Se on aivan sama onko se keskustassa vai sen laidalla mutta kun eletään näitä epidemia aikoja. On syytä ottaa huomioon että nää ei pääty tähän ja näin ollen kaikissa suunnitelmissa pitää ottaa huomioon että etäisyydet hallissa ja sen käytävillä sekä wc yms tiloissa pitää olla riittävät. Näillä lähtökohdilla on mahdollista saada tapahtumia laajemminkin.
Jäähallin prioriteetit
4
50
Vastaukset
- Anonyymi
Jäähalli voisi ollakin, mutta kokoustila pitää olla kävelymatkan päässä hotellista. Nyt ollaan rakentamassa kokoustilaa eikä pelkkää jäähallia. Sitä monitoimihalli tarkoittaa, kokoustilaa. Monitoimihalli on varmaan rakennusfirman idea. Sen rakentamisesta tulisi monta miljoonaa enemmän katetta.
Saipan kannattaisi miettiä sitä, mitä kaikkea se saisikaan 5 miljoonalla. Siitä riittäisi 500.000 euroa kymmenen vuoden ajan pelaajabudjettiin! Businestä voi tehdä sijoittamatta mitään vaikka vuokraamalla lisämyyntitilaa Valtakadulta tai Iso-Kristiinan myymälän vierestä. Sporttipubi sinne. Ja ne nakkikioskiautot ympäryskuntiin jäätelöautotyyliin: reitti Vehkataipale. Saimaanharju, Taipalsaari, Savitaipale, Lemi, Taavetti, Luumäki, Ylämaa, Nuijamaa, Pontus, Kisapuisto. Nakkikioskiauton saa 60.000 eurolla. Talkootyönä tulot 500.000 euroa vuodessa. Paljon kannattavampaa kuin monitoimihalli-investointi.
Rakennusfirman mies sanoo, että halleja rakennetaan keskustoihin. Haluaisi rakentaan. --- Niin rakennetaan, mutta Lappeenrannan ei tarvitse olla Tampere tai Vaasa. Lappeenranta on Lappeenranta. - Anonyymi
Monitoimihalliprojekti pitää lopettaa ja palata alkupisteeseen. Veronmaksajia on harhautettu "jäähallin" kustannuksella.
- Anonyymi
Keskustassa sen on kuitenkin parempi sitten koronan jälkeen. Kaikki ulkopaikkakuntalaiset ja ulkomaalaiset löytäisivät sen silloin helposti, kun Lappeenrannassa sattuu venäläisiäkin piisaamaan.
- Anonyymi
Saipa tulee putoamaan Mestikseen 10v sisällä, siinä vaiheessa on turha odottaa enää sellaisia yleisömääriä kuin liigavuosina. Melkoisen turha hanke kaiken kaikkiaan, Lappeenrannassa olisi tärkeämpiäkin asioita pöydällä jotka vaikuttaa muihinkin kuin lätkähulluihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 934059
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613349Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603042Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,672999SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772486Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52316Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282014Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1832008Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s641969- 951393