Uusia huomioita vv

Nimimuisti on nolla. Mietin julkkiskokkien nimiä. Pitäis tietää. Ei nimen nimeä mieleen. Alkoholin vaikutus jo yhdestä kaljasta päälaki kipu muutamasta aamuyön unet veks. Muisti huolettaa. Ja nivelkivut herkässä, lonkkaa kolottaa.
7166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Samma här.
Vanhuus ei tule yksin....

Äänestä

Sama itsellä, ei tule nimet mieleen ei sitten millään.

Äänestä

Ihme veivaamista pikkuasian takia!

Äänestä
  • Ilmeisesti luit vain osan. Siinä oli monta "pikkuasiaa". Odotas, kun itse tulet vanhaksi ja osa kerrallaan hajoaa. Autoon saa varaosia, naiseen vähän huonommin.

    Äänestä

Myötätuntoni! Itse olen ollut hatarapäinen aina. En muista nimiä, paikannimiä, kadunnimiä jne. Ajattelen kauhulla, miten nuorena tulen saamaan Alzheimerin taudin. Lapsuuden perheessäni ei muita hattarapäitä ole. Toisilta on oppimiset ihan eri malliin menneet perille.

Muistitekniikoita on olemassa, mutta itse olen onnistunut soveltamaan niitä vain kauppalistaan. Eli en vain tajua, miten nimiä voisi opetella muistamaan. Puhumattakaan kappaleen nuottien opettelusta ulkoa tms.

Äänestä
  • En ole koskaan muistanut nimiä, vasta kun on tekemisissä runsaasti joidenkin ihmisten kanssa niin nimet jää muistiin. Nyt on alkanut tulla ihan tavallisten sanojen "hukkaaminen", ei vaan tule heti oikea sana mieleen mutta aikansa kun miettiin niin löytyyhän se sentään. Muun tutkimuksen yhteydessä kysyin neurologian lääkäriltä että alkaako tässä Alzheimer lähestymään kuten isälläni. Lääkäri tuumasi että tuollaiset sanojen unohtelut on ihan normaalia kun ikää kertyy.

    Minulla oli rajujakin menopaussioireita, mutta hormonikorvaushoidalla nuo on saatu kuriin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En ole koskaan muistanut nimiä, vasta kun on tekemisissä runsaasti joidenkin ihmisten kanssa niin nimet jää muistiin. Nyt on alkanut tulla ihan tavallisten sanojen "hukkaaminen", ei vaan tule heti oikea sana mieleen mutta aikansa kun miettiin niin löytyyhän se sentään. Muun tutkimuksen yhteydessä kysyin neurologian lääkäriltä että alkaako tässä Alzheimer lähestymään kuten isälläni. Lääkäri tuumasi että tuollaiset sanojen unohtelut on ihan normaalia kun ikää kertyy.

    Minulla oli rajujakin menopaussioireita, mutta hormonikorvaushoidalla nuo on saatu kuriin.

    Jep, estrogeenin puutos aiheuttaa kaikki vv-oireet. Hoito auttaa nopeasti, kun on osaava lääkäri.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nimimuisti on nolla. Mietin julkkiskokkien nimiä. Pitäis tietää. Ei nimen nimeä mieleen. Alkoholin vaikutus jo yhdestä kaljasta päälaki kipu muutamasta aamuyön unet veks. Muisti huolettaa. Ja nivelkivut herkässä, lonkkaa kolottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu