Ella-reppana. Toinen on niin hentonen, että jopa Kati jaksoi kantaa raukan kylppärin lattialle oksentamaan. Ja sänkyyn oksentaa. Kolmesti!
Jollekin näistä juhlijoista Marko toi ämpärin sängyn viereen. Marko tosiaan hallitsee alkoholistien käytännön huoltotoimet. Kukaan muu noista ei ole opetellut, kuinka kännissä ja sen jälkimainingissa pärjätään itsenäisesti: ämpäri pään viereen lattialle, viereen (pöytä), tuoli tai jakkara, jolla vesikannu ja juomalasi ( mahd. pilli) ja jossa kylmää sokerivettä ja sitten myös vessapaperirulla.
Onkohan kukaan noista koskaan nauttinut humalatarkoituksessa apteekin 96% pirtua? Minä olen.
Jollekin näistä juhlijoista Marko toi ämpärin sängyn viereen. Marko tosiaan hallitsee alkoholistien käytännön huoltotoimet. Kukaan muu noista ei ole opetellut, kuinka kännissä ja sen jälkimainingissa pärjätään itsenäisesti: ämpäri pään viereen lattialle, viereen (pöytä), tuoli tai jakkara, jolla vesikannu ja juomalasi ( mahd. pilli) ja jossa kylmää sokerivettä ja sitten myös vessapaperirulla.
Onkohan kukaan noista koskaan nauttinut humalatarkoituksessa apteekin 96% pirtua? Minä olen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eetu ( Ella ) tupakointi vetää poskareira. On kateelinen oikeille NAISILLE puheet paljastaa.
Kaikenlaisia sukupuolisesti poikkeavia kummajaisia sitä olemassa onkin.
Minun tuttavapiirissäni niitä ei ole eikä tule.
Minäkin olen huomannut, että poskareita polttaa.
No, keuhkot säästyy. Muttei tietenkään posket.
Tupakointi tappaa.
Enpä ole ohjelmaa seurannut, mutta eikö siellä ihan vapaaehtoisesti juoda ja naida. tuskin kukaan pakottaa niin tekemään.
Joo ei siellä juoteta ketään eiköhän nuo ihan vapaaehtoisesti juo ,nehän huutaa ja kiljuu kun näkevät jonkun juomapurkin .
Samia käpälöivät nukkuessa, mutta tuotanto ei puuttunut vaikka aikaisemmin puuttunneet. Olisikin Samilta hyvä veto kun tekisi rikosilmoituksen ja ne häädettäisiin talosta. Myös tuotannolle rangaistus kiusaamiseen osallistumisesta ja käpälöinnin sallimisesta.
Siähän se kokenut olet. En ole kuullukkaa tollasta sokerivesikikkaa.
Täytyypä seuraavan kerran testata.
Alkoholi polttaa pois verensokeria, joten kylmä sokerivesi tekee krapulassa tosi hyvää. Aamulla myös, kun ainekset jo pysyvät vatsanpohjalla: tuoremehut ja mustikkakeitto. Ruisleipä ja savusilakka...
Maitoa ei saa juoda! Vielä aamullakin vatsassa oleva alkoholi voi kokkeloittaa sen isoiksi klimpeiksi ja moni juoppo on tukehtunut kuoliaaksi, kun oksentaessaan maitoklimppi takertuu kurkkuun tai sen "vetää henkeen".
Höpsis, mihin tahansa nesteeseen voi tukehtua, mutta ei maito juustoksi mene, helppo oksentaa ja päinvastoin rauhoittaa vatsaa, piimä vielä parempi.
Maito rauhoittaa, kyllä ja siksi sitä tulee kankaisessa juotuakin.
Mm. ryyppy "Valkovenäläinen" (votka maito) kiellettiin aikoinaan, ei saanut kapakoissa myydä.
Mikä on tämän päivän tilanne, en tiedä, sillä en enää käytä.
Pitäisi senverran olla älliä, että pystyy huolehtimaan itsestään, Eetu ei pystynyt, muut joutuivat sitä kantamaan ja siivoamaan sen yrjöjä. Johan se meinasi tikkariin jo tukehtua. Mölisi sitten miehekkäästi Katille, kun se sen ryyppääjän suusta halusi tikkarin, pois, johon se oli tukehtua.
Kirjoitin kerran, että Eetu hiukan muistuttaa ulkonäöltään yhtä nuoruuteni ent. poikaystävääni, joka kuoli melko nuorena. Ihmisethän edustavat tiettyjä "tyyppejä" ja yhdenlaisesta samankaltaisuudesta seuraa, että saattaa myös jossain toisessa kohdin olla samanlaisuutta.
Tämä poikaystävä oli humalassa täysin peräänkatsottava. Holtiton toikkaroija. Koko ajan sai vilkaista, ettei kaveri ollut jossain hengenvaarassa, kuten silmät tapillaan kävelemässä auton alle, kaatunut jalkakäytävälle, humalassa hukkunut.
Eetun / Ellan humalakäytöksessä on jotain samankaltaisuutta, kuten tuo tikkariin tukehtumisvaara ja ettei yhtään pysy jaloillaan. Ei oksentaessaan edes yritä suorittaa sitä esim. lattialle, vaan suoraan päänsä alle, sänkyyn. Kolme kertaa. Ja joku toinen = Kati pesi lakanan, kolme kertaa. Otti lopulta miehen syliinsä ja kantoi vessan lattiakaivolle. Pönttöön ei Eetu ehkä olisi osannutkaan asiaansa tehdä.
Tuokin poikaystäväni oli muutoin käytökseltään hyvin rauhallinen, optimistinen ja iloinen, tavallaan kiltti ja herkkä, kuin Eetu-Ellakin. Mutta itsesuojelu täysin hukassa.
En jaksanut kaiken aikaa seurata sivusilmällä ja syöksyä milloin mihinkin hätiin. Sukeltaa perään, kun kaveri oli hukkumassa. Kahdesti. Kerran hän istahti läpi kavereittemme olohuoneen lasisen sohvapöydän. Virnuili vaan, kun kiskoin hänet ylös keskeltä sen messinkikehyksiä.
Erosimme.
Alkoi tätä kirjoittaessa taas nk. keittää... Sen verran pannuun tuo vuosikymmenten takainen ystäväni otti jo tuolloin. 🤐
Ella muistuttaa nuorta Rauli Badding Somerjokea.
"Toinen on niin hentonen, että jopa Kati jaksoi kantaa.."
- Kati onkin vahva jätkä ei siinä sen kummempaa. Tytöt ovat kevyempiä.
"Onkohan+kukaan+noista+koskaan+nauttinut+humalatarkoituksessa+apteekin+96%+pirtua?+Minä+olen."
-+olipa+uutinen,+nyt+sait+sulan+hattuun..+HOU+HOU!!+:D
Meitä on (onneksi) monenlaisia ihmisiä. Olkoon jokainen sellainen, kuin haluaa! Jos ei satuta toisia, on mukavaa seuraa, käyttäytyy suht hyvin ja on elämänmyönteinen IHMINEN, niin mikäs siinä! Ihan sama, mitä on päällä/alla, minkä värinen ja kokoinen on. Eikös niin?
Tuo on niin totta! Kukaan meistä ei ole täydellinen, eikä kukaan meistä halua joutua kiusatuksi ja arvosteltavaksi! Paljon mukavampi elää hyväntuulisena, ja olla kaveri ihan kaikkien kanssa!