Ensimmäiset kuukautiset tosi runsaat!

Anonyymi

Mulla alkoi siis eilen menkat. Olen siis 13,5v. Kun menin eilisaamuna vessaan, huomasin pikkujousuissani olevan hieman ruskeaa vuotoa. Tiesin heti mitä se tarkoitti, ja tungin ainakin 20 vessapaperiarkkia housuihini. Kun sitten tunnin päästä katsoin alushousuihini uudestaan, huomasin, että housuni lainehtivat verta. Veren seassa oli myös isoja verihyytymiä. Tämä on jatkunut samanlaisena jo kaksi päivää ja verta vain tulee ja tulee! Onko tämä normaalia?! Mitä minun kannattaisi tehdä?

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On normaalia.Kerrot äidille.Vessapaperi ei ole tarkoitettu kuukautissuojaksi.Totta kai se veri menee siitä läpi.Jos sulla on muutama euro rahaa niin käyt ostaa kaupasta siteitä tai tamponeita.

    • Anonyymi

      Ihan normaalia niin kuin täällä jo sanottiin. Runsas verenvuoto varoittelee myös siitä, että kannattaa olla valmis koviin kramppeihin jatkossa kuukautisten aikaan.
      Opettele ajoissa vaihtamaan side/tampooni tarpeeksi usein, että pysyy puhtaana. Jos vuodosta tulee elämää häiritsevän runsasta eikä noin vuoden jälkeen helpota tai kipuja paljon niin silloin voisi käydä puhumassa lääkärille.
      Tällä hetkellä sinulla ei ole mitään hätää, kunhan vain saat siteitä/tampooneja jostain. Siteistä on helpompi aloittaa.

    • Anonyymi

      On normaalia. Alussa voi tulla epämääräsesti nii älä huoli varmasti joskus normalisoituu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe