Kokkaamiseen puuttuminen

Anonyymi

Asukkaat keskustelivat aiheista, jotka heitä ärsyttää. Esille tuli mm. se kuinka monia heistä suunnattomasti ärsytti. Jos he tekevät ruokaa ja jos joku silloin tulee siihen puuttumaan ja neuvomaan. Useampi ilmoitti silloin, lyövänsä hanskat tiskiin ja lopettavansa. Sanovansa puuttujalle, että tee sitten itse.
Tämän kyllä ymmärtää, jos asialla ei ole mikään amatööri. Vaan kokenut ihminen, joka jo osaa hommansa. Kokkaa vain omalla tavallaan. Mutta silti joku tulee siihen tyrkyttämään omia tapojaan. Ainoana oikeana tapana valmistaa ruokaa.
Sellaista yhtä ja oikeaa tapaahan ei ole. Vaikka tavat voi olla jopa hieman kummallisiaki toisten mielestä. Jokainen kokkaa kuitenkin omalla tavallaan.

Mutta pitää tämä neuvominen nähdä toisellakin tavalla. Nimittäin, jos kokkaamassa on kokemattomampi henkilö ja häntä paljon kokeneempi haluaa hieman antaa vinkkiä kokemattomalle. Vain siksi, ettei kokematon tekisi virheitä.
Neuvojan tarkoitus ei ole ärsyttää, vaan se voi olla hyvä. Hän vaan toivoo ettei kokemattoman tekemä ruoka menisi pilalle, vaan onnistuisi. Silloinhan neuvot ja vihjeet kannattaisi ottaa opetus ja oppimis mielessä, kiitollisena vastaan.
Vai onko parempi, että kokematon oppii kokkaustaidot ilman neuvoja, ns.kantapään kautta ja raaka-aineita menee harjoitellessa paljon hukkaan?

12

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siisteys ennen kaikkia ,eipä taida kenelläkään olla passia joka lupaa keittiötöitä tehdä. Ällöttävää porukkaa pyörii siellä kokkailemassa. Yököttäs jos pitäis siellä syödä.

    • Anonyymi

      Niinkuin esim. Ella pitkillä "kynsillään" jotka ovat mojuneet edellisen yön Artun minussa ja perseessä.. Onkohan / tuskin on desinfioinut kyntensä ja kätensä noiden sessioiden jälkeen esim. sämpylätaikinaa tehdessään jos nyt yleensä mitään ruokaa ees laittaa. Samoin Artun käpälät Eetun peusussa. Kylmät väreet menee🤮

      • Anonyymi

        Hyi helvetti noiden kahden kanssa ,onko homojen elämä noin sikaista .Sanokaa te jotka tiedätte .onhan se anus aika bakteeripesä ja jos sieltä lähetään keittiö hommiin ,niin kyllä pitäis sterilisoida Artun kourat .yök


    • Anonyymi

      Ei tuolla talossa kukaan ole edes mikään kotikokkaaja,uusavuttomia pentuja.Kellään ei edes käy mielessä että kappas tehdäänkö vaikka sämpylöitä tai pizzaa yms.,kauppareissullakin puuttuu mielikuvitus ja pieni twisti ruuanlaittoon.Uudet adukkaat sentään "älysi"ostaa pekonia,valkosipulia,jalapenoja yms.

      • Anonyymi

        Entäs joku salmonella tai joku vakava suolistosairaus iskis ,niin BB :kö maksaa sairaalakulut onhan tuo vallan hullua.ei mitään tolkkua .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs joku salmonella tai joku vakava suolistosairaus iskis ,niin BB :kö maksaa sairaalakulut onhan tuo vallan hullua.ei mitään tolkkua .

        Tuo Eetu on kyllä ihan huippu ,eikä mitenkään positiivisesti.


    • Anonyymi

      Avasi vasta telkun ,mikäs hetki heillä nyt on ,kun ,kaikki syö jotain niinkuin eivät olisi koskaan ruokaa saanutkaan .osa oli niin kuin joku apina olis saanut jonkun namipalan.

      • Anonyymi

        Onko se edes syötävää siellä jotain hampparia pistetään poskeen .En tiedä nyt Haloo Virtanen tämä on lipsunu över ei mallaa millään. Ryhdistykää siellä kohta loppuu maksajat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko se edes syötävää siellä jotain hampparia pistetään poskeen .En tiedä nyt Haloo Virtanen tämä on lipsunu över ei mallaa millään. Ryhdistykää siellä kohta loppuu maksajat.

        Olen samaa mieltä luulin saavani viihdettä .mitä paskaa te meille näytettä anteeksi Sanani mutta ootta kyllä menny .niin alaspäin ..tuo huoraaminenko on tämän vuoden top listalla josta ihmiset ovat käärmeissään..


    • Anonyymi

      Jonkun päivätehtävän aiheena voisi olla juurikin ruoanlaitto ja keittiöhygienia.
      Se kun näyttää olevan vähän hakusessa joillakin asukkaista. Tehtävän yhteyteen, kilpailu siitä, kuka tietää näistä asioista eniten.
      Talossa on varmasti sellaisia, joille tälläisestä tehtävästä olisi hyötyä.
      Tämä olisi todellakin tarpeen, ennen kuin saavat jonkun pöpön tuolla keittiössä laitetusta ruoasta ja sen säilytyksestä jne.

      • Anonyymi

        Tuopa olis hyvä idea eli kysymyksiä joita on elintarvike alalle olevassa passissa ,luulisin että nää eivät tiedä mitään siisteydestä ,meno näyttää vähän siltä .Sottapyttyjä niin naiset kuin miehet.


    • Anonyymi

      Kaikki jotka vähänkin koettaneet pitää keittiötä siistinä, heti häädetty pois.
      Kuten, Minna, Kati ja Nona. Pelkäävät muut kai siivoilla keittiössä, koska se tietää häätöä. Vaikka keittiöhygienia on A ja O, kun ehkäistään esim. ruokamyrkytyksiä.

      Bakteereja on kaikkialla, myös elintarvikkeissa.
      Perusjuttuja keittiössä pitäisi olla, seuraavat asiat.
      Aloita ruoanvalmistus aina käsienpesusta. Pidä keittiö, leikkuulaudat ja välineet puhtaina. Vältä bakteerien levittämistä raaoista elintarvikkeista kypsiin.
      Kuumenna ruoka kauttaaltaan kypsäksi. Pese kasvikset huolellisesti ennen käyttöä.
      Tarjoile ruoka heti, tai jäähdytä nopeasti.

      O-P:n ja Artun vastuulla oli viikon aamiaiset ja iltapalat. Voi vaan kuvitella, miten hygieenistä on ollut ruokienvalmistus ja jälkien siivoaminen keittiössä?
      Jospa tällä sikailutyylillä saadaan tuonne paremmin listeriaa yms ja ainakin sokeritoukkainvaasio. Sokeritoukkathan syö tärkkelyspitoisia aineita, kuten leivän muruja ja homesieniä.

      Keksitäänkö sitten päivätehtävä. Mitä tiedätte syöpäläisistä ja loiseläimistä?
      Terveystarkastaja jos tuonne menisi pistokokeita tekemään. Vois tulla vähän sanomista. Tuollaisia paskapesiähän on myös, monien opiskelijasolukämppien yleiset tilat. Kukaan ei välitä siisteydestä, koska muutkaan ei välitä ja ne jotka välittää, eivät siellä sotkussa pysty olemaan. Muuttavat pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      75
      2773
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2527
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2248
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2036
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1527
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1024
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      828
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      106
      818
    Aihe