Rokotukset ja sairaudet

Anonyymi

Tarvitsisin hieman lisää tietoa kanien rokotuksista! Mietin tässä hieman yli 8 viikkoista kaninpoikastani varten RHD rokotusta ja luin netistä että kaneilla on joku toinenkin tauti ja olin aivan järkyttynyt. Voisiko joku kanien terveydestä tietävätä avata asiaa minulle hieman enemmän? Olisiko teillä näihin minua askarruttaviin kysymyksiin vastauksia tai yleistietoa rokotuksista? Minua kiinnostaisise toinen tauti RHD viruksen lisäksi sillä en ole lukenut siitä sitten kovinkaan paljoa. Jos joku tietää paljon kaneista niin kerro heti! Tiedän kyllä perusasiat mutta tietoa ei voi koskaan olla liikaa!! Minun toinen kaneistani eli uudempi ln siis hieman reilu 8 viikkoinen uros. Tiedättekö mitä teen jos hän ei tahdo juoda kupista/ei osaa. Ihan tälläisiin pieniin kysymyksiin tahtoisin vastauksia ja muuta sellaista. Olisin otettu jos joku avaisi minulle hieman vielä enemmän näistäsairauksista sillä olen kokoajan aivan hysteerinen että kaninpoikasellani on joku hätänä ja jos hänen silmäkulmassaan on hieman rähmää onko tarvetta eläinlääkäriin?Olisi ihanaa jos kertoisitte minulle hieman näistä ja jos kerrotte jotain jota jo hyvinkin tiedän niin ei se mitään tahdon tietää kaiken!

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      rähmää kun tätä on paljon saattaa olla kyse silmistä joten silloin hakeudutaan kani osaavan eläinlääkärin hoiviin.

      RHD on verenvuoto tauti johon kuolee tietääkseni yli 50% reilusti tähän sairastuneista, joten suosittelen ottamaan tämän rokotuksen. tämä on vaarallinen villeistä jäniseläimistä leviävä ja tarttuu esim ulkoa tuoduista tuoreista. tähän ei ole muuta keinoa kun rokote.

      toinen sairaus mitä varmaan haet on myksomatoosi, tämäkin on tietääkseni verenvuoto tauti. en ole varma onko tämä vielä vakavampi, nyt siihen saa suomesta rokotteenkin kun ennen sitä ei tarvittu kun ei tätä ollut ennen suomessa mutta nyt on. kannattaa hakea kaneille nuo rokotteet!!!

      jos kani ei juo vesikiposta kannattaa se silti pitää sillä samassa paikassa missä vesipullokin jos se menee vaikka rikki etkä huomaa.

      heinäkori pitää olla wc boxin vieressä, edessä jne. tai silleen että sitä voi syödä siitä vessalaatikosta käsin. kun kanit ulostaa samalla kun ne syö.

      kanit syövät myös papanoitaan, eli niin sanottuja yöpapanoita jotka ovat tietääkseni kiinni toisissaan. ne eivät tosin tule nimensä mukaan yöllä, vaan ympäri vuorokauden saattaa tulla.

      kaneista löytää tietoa HELPOSTI peinellä vaivalla netistä tietoa, ja videoistakin löytää helposti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      27
      11112
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      48
      8599
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5405
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3694
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3288
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2598
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      46
      2144
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe