Älkää rakentako Sarijärvelle uutta taloa

Anonyymi

Saarijärvelle ei kannata rakentaa, paitsi jos olette aivan varmoja että tulette elämään koko lopun elämänne Saarijärvellä. Uusi talo maksaa paljon, mutta siitä ei pääse järjellisellä hinnalla eroon, jos joudutte muuttamaan. Saarijärveltä saa edullisesti vanhoja tyhjillään olevia taloja. Ostakaa sellainen, jos tarvitse välttämättä talon.

Kerrostalojen kanssa on sama asia. Asunto-osaketta ei kannata ostaa Saarijärveltä uudesta talosta.

11

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä kannata muuttaa ollenkaan saarijärvelle on niin sisäänpäin lämpiäviä juntteja en suosittele

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta.


    • Anonyymi

      Se on tässä maassa aika monessa paikassa sama juttu , että taloja tyhjenee. Tietystä suunnasta ohjaillaan työpaikat ja ihmiset samoille alueille , hullua ! Sitten asutaan ns . Päällekkäin kerrostaloissa , ja kun astut ovesta ulos , siihen loppui kaikki mikä on omaa. Ai niin ,ehkä oma auto tai joku muu kulkuneuvo on jossain. Omakotitalossa elämä on vapaata , saa jopa metelöidä kello iltakymmenen jälkeen.
      Oikeastaan , mitä järkeä näinä aikoina on rakentaa mihinkään uutta taloa, koska Saarijärvelläkin on myytävänä monta hyvässä kunnossa olevaa taloa , joista saa vähän remontoimalla itselleen aivan hyvän kodin. Rahaa säästyy vaikka mihin muuhun , ei se uusi talokaan kauan pysy uutena! Sinulle tämän ketjun aloittajalle sanoisin , älä välitä noista valittajien mielipiteistä , heille ei mikään riitä eikä kelpaa.
      Tutki rohkeasti myynnissä olevia taloja , sieltä voi löytyä vaikka minkälainen helmi .
      Tori.fi sivuilla on myös usein mielenkiintoisia kohteita Saarijärvellä.

    • Anonyymi

      Hups,. Tuli moka , aloittaja ei tainnutkaan olla rakennuttamassa itselleen taloa , vaan yrittää estää muita tänne rakentamasta , sori. No , mielipiteeni oli tarkoitettu sellaiselle joka on eri mieltä aloittajan kanssa.

      • Anonyymi

        Edelleen en suosittele en


      • Anonyymi

        Eläs muuta virka hienoa kun kerroit jälleen kerran itsestäsi.


    • Anonyymi

      Jos rakennat Saarijärvelle talon, se menettää arvostaan puoletmuutamassa vuodessa. Kasvukeskuksissa kiinbteistöjen ja kerrostaloasuntojen hinnat nousevat vuodesta toiseen.

    • Anonyymi

      Talon rakentaminen Saarijärvelle tai jollekin muulle maalaispaikkakunnalle on erittäin huono sijoitus. Silti jotkut hölmöt pistävät rahansa uudisrakentamiseen maaseudulle.

      • Anonyymi

        Katsos kun jotkut tykkää asua perähikiällä muiden kytättävänä saavat siitä suurta nautintoa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katsos kun jotkut tykkää asua perähikiällä muiden kytättävänä saavat siitä suurta nautintoa

        Ja jotkut kirjoittaa saman agendan mukaista tekstiä näille sivustoille vuosikausia. On siinä elämän tehtävä! Hyvä on katsoa eläkepäivillä, mitä on saanut aikaan. Tuhansia parjuksia Suomi24-sivuille. Varmaan on itsestä ylpeä olo?


    • Anonyymi

      Rakensin ok talon 30 vuotta jus, asun vielkin ja jatkossakin, ole erittäin tyytyväinen ,et tuli yehtyä, missä halvemmalla täl hetkellä, niin ja eikä ole tarkoituskaan myydä,kunhan pidän itse kivas kunnossa sen ,se riittää. näin eläkkeellä ollessa. eikä ole valkana. Ompahan jälkipolvella sit " kesäpaikkana,kun tykkäävät kovasti. Ja töytyy sanoa,et todellakin saa omansa vielkin pois,mut en myy 120 neliö asumapint.Niin no on viel pienemmällä paikkakunnalla ,kuin S.järvi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3203
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      198
      2893
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1911
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      258
      1534
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      111
      1305
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1201
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1057
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      155
      1031
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      33
      960
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      834
    Aihe