Vihervasemmisto kepulla vahvistettuna suunnittelee Hyryllekin ruuhkamaksuja. Niin ainakin Matti Vanhanen suunnitteli. Soratiellä maksu olisi 8cnt/km. Seuranta olisi helppo toteuttaa vaikka kännykällä tai autoon asennettavalla seurantalaitteella jota Nokia kehitteli takavuosina Jorma Ollilan ideoimana...Jäädäänpä odottelemaan.
Hyrynsalamellekin ruuhkamaksut
Anonyymi
753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvähän se vain olisi, varsinkin jos sillä rahalla kunnostettaisiin näitä syrjäkylien teitä.Aivan järkyttävässä kunnossa Hyrynsalmen keskustan alueen tiet, säteellä 2,5 km ympäriinsä. Routa halkonut ja muitakin monttuja sekä sortumia esiintyy ihan liikaa.
Melkein joissain ottaisin pois asvatin ja tilalle hiekkatien.
Mitähän varten se ruuhkamaksu sitten tulee ensimmäiseksi tänne Moisseehen meiltä on muutenkin tie sinne keskustaan ilman talvikunnossapitoa eikait sitä pijä maksaa jos kesäaikana on vähän tasasempaa ajella.
Mitenkä se olisi helppoa valvoa kännykällä,kyllä kai silloin kännykät pysyisivät vaikkapa kotona .Voi vain kuvitella kuinka kallis olisi viritellä jotkut sateliittilaitteet autoihin valvonnan takia ja sen tietää kuka ne maksaisi! Eiköhän tuo valvonta rikkoisi taas jotain perustuslain pykälää.
Paljon on joutilasta liikennettä Hyryllä, vallanki viikonloppuiltona ja öina. Asia ratkeaisi kun saatas paikallinen nuoriso innostumaan siitä elokapina-liikkeestä.
Vinkkinä edelliselle citykanille: https://www.ruokatieto.fi/ruokakasvatus/opettajien-materiaali/varhaiskasvatus/mista-ruoka-tulee
Paskakuskit kitisee ylläpidolle kun heistä totuuksia kerrotaan
Eipä ratkeaisi,jos kapinalliset istuisivat ajotiellä meitä lähtisi iso joukko yliajamaan.