kauppiaankatu 13 on painovoimkainen talo mutta sitä ei helsingin kauåpingin oormestari vapaavuori, mikko aho, kaj miller ja petri perkiömäki tiedä ja miten ilmastointi toimii painovoimaisessa talossa. olen nyt taistellut lokakuusta 2018 ilömastoinnista. taloomme tejtiin yhteen asuntoon samaan linjaan kanssani rementii ja asuntoon rakennettiin sauba, wc. keittiö laitettiin samaan hormiin joka toimii alemmissa kerroksissa keittiön hormina >Nyt tupn jo näin kauan tullut hajut valtasati pölyä ja välillä kylmyys ja toisinaan ilmaa ei ole ollenkaan. isnännöitsijä / hallitus ei tee asialle mitään?? nyt on myös toisen kererrpksen asukas kärsii samoista ongelmista. mitä tässä taåauksessa pitää tehdä että joku puuttuu asiaan??
Vastaukset 5
- Anonyymi
Painovoimainen "ilmastointi" toimii milloin sitä sattuu huvittamaan.
Sinun pitää vain tilanteeseen sopeutua. Kuka tahansa arkkitehti voi tarvittaessa kertoa, miten paljon parempi tämä "luonnollinen" ilmanvaihto on. Sinun pitää vain oppia asennoitumaan oikein. - Anonyymi
Kahden eri asunnon keittiön poistoa (tai muutakaan poistoa) ei painovoimaisessa ilmanvaihdossa voi eikä saa laittaa samaan hormiin. Jos näin on tehty on kyseessä rakennusvirhe, joka on korjattava jos/kun se aiheuttaa muille haittaa!
Yhteishormeja käytetään vain koneellisessa ilmanvaihdossa (huippuimuri).
InsinööriX- Anonyymi
> Kahden eri asunnon keittiön poistoa (tai muutakaan poistoa) ei painovoimaisessa ilmanvaihdossa voi eikä saa laittaa samaan hormiin.
Yleensä insX on kirjoitellut asiaa, joten hieman hämmästyttää, ettei painovoimainen yhteiskanavapoisto ole tuttu.
Korkeammissa taloissa on ollut ihan tavallista, että päällekkäisten keittiöiden yms. poistot yhdistyvät samaan hormiin, muttei oikopäätä, vaan joka asunnosta on yhden kerrosen korkuinen poistonousu, joka yhtyy "päähormiin" vasta juuri ylemmän krs asunnon poistoventtiilin alla.
Perseelleen on kyllä tehty, jos on jossain kerroksessa siirrelty kylppärit ja rakenneltu saunat ja vedetty sitten kaikki poisto yhden hormin kautta.
Tosin näissäkin on kyllä ollut erikseen poistonousut eri tilatyypeille (keittiö/KPH/WC).
Ja on sitä ennekin osattu vetää mutkat suoriksi... joissain taloissa on hormien väliseinät "unohtunut" rakentaa eli kaikki poistoventtiilit avautuvat suoraan isoon onkaloon. Silloinpa hajut ja tulipalossa palokaasut leviävät esteettä kämpästä toiseen. - Anonyymi
Minun taloni on rakennettu 1972,puu/tiilitalo, ei koneellista ilmastointia, ei kolminkertaisia ikkunoita, eikä HOMETTA! En ikinä antaisi laittaa UMPIOIKKUNOITA ENKÄ KONEELLISTA ILMASTOINTIA, JOSSA PÖLYT JA HOMEITIÖT LENTELEE YMPÄRI TALOA, ENNENKUIN
MAHDOLLISESTI PÄÄTYVÄT ULOS!
...ETTÄ "hyvin pyyhkii"!
Nimim. Ajattelisitte hiukan ennenkuin rakennatte! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
> Kahden eri asunnon keittiön poistoa (tai muutakaan poistoa) ei painovoimaisessa ilmanvaihdossa voi eikä saa laittaa samaan hormiin.
Yleensä insX on kirjoitellut asiaa, joten hieman hämmästyttää, ettei painovoimainen yhteiskanavapoisto ole tuttu.
Korkeammissa taloissa on ollut ihan tavallista, että päällekkäisten keittiöiden yms. poistot yhdistyvät samaan hormiin, muttei oikopäätä, vaan joka asunnosta on yhden kerrosen korkuinen poistonousu, joka yhtyy "päähormiin" vasta juuri ylemmän krs asunnon poistoventtiilin alla.
Perseelleen on kyllä tehty, jos on jossain kerroksessa siirrelty kylppärit ja rakenneltu saunat ja vedetty sitten kaikki poisto yhden hormin kautta.
Tosin näissäkin on kyllä ollut erikseen poistonousut eri tilatyypeille (keittiö/KPH/WC).
Ja on sitä ennekin osattu vetää mutkat suoriksi... joissain taloissa on hormien väliseinät "unohtunut" rakentaa eli kaikki poistoventtiilit avautuvat suoraan isoon onkaloon. Silloinpa hajut ja tulipalossa palokaasut leviävät esteettä kämpästä toiseen."Korkeammissa taloissa on ollut ihan tavallista, että päällekkäisten keittiöiden yms. poistot yhdistyvät samaan hormiin, muttei oikopäätä, vaan joka asunnosta on yhden kerrosen korkuinen poistonousu, joka yhtyy "päähormiin" vasta juuri ylemmän krs asunnon poistoventtiilin alla."
Talo on 9-kerroksinen elementtitalo 60-luvun alusta ja käsittääkseni alkuperältään painovoimainen, mutta jälkikäteen rakennettu huippuimurit.
Voisiko olettaa, että keittiön poistot on rakennettu silloisen tietämyksen ja määräysten mukaan edelläkuvatulla tavalla?
- sivullinen -
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1961807Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2661222Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom66953Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.182911Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah251793- 61788
- 47787
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen64768- 48749
- 93732
- 159692
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul76672- 42666
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on71636Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50633Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal197622Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd24586- 31578
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki25539Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26538