Mikä on SUINU

Anonyymi

Suinula- nimisiä paikkoja on Suomessa ainakin kaksi, yksi Jämsän Kuorevedellä ja toinen Kangasalalla.
Mikä tuo suinu on? Guukkeli ei tunne. Onko se jokin paikan maastoon liittyvä, vanha suomenkielinen sana? Vai onko se jokin muuta merkitsevä sana jolla on kuvailtu esim kyseisessä paikassa asunutta henkilöä? On Hämeessä ja Pirkanmaalla muitakin ihmekyliä, kuten Lihasula ja Suomasema.

9

1130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suinuu oli aikoinaan lääkäriasema Joensuussa. Suinusta en tiedä.

    • Anonyymi

      Hyrskymurtoa kaivattaisiin taas, lähtis nämä koronaahokevat sinne minne kuuluvatkin

      • Anonyymi

        Oho. sohaisitko kirjoituksesi vahingossa väärään paikkaan, ei täällä koronasta ole keskusteltu vaan Lihasulasta.


    • Anonyymi

      Kangasala taipuu muuten muotoon Kangasalla, ei Kangasalalla.

      Suinu on joidenkin lähteiden mukaan muodostunut asukkaiden nimestä, 1500-luvulla paikkakunnalla eli Månss Såini, jälkeläisen nimi muuntui muotoon Soinij, ja ehkä siitä on muotoutunut Soinila-> Suinula.

      • Anonyymi

        Niin, piti vielä laittamani, että myös Lihasula-nimelle löytyy selitys. Kylä lienee saanut nimensä Antti Heikinpoika -nimiseltä talonpojalta, jonka liikanimi oli Lihasuu.


    • Anonyymi

      Guukkeli on pieni lintu. Kirjoitetaan kuitenkin usemmiten Kuukkeli

      • Anonyymi

        Ollaanpa sitä viisaita.


    • Anonyymi

      Hyrskymurto käski avaamaan konekivääritulen ylioppilasjoukkoon Suinulassa

    • Anonyymi

      Suinu on saamen kieltä ja peräisin siltä ajalta kun lappalaiset asuttivat näitä seutuja.
      Se tarkoittaa heinäkenkää. Ennen sukkien keksimistä jaloissa pidettiin väljiä varmaankin jostakin nahkasta tehtyjä töppösiä ja niihin tungettiin kuivaa heinää. Näin saatiin lämmin ja pehmeä jalkine.
      Joskus takavuosina google löysi verkkokaupan, mikä myi pehmeitä sukkia, joiden nimi oli Suinu.

      terveisiä Jämsän Kuoreveden Suinulasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      421
      3042
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      105
      2186
    3. 173
      1842
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1774
    5. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      105
      1649
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1278
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      148
      1207
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      54
      1143
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      1012
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      38
      1009
    Aihe