Leikkaus ja ruokavalio

Anonyymi

Olisi sappirakkoleikkaus tulossa ja esitietolomakkeessa ja muualla varoitetaan omega-3 valmisteiden käytöstä ennen leikkausta. Mutta entä ruokavalio? Saako ruokia josta tulee omega-3 syödä?

6

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kalaöljyt vaikuttavat verta ohentavasti, eli samaan tapaan kuin vaikkapa Marevan-lääkitys. Tuskinpa syöt kalaa niin paljon ja usein, että se ohentaisi verta liikaa. Kai se jonkin sortin eskimodieettiä vaatisi. Eli voit varmasti syödä ihan normaalisti, eikä sinun tarvitse analysoida ruuan rasvoja. Riittää, että vältät lisäravinteita. Ihan normaalia ruokaa sairaaloissakin potilaille syötetään.

    • Anonyymi

      Ennen leikkauksia todellakin ohjeistetaan verta ohentavien lääkkeiden ja lisäravinteiden tauottamiseen (yleensä muutama viikko ennen leikkausta). Näitä ovat Aspiriini ja muut vastaavat särkylääkkeet, E-vitamiini ja kalaöljykapselit (eli omega 3).

      Vastaavasti veritulppavaaran vuoksi naisilla hormoonikorvaushoidossa käytettävän estrogeenin käyttö pitäisi myös pistää tauolle.

    • Anonyymi

      Monet vatsaleikkaukset itse läpikäyneenä voin kertoa että ruokavalioon ei tarvitse ennen leikkausta tehdä muutoksia.

      Sairaalalta tulevat ohjeet vain ateriointiin juuri ennen leikkausta, eli kuinka kauan on oltava ravinnotta sitä ennen.

      Lääkitykset on eri asia, joo. Verta ohentavat lääkkeet on hyvä lopettaa jo ajoissa ennen leikkausta.
      Se siitä syystä ettei tule mitään verenvuotoja leikkauksen yhteydessä tai sen jälkeen.
      Siihenkin ohjeet antavat, kuten aloittajallakin on pyydetty tauottamaan tuo Omega3.
      Kertovat myös milloin voi taas lääkityksiä jatkaa leikkauksen jälkeen.

      • Anonyymi

        Kovin paikka on tupakoitsijoilla kun menevät plastiikkakirurgisiin leikkauksiin. Plastiikkakirurgit haluavat yleensä että mahdollinen tupakointi lopetetaan useita kuukausia ennen leikkausta jotta ihon pintaverenkierto palautuu normaaliksi ja haavat paranee paremmin. Myös leikkauksen jälkeen on pidettävä tupakkalakkoa useita viikkoja kunnes leikkaushaavat ovat parantuneet kunnolla.


    • Anonyymi

      Mulle on myös leikkausten yhteydessä puhuttu tupakoinnista ja miten se vaikuttaa haavojen paranemiseen.
      Hyvin on haavat parantuneet tupakasta huolimatta, tuskin olisivat sen paremmin tai nopeammin parantuneet ilmankaan tupakkaa.

      • Anonyymi

        "Ronskimmissa" leikkauksissa (vaikkapa tuossa aloituksessa mainitussa) jossa vaan mennään vaikkapa vatsanpeitteiden läpi sisäelimiin, leikkaushaavan paranemisvauhti ja se millaiseksi arpi paranee, ei ole niin kriittinen. Kyllähän leikkaushaavat paranee vaikka tupakoisikin ja jos arpi jää vaatteiden alle piiloon niin sen ulkonäkökään ei ole niin kriittinen. Mutta näkyville alueille tehtävät plastiikkakirurgiset leikkaukset voivat ollakin se ratkaiseva asia. Arpi voi jäädäkin vähän näkyvämmäksi kun leikkaushaava ei parane hyvin aivan ihon pintaa myöten (tupakoijalla pintaverenkierto on huomoa). Eräs plastiikkakirurgi kertoi ettei hän halua että potilas pilaa hänen huolellisen työnsä tupakoimalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1382
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      771
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      647
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe