiin.
Halla-Aho kalastelee oivasti lisäsuosiota tällä paljastuksellaan. Normi persuhan ei kirjoihin koske, joten ohi menee vakiäänestäjäkunnalta.
Eivätkä lue kaikki kansanedustajatkaan. Juha Mäenpää ylpeili jokin aika sitten lukeneensa elämänsä aikana kaksi kirjaa: Tony Halmeen muistelmat sekä Paasilinnan Ulvovan myllärin.
Onkohan Peltokangas lukenut yhden kirjan vai kaksikin?
Keltainen ja sininen nuo värit on meidän perussuomalaisten logossa. Tällä täällä kirjoittavalla herralla ei ole mitään tekemistä puolueemme kanssa.
Totta. Perussuomalaisten logon värit ovat kullankeltainen ja taivaansininen.
Värit sopivat hyvin puolueen imagoon ja kannattajien luonteenpiirteisiin:
"Puhtaan kullankeltainen kukkaketo ja taivaan sininen isänmaallisuus"!
Ja tälle totuudelle ei naureta!!!...
JK Tiedoksi Perussuomalaiset ry:n puheenjohtaja ja puoluetoimisto.
Terveisin Tosirealisti Kokkolasta...
Ressulta taas perusteellinen selvitys. Ei tuohon ole mitään lisättävää.
Rantahurrien jälkeläinen sanoo:
Kaikkea en selannut, mutta suomenruotsalainen on henkilö joka on syntynyt ruotsissa ja muuttanut asumaan suomeen.
Olen suomalainen en ole suomenruotsalainen vaikka puhunkin ruotsia.
Suomessa taitaa olla aika vähän suomenruotsalaisia ja vähän on myös suomalaisia jotka sanovat olevansa ruotsalaisia kun ovat ruotsinkielisiä suomalaisia tai tänään jo kaksikielisiä kuten moni muu ulkomailta muuttanut.
Perujen värit ovat lainattu kuluneesta Ruotsin lipusta.
Taiteilijana tiedän että värit ovat Ruotsinlipusta ja olin itse tätä imagoa suunnittelemassa.
Persut oikeastaan ihailevat ruotsalaista yhteiskuntaa, mutta kateudessaan haukkuvat sitä.