Pari mietettä Paavolaisen Yksinpuhelusta

Olavi Paavolainen julkaisi vuonna 1946 "Synkän yksinpuhelun" jonka alaotsikkona on "päiväkirjan lehtiä". Teos sai ristiriitaisen vastaanoton: vasemmisto ja muut uuden politiikan kannattajat ottivat "Kolmannen Valtakunnan vieraana"-kirjoittajan riemumielin joukkoonsa mutta Paavolaisen entinen sosieteetti hylkäsi hänet. Teoksen kritiikki moitti sitä jälkiviisaudesta ja suoranaisista väärennöksistä. Sillä tolalla asiat ovat edelleen.

Kun kyse Paavolaisen itsensä mukaan on hänen päiväkirjastaan, niin miksi ei riidan ratkaisemiseksi tehtäisi kriittistä tutkimusta jossa verrattaisiin alkuperäismateriaalia julkaistuun kirjaan. Luulisi, että materiaali on kustantajan (WSOY) tai esimerkiksi SKS:n hallussa tai Paavolaisen jälkeenjääneissä papereissa (jos niitä on). Jos alkuperäisiä päiväkirjoja ei syystä tai toisesta ole, se luonnollisesti vahvistaa kritiikin oikeellisuutta.

12

116

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketä kiinnostaisi sodanaikaisen homon jutut.

      • Anonyymi

        Kyllä mies oli myös naisten mieleen.
        Kai ne Kolmannen valtakunnan synnit lankesivat hänen päälleen.


      • Anonyymi

        Oli bi-seksuaali.


      • Synkästä yksinpuhelusta oli tehty elokuva joka tuli jokunen päivä sitten; siitä minäkin sain virikkeen. Se on osa vasemmiston kansalliseeposta edelleen siinä kuin Täällä Pohjantähden allakin.


      • Ainakin sinä näytät asian huomanneen.


    • Anonyymi

      Lukenut Paavolaa usein, edellinen ei tiedä toisten lukumieltymyksiä.

      Ihmeellisiä olettamuksia eräillä kun luullaan jokaisen ajattelevan samalla tavalla, joku voi sanoa Trumppi voittaa vaalit kun Biden on voittamassa, samoin kun kyse kirjasta tai ruuasta.

      • Anonyymi

        Olen lukenut Paavolaista, hänen maineensa on paljon suurempi kuin kirjojensa
        merkitys. Hän leikki kulttuuripiirien dandy-intellektuellia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen lukenut Paavolaista, hänen maineensa on paljon suurempi kuin kirjojensa
        merkitys. Hän leikki kulttuuripiirien dandy-intellektuellia.

        Maineko vei yhteen , kun punkkasi yhdessä Hertta Kuusisen kaa loppuvuodet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maineko vei yhteen , kun punkkasi yhdessä Hertta Kuusisen kaa loppuvuodet.

        Paavolaisella oli käsittämättömiä naissuhteita, mutta samaa voinee kai sanoa toisinpäin.


    • Anonyymi

      Mnää muista viäl valla hyvin, et nyto kyl ihan pakko sano simmottis täsä porigiäle opintoje sivus Paavolaisest severtta et hän ol Turus saan perhe ja leivä ja särpime ja siäl ol häne työpaik Silos Kupittal ja hän sit tek yhren eine jälkke elämäns suurimma keksinnö kirjailijan
      kun hän tek niil iskulausse
      Silo lua sulo, tiäräkte tän?

      • Anonyymi

        Ai se on Paavolaisen runosuonesta ?


    • Anonyymi

      "Paavolaisella oli käsittämättömiä naissuhteita, mutta samaa voinee kai sanoa toisinpäin"

      Vauhtinainen ei-vaitonainen Hertta, hänestä sen verran, että Vennamo pantiin viihdyttämään tämän miestä Leinoa neuvostopelosta, ts. kantamaan viinaa ja sammunutta miestä. Sosdem-kansanedustaja Valfried Eskola oli mukana kerran ryyppäjäisissä, huumoriveikko, kysyi Leinolta, kuules Ykä, millainen tyttö se Hertta oikeasti on?

      Leino avasi silmänsä, yritti ryhdistäytyä, " pirun hyvä sängyssä" ja nukahti uudelleen.

      Myöhemmin Vennamo kysyi Hertalta, miksi erosit ykkösmiehestä Tuure Lehenistä. Hertta mietti hetken ja vastasi, "Jämsäläinen veri, oli liian hidas minulle"

      Hertasta tuli lopulta Suomen puolustaja. Hän alkoi kannattaa isämaallista kivityömies-rintamamies-alikersantti Aarne Saarista

      Myös hänen isänsä Otto Ville - olosuhteet huomioonottaen - kehittyi keskitien kulkijaksi vaarallisen Hrushtshovin aikana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      133
      721
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      190
      642
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      617
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      617
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      94
      583
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      56
      570
    7. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    8. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      510
    9. 41
      509
    10. En aio laittaa viestiä enkä soittaa sulle

      Turvallisuussyistä jouduin poistamaan numerosi puhelimestani. Ihan kaikkien parhaaksi. Mutta kirjoitin sen lapulle ylös
      Ikävä
      26
      502
    Aihe