Epson SX440W lopetti tunnistamasta punaista värikasettia ja pyytää
kokoajan asentamaan värit uudelleen.
Mitä voi tehdä, onko hyviä ehdotuksia?
Väripanoksessa on vielä hyvin väriä jäljellä.
Epson ei tunnista punaista värikasettia
10
906
Vastaukset
- Anonyymi
Jospa vain vaihtaisit sen kasetin, a/13€.
- Anonyymi
Jos se sanoo ettei väriä uudessakaan, vaihda myyjääkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos se sanoo ettei väriä uudessakaan, vaihda myyjääkin.
Ja jos edelleen sanoo ettei väriä ole, anna se kirjoitin jollekin toiselle lahjana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jos edelleen sanoo ettei väriä ole, anna se kirjoitin jollekin toiselle lahjana.
Mielellään ei kenellekkään hyvälle ystävälle kuitenkaan.
- Anonyymi
Mie niin haluisin suositella näitä ciss- systeemejä mutta ne vaatii vähän teknillistä osaamista, toinen vaihtoehto on vain vaihtaa kasettia josko siitä tokenisi
- Anonyymi
Ei auttanut uuden kasetin asennuskaan. Mitä voi kotikäyttäjä tehdä, voiko puhdistaa tms.
Mitään ei pääse tekemään painikkeista kun kuittaa vaan että ei tunnista magentaa.- Anonyymi
Yksi mitä voisi kokeilla olisi ajaa printteri asetukset kohtaan mustekasettien vaihto --> poista kaikki mustekasetit, sammuta printteri virtanapista
Käynnistä printteri uudelleen --> valittaa ettei ole kasetteja, asenna ne takaisin , kuittaa paneelista kasetit asenettu --> pitäisi alkaa toimia?
- Anonyymi
No jos siellon jotain likaa/roskaa koskettimien välissä niin voi ehkä putsatakin, tai voi olla joku johdin poikki niin ei toimi tunnistus. Tai suunniteltu vanhenemislaskuri on päässyt siihen vaiheeseen, että pitäis muka hankkia uusi printteri?
- Anonyymi
Niihin koskettimiin voi kyllä päästä väriainetta jos se kasetti vähänkin vuotaa. Voi koettaa yrittää puhdistaa sopivasti leikatulla mikrokuitu-suikaleella esim.
- Anonyymi
Ennen olin huolissani em. laitteen värikasettien tyypistä, eli sisältävät vain mustetta. Kirjoituspää on kiinteä osa laitetta - ajattelin, että jos se tukkeutuu, se oli sitten siinä..
Nyt olen jo yli 10 vuotta tulostellut ja musteita vaihtanut n. kerran/1-2 vuotta. Eikä kaikkia kasetteja koskaan. Yhä se vaan on jaksanut hyvin tulostella, eli kunhan ei saa pölyä sisäänsä kasetin vaihdon yhteydessä, niin kyllä se jaksaa porskuttaa!
Musteen määrää varten niissä on eräänlainen flash-rom muisti, johon kirjoitellaan periaatteessa 'X' merkkejä, kunnes kaikki muistipaikat on täynnä. Tällöin muste loppuu - vaikka kasetissa olisi vielä jäljellä. Toisaalta: Jos muste pääsee loppumaan ja täten kuivahtamaan lukupäähän - voi olla vähän hankala saada enää käyttökuntoon, vaikka netissä onkin puhdisteluohjeita erinäisiin 'romarilta' löytyneisiin tulostimiin. Ilmeisesti korjaus käy liuottimilla aika helposti ja hyvällä onnistumisprosentilla.
Tuo mustekasetin tunnistus toimii kanssa tuon flash-rom piirin ympärillä, eli jos kontaktit on tukossa, ei piiri tunnistu - otitko muovin muuten pois kontaktien päältä? Musteesta otetaan ilma-aukon kohdalta teippi pois ja se mustepuolen jätetään, eli siellä on neula, joka puhkaisee em. asennettaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään20618051Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903845Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu382120Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2831562Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661456Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1201379Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1331359Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141334- 811121