Miten teiän kanit?

Anonyymi

Minulla on hieman yli 8 viikkoa vanha kani mutta onko tavallista että sen takapuolessa on ulostetta ja karvat ovat hieman kuivaneessa ulosteessa? Välillä papanoitakin jää kiinni takapuolen karvoihin? Uloste on luultavasti liian löysää. Voisiko tätä asiaa korjata jotenkin vaikka ruokavalionmuutoksella tai muulla sellaisella? Kani syö heinää ja saa todella pienen määrän pellettejä mutta miksi käy näin? Kani saa kyllä myös tuoreita kuten kurkkua ja selleriä. Osaisitteko auttaaa?

7

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minunkin kanille on käynyt tälleen, annoin hänelle viikon pelkkää heinää ja vettä nii kyllä se siitä parani.

    • Anonyymi

      Ei ole normaalia eikä saa antaa vain olla. Uloste on aivan liian löysää ja siihen pitää puuttua. Eli ensialkuun tuoreet pois kokonaan niin pitkäksi aikaa, että uloste normalisoituu ja vielä muutaman normaalin päivän kun odotat, niin sitten voit alkaa antamaan _hyvin_ pieniä määriä tuoretta silloin tällöin. Myös pelletit voi vähän aikaa jättää antamatta, joskin pelkän tuoreen jättäminen pois voi jo auttaa. Pellettiä ei normaalistikaan anneta kuin ruokalusikallinen per elopainokilo.

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta<3 Jätettiinkin jo tuoreet pois ja katsotaan miten sitten jatkuu. Jos ei onnistu niin pelletit pois ja jos vieläkin jatkuu niin sitten suuntaamme eläinlääkäriin:(


      • Anonyymi

        En tiedä tarkkaan kanini painoa mutta osaatko sanoa paljonko hieman yli 8vk ikäiselle kanille pitäisi antaa kerran päivässä pellettejä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä tarkkaan kanini painoa mutta osaatko sanoa paljonko hieman yli 8vk ikäiselle kanille pitäisi antaa kerran päivässä pellettejä?

        Kun se ikävä kyllä riippuu kanin painosta. Annostus on ihan eri kilon painoiselle kääpiölle ja kymmenen kilon painoiselle jätille... Poikaselle voi antaa pellettiä oletetun aikuiskoon mukaan. Eli jos kanista on syytä odottaa vanhempien koon perusteella vaikkapa 2,5-kiloista, niin sille annetaan n. 2,5 ruokalusikallista pellettiä kerran päivässä. Tästä voi hieman säätää suuntaan taikka toiseen kanin lihavuuskunnon mukaan, mutta vain hieman. Kannattaa myös tarkistaa, onko pellettipussin kyljessä ohjeellinen annostus, sillä se voi kyllä poiketa tuosta perussäännöstä, jonka mukaan annetaan 1rkl/EPkg. Heinää on upottava vähintään kanin itsensä kokoinen kasa päivässä. Jollei uppoa, niin syötät muuta liikaa.


    • Anonyymi

      sillä saattaa olla ripuli... JA SE ON VAARALLISTA!
      vie puppeli e-lääkäriin ja syötä tälle vaikka vain heinää jotta kakka kiinteytyisi.

      Mieti hetki, onko kanisi ruokavaliossa jotain vikaa? annatko sille esim. vääränlaista pellettiä, hedelmiä tai siemenseoksia, herkkutankoja jne.

      ^^nuo ylhäällä olevat asiat eivät sovi kaneille!

      • Anonyymi

        Juuri näin, ei sokeria, viljoja eikä oo pakko antaa mitään muuta kuin heinää ja vettä. Itse tarjoan tilliä ja persiljaa ja joskus salaattia lisänä. Jos pellettejä antaa, lue hyvin tarkkaan mitä niissä on, melkeen kaikissa on viöjoja tai muuta paskaa, bunny on esim hyvä merkki jota itse käytän kaneillani. En myöskään koskaan anna pellettejä kuppiin tai lattialle vaan aina virikkeenä, eli esim kissojen muvisia palloja joiden sisään laitan rkl pellettjä, siinä pitkäks aikaa puuhaa, munakennoihin ym laitan lehtevää heinää hiukan ja kuivattuja yrttejä tai kuivattua voikukanlehteä, näitä saa eläinkaupoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      45
      2271
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      34
      2073
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      201
      1611
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      65
      1579
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      84
      1359
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      0
      1320
    7. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      14
      1285
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1204
    10. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      15
      1201
    Aihe