Siivoojankin työ voi olla kutsumus

Anonyymi

Toimin siivoojana asumisen vammaispalveluyksikössä kehitysvammaisten ja autististen eri ikäisten aikuisten ihmisten parissa. Minulla ei ole varsinaista koulutusta siivoustyöhön vaan olen päätynyt siivoojaksi toimittuani ensin pääasiassa keittiöalalla. Työni on arkista puurtamista, mutta ei milloinkaan tylsää. Kahta samanlaista päivää ei ole. Työympäristöni voi katsoa olevan haastava. Vauhtia ja vaarallisia tilanteitakin riittää. Haasteet tuovat kuitenkin työhöni mielekkyyttä. Arkisen ja usein edelleenkin aliarvostetun työn haasteiden voittaminen tekee työstäni juhlaa joka päivä!
Parasta glamouria on kuin kiitokseksi saatu hymy tai halaus tai vaikkapa vain pieni hento hipaisu tai huomion hakuinen töytäisy - hei olen tässä - ! :)
Teen työtäni kuin lapselleni, veljelleni tai sisarelleni -läheiselleni- yhdelle vähimmistä periaatteella ja ajatuksella. Tärkein työvälineeni ei löydy siivousvaunustani vaan minusta itsestäni. Tahdon uskoa, että sydämellä tehty työ myös näkyy. On tärkeää kokea olevansa ihminen paikallaan kuten itsekin koen olevani.
Ihanat ja kannustavat työkaverit, toimiva yhteistyö asiakkaan kanssa sekä valloittavat persoonat asuntolamme asukkaina tekevät siivoojan työstäni rikkaan ja erityisen. Saan tehdä hyvää ja antaa pienen panokseni näille erityisille ihmisille.
Tsemppiä kaikille siivoustyötä tekeville tai ammattia suunnitteleville tänä haastavana aikana! Olemme tärkeä lenkki päivittäiselle hyvinvoinnille!

2

142

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä taas tykkäsin siitä osuudesta kun sain olla rauhassa ja osaksi näkymätön. Siivooja saa tehdä kaikessa rauhassa töitään ja vain tervehditään, nykyään etenkin otetaan paremmin väistämällä huomioon ja koronan myötä tullut sellainen hiljainen arvostus. Niin eletään symbioosissa, missä ei tarvitse liikaa kahvipöytäkeskustella.
      (Väistämisessä tarkoitan, että huomidaan kun siivooja tulee ja annetaan tilaa, mikä on joskus ollut ongelma.)

      Yhtä usein käy myös niin, että kun mistään muualta ei löydä keneltä kysyä niin siivoojalta kysytään neuvoa missä on jotain tai ihan minkä sosiaaliavun puoleen tarvitsee kääntyä. Siivoojana täytyy tietää yllättävän paljon itse työn ulkopuolista nippelitietoa jotta voi ohjata ihmiset oikeaan paikkaan, kun niin monesti vain se siivooja on paikalla. Se on ihan kivaa kun ei keskustellessa tarvitse väkisin myydä mitään vaan voi neuvoa ja auttaa.

      • Anonyymi

        (Keskustelun aloittaja)
        Ikävää on, että joskus siivoojan odotetaankin olevan näkymätön ja kuin ei olemassa fyysisesti ollenkaan, mutta työt tulisi tulla tehdyksi kuitenkin. Onneksi työkohteessani saan olla näkyvä osa työyhteisöämme ja työni saan hoitaa itsenäisesti omaan rytmiini sopivasti. Meitä on moneksi; onneksi! Toiset viihtyvätkin enemmän "taka-alalla" ja hoitavat työnsä hiljaisesti.
        Totta tuokin, että siivooja tietää paljon ja on usein perillä asioista paremmin kuin muut mitä kohteessa tapahtuu esimerkiksi viat kuten rikkoutuneet ovenkahvat, allas- ja viemäritukokset, laiteviat jne...me kun käymme läpi joka ikisen nurkan ja usein huomaamme asiat ensimmäisenä. Nautin työssäni myös juuri siitä, että tunnen kohteeni hyvin jokaista pientä lattiapinnan lommoa myöten. Ei ole koloa tai yläpintaa jossa ei pölyhuiskani olisi "vieraillut" :) Tämäkin kaikki osaltaan saa tuntemaan työnsä ja olemisensa tarpeelliseksi. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1570
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      103
      782
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe