LH taas hehkuttaa

Anonyymi

LH siis monopoli hehkuttaa Forssanlehdessä,https://www.forssanlehti.fi/paakirjoitukset/jatehuollosta-kehittyi-ymparistoliiketoimintaa-812878. Helppo on monopolina toimia ei tarvii muuta kuin pistää rahaa sinnetänne ja artisti maksaa ja maksaa lähes ryöstöhintaa.
Jos asiakas lajittelee, muovin, paperin, metallin, paristot, akut, vaatteet ja muut.
Sillä on nykysanoilla sanottuna kompostori, eli entinen tunkio, niin jätelsku on 250e ja siitä ylöspäin, loppu jäte on lähes kullan arvoista, Se että kerää elekroniikkaromua, niistä on maksettu kierrätysmaksu ja nämä murskataan saa sittä taas jätefirma yli 150e tonni, eli kaksinkertainen rahastus.

6

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elektroniikkaromun saa itse viedä ilmaiseksi Kiimassuolle.
      Onko omakotitalossa muka 250€ jätelaskut vuodessa? Ei voi millään olla noin paljoa, onko sinulla joku rivitalo jonka omistat kokonaan?

    • Anonyymi

      On.

    • Anonyymi

      Omakoti Tammelassa viime lasku oli 248e . että sitä on monopoli.

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/11095877/ekoport-oy-jatedieseltehdas-oli-ennatyshuijaus! tänne meni lähes 3milj, että nyt pitää vieläkin ryöstää käyttäjiljiltä. esim retkikaasu ja muut pikkupaineastiat 15e muualla ilmaista. Se että elöetroniikkaromu ei maksa, kun niistä jo ostaessa maksetaan kierrätysmaksy, ja tästä saa vielä lh 150e tonni voi olla enemmänkin, että rahaa tulee niinkuin kahdesta tuutista. Monopoli myös tulouttaa omistajillee aika paljon, että se on kuin verottaja lammasten vaatteissa.

      • Anonyymi

        Jossain näin jutun, että uusi jätelaki määräisi LHJ:n kaltaisten jätealan toimijoiden ottamaan haltuun roskisautojen kilpailuttamisen. Näiden autojen edustaja SKAL sai jotain suunnitelmia aiemmin estettyä. No niin, tutkin nettiä. Sekajätteen osalta vanha käytäntö on onneksi vielä voimassa, eli tietyillä alueilla saa kiinteistön edustaja edelleen sopia suoraan jäteyrityksen kanssa sopimuksen sekajätteen kuljetuksesta.

        Jos LHJ kilpailuttaa autot, niin silloin se saa nostettua taksoja, kun jätekuljetus ja jätteenkäsittelyn maksu esim. juuri Kiimassuolla on yhden toimijan hallussa.
        Nyt joillain syrjäisillä alueilla LHJ:n osakaskunnissa pääsee mielestäni halvalla, kun voi itse tehdä sopimuksen haluamansa roskankuljetusfirman kanssa. Kokemusta on eräästä Forssan naapurikunnasta.

        Uudesta laista, voisi ajatella että pienissä rivitaloyhtiöissäkin, joissa on vähintään 10 asuntoa, saattaa jätteenkäsittelyn kustannukset nousta lajitellun kierrätettävän jätteen osalta. Tarkoittaa esim. elintarvikemuovin, kartongin, lasin ja metallin erilliskeräilyä. Nyt en muista, miten "rätei ja lumpui" kerättäisiin. Niitäkin pitää kai kohta laajemmin hyötykäyttää eli lajitella erikseen.

        https://valtioneuvosto.fi/-/1410903/jatelain-uudistus-etenee-erilliskerayksen-laajeneminen-vauhdittaa-kiertotaloutta


    • Anonyymi

      jätemaksu on vero, siis tasavero. Kun on kuntien omisva monopoli, niin kyllä maksaa. Senhän tarkoitus on kerätä rahaa omistajilleen. Ja kun rahaa tulee, niin tehdään tyhmiä päätösiä, niinkuin tuo huijaus, siihen paloi yli 2milj, euroa ja mm. Forssan kaupunki joutui maksumiehsi, siinä loppukahinoissa. Jos joku olisi lukenut lukion kemiaa, niin sillä olis jätetty tekemättä koko ekoporttijuijaus. Ovatko päättäjät niin tyhmiä vai ilman mitään tietoja päättämässä tälläisiä juttuja???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      44
      2614
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2010
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      89
      1704
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1309
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1260
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      51
      1137
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1092
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      72
      1023
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      977
    Aihe