Loppuuko ruoka kivarijärven muikuita?

Anonyymi

Kunnan virastotalossa oli ilmoitus, että ylemmästä instnsista oli tullut ukaasi kuntaan Kivarijärveen valuneeta lietteestä. Tämä paska on valunut Törisevänpuroa pitkin "jäteveden puhdistamolta. Paskaa on poistettava 2600 neliömetrin alueelta 2340 kuutiometriä. Se tekee kirkonkylänasukkaille reilut kaksi kuutiota henkilöä kohti. Ihmeellisintä ukaasissa on se, että paska on kuljetettava ensin jätevedenpuhdistamon alueelle ja senjälkeen käytettävä maanparannusaineena ja teiden parannukseen. Lisäksi kunnan on suoritettava Kivarijärvessä rantakasvillisuudenniitto 3,82 hehtaarin alalta.

6

1385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juttu näkyy olevan kunnan sivuilla ja valitusaikaa on vielä jäljellä.Kukapa sitä valittaisi jos töryt poistetaan järvestä. kalliksihan se tulee,voi se olla miljoona hommia. Millainen puhtistamo se oikein on kun päästää kaiken läpi ilman että sitä kukaan huomaa .

      • Anonyymi

        En tiedä puhdistamon toiminnasta,mutta sen tiedän,että puhdistamon viereen tyhjentävät aivan puhdistamon pömpelin viereen kaikki navettojen lehmän paskat.


    • Anonyymi

      Keput halusivat puhdistamonhoitjaksi oman miehen. Homma järjestyi ilman viran julkiseksi laittamista. Suoraan kepukirjalla.

    • Anonyymi

      Minä en ainakaan syö kivarinjärven kalaa. Onhan siellä tietysti mausteet vuosikymmenten takaa. Hyi helkutti

    • Anonyymi

      Viimme syksynä oli tämäkin kivarijärvi juttu esillä, mutta kun valtuutettuja ei kiinosta vuosi ennen vaaleja mikään. Vastatkaa nyt miksi paska valui ja miksi valvonta petti.

    • Anonyymi

      Kivarinjärveen on valunu paska vuosikymmenet, nytkö muka ihmetellään asiaa??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      84
      6605
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3591
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3148
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2372
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2211
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2123
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      2116
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2039
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      1942
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1668
    Aihe