Vieläkö XJ 900 pyöriä on hyvässä iskussa?
Eka pyöräni oli joku -80 luvun XJ, ja en jälkeen FJR 1300.
Nyt ilman pyörää ollut 7 vuotta ja tekisi mieli hankkia joku vähän vanhempi pärrä, esimerkiksi xj 900.
Mutta onko kaikki jo loppuun ajettuja?
Vieläkö XJ 900
10
998
Vastaukset 10
- Anonyymi
Ei kannata hankkia enään noin vanhaa tekniikkaa olevia pyöriä jos ei ropaaminen pääasiassa sitten kiinnosta , uudemmat ruiskupelit paljon kivempia ajettavia ja huolettomia ,retromallejakin niistä löytyy mutta kannattaisi kokeilla kustomia.
- Anonyymi
Vähän kaksipiippuinen asia tuokin, jos huom: Osaa esimerkiksi tehdä itse jotakin eikä ole kahta vasenta kättä kuten useilla tuntuu olevan, päätellen siitä "huoltoon viemisen" tärkeydestä!
Toki noita uudempia ei enää muuten korjailla kuin tietokone piuhan perässä ja osa vaihdetaan, ei korjata.
Kahdeksankymmenluvun pyörien tekniikan kanssa pärjää kyllä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähän kaksipiippuinen asia tuokin, jos huom: Osaa esimerkiksi tehdä itse jotakin eikä ole kahta vasenta kättä kuten useilla tuntuu olevan, päätellen siitä "huoltoon viemisen" tärkeydestä!
Toki noita uudempia ei enää muuten korjailla kuin tietokone piuhan perässä ja osa vaihdetaan, ei korjata.
Kahdeksankymmenluvun pyörien tekniikan kanssa pärjää kyllä.Samalla matematiikalla sun kandeis hankkii kottikärry. Ei oo montaa liikkuvaa osaa.
Nykyaikana hommat hoituu älyllä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samalla matematiikalla sun kandeis hankkii kottikärry. Ei oo montaa liikkuvaa osaa.
Nykyaikana hommat hoituu älyllä.Heheh. Kyllä se vaatii edelleenkin niitä mekaanikon käsiä vaikka diagnostiikka selvittäisikin vian kohteen..
Olet selvästi valinnut tyylisi Yamahan legendaaristen matkamallien kuljettajana.
Voin kokemuksesta myös vanhoista laitteista sanoa että vanhoissa on vaikka kaikki olisi kunnossa niin muovit hapertunut kaikkialta joten melkoista laittoa vaativat jos ei ole kaikkea uusittu.
Eli osta ajoon uudempi tai sitten ryhdy museoharrastajaksi ja nauti laittelusta.
Mutta tässä ketjussa jo kommenteissa kerroitkin että laittelu sujuu eikä pelota niin sittenhän voit harrastaa vanhempaakin. Mutta kyllä siinä työtä riittää.- Anonyymi
Kustomi ilman muuta, se on jo melkein kuin ajaisi oikealla autolla :)
- Anonyymi
Aloittaja tässä.
Customia kokeilin kun fjr oli huollossa.
En tykännyt siitä ajoasennosta. Puolen tunnin jälkeen oli selkä jumissa. Eikä johtunut silloin huonoista selkä/vatsalihaksista.
Varmaan totta että 20 vuotta vanhassa pärrässä alkaa olla yhtä sun toista vaikka itse moottori kestää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja tässä.
Customia kokeilin kun fjr oli huollossa.
En tykännyt siitä ajoasennosta. Puolen tunnin jälkeen oli selkä jumissa. Eikä johtunut silloin huonoista selkä/vatsalihaksista.
Varmaan totta että 20 vuotta vanhassa pärrässä alkaa olla yhtä sun toista vaikka itse moottori kestää.Ajatus vanhasta pyörästä johtuu lähinnä siitä syystä etten haluaisi enään sijoittaa pyörään niin isoa summaa kun mitä FJR aikoinaan maksoi. Tietysti vakuutukset ja kaikki muut kulut päälle. Ajoa kuitenkin tulisi vain muutama tuhat km / vuosi.
Ehkä ostankin vain mopon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajatus vanhasta pyörästä johtuu lähinnä siitä syystä etten haluaisi enään sijoittaa pyörään niin isoa summaa kun mitä FJR aikoinaan maksoi. Tietysti vakuutukset ja kaikki muut kulut päälle. Ajoa kuitenkin tulisi vain muutama tuhat km / vuosi.
Ehkä ostankin vain mopon.No tonnisen vanhemman saat halvemmalla kuin sen mopon. Eihän niitä muistaakseni tarvitse kokoajan olla rassaamassa, itsellkin -95 mallinen tonnisatanen käytössä, muutama tuhat tuli ihan noin vaan ajettua.
- Anonyymi
XJ ON IHAN BUENO.. TOLLASTA MÄ DIGGAAN...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä4111693Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä29311322 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk87954Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28916- 55858
- 40799
- 60790
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa75787- 62763
- 65756