Hirvikoira harkinnassa

Näin erällä ohjelmassa miehen käyttävän hirvi-/jälkikoiraa pitkässä hihnassa.Hihna oli kymmeniä metrejä ja kuvissa ehkä max 10m suorana. Ajattelin, että tietyssä maastossa tuo olisi fiksu juttu nykyisessä susitilanteessa.
Itse olen mäyräkoiramies. Tiedän, että mäykky ajaa hirveä ja on kohtuuvaivalla koulutettevissa lähes mihin tahansa koiranvirkaan. Olen liikkunut hihnakoiran kanssa myös metsäsässä jälkikoiran hommissa.
Onko kellään kokemusta ajavan jälki-/hirvikoiran käytöstä hihnassa? Miten homma sujuu ja tuleeko paljon harmeja hihnan takia? Omien kokemusten mukaan koira menee ali ja isäntä yli kaatuneesta puusta ja muitakin harmeja tuossa hihnahommassa on ollut mutta miten useamman kilometrin ajo sujuisi?
Olisiko pitkä hihna parempi jalkavammalla koiralla joka loikkii enemmän esteiden yli? Kun ollaan haukkutilanteessa, niin päästättekö koiran irti? Haukkuhan voi siirtyä useita kilometrejä ja haukku on vellikello susille.
Kertokoaa kokemuksista.

3

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omaa jämptiä käyttänyt pitkällä n 15m liinalla. Ongelma on siinä että koira jäljellä vetää niin paljon ettei tahdo pystyssä itse pysyä.

      • Anonyymi

        Jämpti loikkii melko hyvin kaatuneiden puiden yli. Jos/kun puussa on oksia jäljellä, niin melkoista tuskaa edetä matalan koiran kanssa.
        Onko homma toiminut jämptin kanssa muuten hyvin?


    • Anonyymi

      Olen opettanut oman Jämptin ihan pennusta asti , kun seuraa hirviä tai Karhua , ja tulee hankalia maasto kohtia , on oksasia maapuita , katajia , vaivaiskoivikkoa , jängillä isoja mättäitä johon Koiran pallit saattaa tartua , niin ja Lapissa koivun könkkärät , minun jämpti pitää palleja toisella takajalalla , siloin kun on pahat maastot viipottaa kolmella jalalla karhun perässä . toimii , on muutamia Karhuja saatu ja lukematon määrä hirviä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe