Minulla on hieman yli 8 viikkoa vanha kani mutta onko tavallista että sen takapuolessa on ulostetta ja karvat ovat hieman kuivaneessa ulosteessa? Välillä papanoitakin jää kiinni takapuolen karvoihin? Uloste on luultavasti liian löysää. Voisiko tätä asiaa korjata jotenkin vaikka ruokavalionmuutoksella tai muulla sellaisella? Kani syö heinää ja saa todella pienen määrän pellettejä mutta miksi käy näin? Kani saa kyllä myös tuoreita kuten kurkkua ja selleriä. Osaisitteko auttaaa?
Miten teiän kanit?
7
182
Vastaukset
- Anonyymi
Minunkin kanille on käynyt tälleen, annoin hänelle viikon pelkkää heinää ja vettä nii kyllä se siitä parani.
- Anonyymi
Ei ole normaalia eikä saa antaa vain olla. Uloste on aivan liian löysää ja siihen pitää puuttua. Eli ensialkuun tuoreet pois kokonaan niin pitkäksi aikaa, että uloste normalisoituu ja vielä muutaman normaalin päivän kun odotat, niin sitten voit alkaa antamaan _hyvin_ pieniä määriä tuoretta silloin tällöin. Myös pelletit voi vähän aikaa jättää antamatta, joskin pelkän tuoreen jättäminen pois voi jo auttaa. Pellettiä ei normaalistikaan anneta kuin ruokalusikallinen per elopainokilo.
- Anonyymi
Kiitos tiedosta<3 Jätettiinkin jo tuoreet pois ja katsotaan miten sitten jatkuu. Jos ei onnistu niin pelletit pois ja jos vieläkin jatkuu niin sitten suuntaamme eläinlääkäriin:(
- Anonyymi
En tiedä tarkkaan kanini painoa mutta osaatko sanoa paljonko hieman yli 8vk ikäiselle kanille pitäisi antaa kerran päivässä pellettejä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä tarkkaan kanini painoa mutta osaatko sanoa paljonko hieman yli 8vk ikäiselle kanille pitäisi antaa kerran päivässä pellettejä?
Kun se ikävä kyllä riippuu kanin painosta. Annostus on ihan eri kilon painoiselle kääpiölle ja kymmenen kilon painoiselle jätille... Poikaselle voi antaa pellettiä oletetun aikuiskoon mukaan. Eli jos kanista on syytä odottaa vanhempien koon perusteella vaikkapa 2,5-kiloista, niin sille annetaan n. 2,5 ruokalusikallista pellettiä kerran päivässä. Tästä voi hieman säätää suuntaan taikka toiseen kanin lihavuuskunnon mukaan, mutta vain hieman. Kannattaa myös tarkistaa, onko pellettipussin kyljessä ohjeellinen annostus, sillä se voi kyllä poiketa tuosta perussäännöstä, jonka mukaan annetaan 1rkl/EPkg. Heinää on upottava vähintään kanin itsensä kokoinen kasa päivässä. Jollei uppoa, niin syötät muuta liikaa.
- Anonyymi
sillä saattaa olla ripuli... JA SE ON VAARALLISTA!
vie puppeli e-lääkäriin ja syötä tälle vaikka vain heinää jotta kakka kiinteytyisi.
Mieti hetki, onko kanisi ruokavaliossa jotain vikaa? annatko sille esim. vääränlaista pellettiä, hedelmiä tai siemenseoksia, herkkutankoja jne.
^^nuo ylhäällä olevat asiat eivät sovi kaneille!- Anonyymi
Juuri näin, ei sokeria, viljoja eikä oo pakko antaa mitään muuta kuin heinää ja vettä. Itse tarjoan tilliä ja persiljaa ja joskus salaattia lisänä. Jos pellettejä antaa, lue hyvin tarkkaan mitä niissä on, melkeen kaikissa on viöjoja tai muuta paskaa, bunny on esim hyvä merkki jota itse käytän kaneillani. En myöskään koskaan anna pellettejä kuppiin tai lattialle vaan aina virikkeenä, eli esim kissojen muvisia palloja joiden sisään laitan rkl pellettjä, siinä pitkäks aikaa puuhaa, munakennoihin ym laitan lehtevää heinää hiukan ja kuivattuja yrttejä tai kuivattua voikukanlehteä, näitä saa eläinkaupoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861689Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,161063Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981007Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79942- 91784
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51754Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot146749- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48671Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51661