Siivoojankin työ voi olla kutsumus

Anonyymi

Toimin siivoojana asumisen vammaispalveluyksikössä kehitysvammaisten ja autististen eri ikäisten aikuisten ihmisten parissa. Minulla ei ole varsinaista koulutusta siivoustyöhön vaan olen päätynyt siivoojaksi toimittuani ensin pääasiassa keittiöalalla. Työni on arkista puurtamista, mutta ei milloinkaan tylsää. Kahta samanlaista päivää ei ole. Työympäristöni voi katsoa olevan haastava. Vauhtia ja vaarallisia tilanteitakin riittää. Haasteet tuovat kuitenkin työhöni mielekkyyttä. Arkisen ja usein edelleenkin aliarvostetun työn haasteiden voittaminen tekee työstäni juhlaa joka päivä!
Parasta glamouria on kuin kiitokseksi saatu hymy tai halaus tai vaikkapa vain pieni hento hipaisu tai huomion hakuinen töytäisy - hei olen tässä - ! :)
Teen työtäni kuin lapselleni, veljelleni tai sisarelleni -läheiselleni- yhdelle vähimmistä periaatteella ja ajatuksella. Tärkein työvälineeni ei löydy siivousvaunustani vaan minusta itsestäni. Tahdon uskoa, että sydämellä tehty työ myös näkyy. On tärkeää kokea olevansa ihminen paikallaan kuten itsekin koen olevani.
Ihanat ja kannustavat työkaverit, toimiva yhteistyö asiakkaan kanssa sekä valloittavat persoonat asuntolamme asukkaina tekevät siivoojan työstäni rikkaan ja erityisen. Saan tehdä hyvää ja antaa pienen panokseni näille erityisille ihmisille.
Tsemppiä kaikille siivoustyötä tekeville tai ammattia suunnitteleville tänä haastavana aikana! Olemme tärkeä lenkki päivittäiselle hyvinvoinnille!

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä taas tykkäsin siitä osuudesta kun sain olla rauhassa ja osaksi näkymätön. Siivooja saa tehdä kaikessa rauhassa töitään ja vain tervehditään, nykyään etenkin otetaan paremmin väistämällä huomioon ja koronan myötä tullut sellainen hiljainen arvostus. Niin eletään symbioosissa, missä ei tarvitse liikaa kahvipöytäkeskustella.
      (Väistämisessä tarkoitan, että huomidaan kun siivooja tulee ja annetaan tilaa, mikä on joskus ollut ongelma.)

      Yhtä usein käy myös niin, että kun mistään muualta ei löydä keneltä kysyä niin siivoojalta kysytään neuvoa missä on jotain tai ihan minkä sosiaaliavun puoleen tarvitsee kääntyä. Siivoojana täytyy tietää yllättävän paljon itse työn ulkopuolista nippelitietoa jotta voi ohjata ihmiset oikeaan paikkaan, kun niin monesti vain se siivooja on paikalla. Se on ihan kivaa kun ei keskustellessa tarvitse väkisin myydä mitään vaan voi neuvoa ja auttaa.

      • Anonyymi

        (Keskustelun aloittaja)
        Ikävää on, että joskus siivoojan odotetaankin olevan näkymätön ja kuin ei olemassa fyysisesti ollenkaan, mutta työt tulisi tulla tehdyksi kuitenkin. Onneksi työkohteessani saan olla näkyvä osa työyhteisöämme ja työni saan hoitaa itsenäisesti omaan rytmiini sopivasti. Meitä on moneksi; onneksi! Toiset viihtyvätkin enemmän "taka-alalla" ja hoitavat työnsä hiljaisesti.
        Totta tuokin, että siivooja tietää paljon ja on usein perillä asioista paremmin kuin muut mitä kohteessa tapahtuu esimerkiksi viat kuten rikkoutuneet ovenkahvat, allas- ja viemäritukokset, laiteviat jne...me kun käymme läpi joka ikisen nurkan ja usein huomaamme asiat ensimmäisenä. Nautin työssäni myös juuri siitä, että tunnen kohteeni hyvin jokaista pientä lattiapinnan lommoa myöten. Ei ole koloa tai yläpintaa jossa ei pölyhuiskani olisi "vieraillut" :) Tämäkin kaikki osaltaan saa tuntemaan työnsä ja olemisensa tarpeelliseksi. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6490
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5392
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3745
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3387
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      200
      3118
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      75
      2355
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1666
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1356
    Aihe