Vedeneristys lattiakaivossa

Anonyymi

Hei.

Taloomme tehty kuntokartoitus vuonna 2017. Kartoittaja katsoi lattiakaivon ja siinä ei huomautettavaa. Nyt olen alkanut miettimään kun lattiakaivossa näkyy vahvikekangasta (kuntokartoittaja mainitsi että se yleensä kertoo vedeneristeen olemassa olosta ja olis hyvä asia). Mutta tämä pieni soiro kangasta on vaaleaa. Eikös se pitäisi olla vedetty vedeneristeellä eli eikös sen kuuluisi olla se sini-vihreä? Vai voiko olla ajansaatossa vaalentunut? Seinissä ja lattiassa pienistä raoista näkee vaalean vihreää massaa laatoituksen alla.

Kylpyhuone tehty vuonna 2000.

6

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja lisään vielä että olen itse super neurootikko kosteusvaurioiden kanssa. Mietityttää vaan tämä soiro kun se siellä onko se nyt kiristysrenkaan alta pilkottaa niin ei ole vedeneristeen väristä.

      • Anonyymi

        Vai näkyy seinien ja lattian laatoitusten raoista vesieristettä. Ennemmin siitä kannattaa olla huolissaan. Taitaa juttu olla provo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vai näkyy seinien ja lattian laatoitusten raoista vesieristettä. Ennemmin siitä kannattaa olla huolissaan. Taitaa juttu olla provo.

        Niin siis saunan paneelien alta näkyy sekä oven päällä laatta 1 cm liian lyhyt niin sieltä näkyy vihertävää massaa.

        Aloittaja


    • Anonyymi

      no joo, eipä sitä tarvitse kaivoon eristää, kunhan on kaivon yläpuolella, kiristysrenkaaseen asti.. niinkuin varmaan onkin.

    • Anonyymi

      Vedeneristysmassoja on toki muunkin värisiä kuin vihreitä. Yleensä kai se lattiakaivon kohdalle tuleva vahvikekangas tosiaan suditaan kauttaaltaan yli sillä samalla massalla mitä käytetään muuallakin. Liekö massan levittäjä sitten nuukaillut ja jättänyt poisleikattavan reiän kohdan massaamatta, toivottavasti sitä eristemassaa kuitenkin on kiristyspannan alle asti. Muistelen joskus nähneeni myös sellaisia mansettimaisia vahvikekankaita joissa on keskellä valmiiksi kaivoon istuva kumilaippa, oisko kyseessä joku sellainen.

      Jos kosteus huolettaa, niin parin päivän suihkuttelutauon jälkeen siitä kaivon ympäriltä ja lattiasta muutenkin voi mitata/ mittauttaa lukemia pintakosteusmittarilla, antaa ehkä jotain kuvaa kosteustilanteesta.

    • Anonyymi

      Vesieristysmassoilla on valmistajasta riippuen eri väri. Värin tarkoitus on varmistaa, ettei valmistaja joudu korvaamaan toisen valmistajan mahdollisia tuotevirheitä.

      Kankaan värillä ei ole merkitystä, kunhan se tarkastuksessa näkyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4277
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3475
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3100
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2588
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2257
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2029
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1969
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1358
    Aihe