Suinula- nimisiä paikkoja on Suomessa ainakin kaksi, yksi Jämsän Kuorevedellä ja toinen Kangasalalla.
Mikä tuo suinu on? Guukkeli ei tunne. Onko se jokin paikan maastoon liittyvä, vanha suomenkielinen sana? Vai onko se jokin muuta merkitsevä sana jolla on kuvailtu esim kyseisessä paikassa asunutta henkilöä? On Hämeessä ja Pirkanmaalla muitakin ihmekyliä, kuten Lihasula ja Suomasema.
Mikä on SUINU
9
1062
Vastaukset
- Anonyymi
Suinuu oli aikoinaan lääkäriasema Joensuussa. Suinusta en tiedä.
- Anonyymi
Hyrskymurtoa kaivattaisiin taas, lähtis nämä koronaahokevat sinne minne kuuluvatkin
- Anonyymi
Oho. sohaisitko kirjoituksesi vahingossa väärään paikkaan, ei täällä koronasta ole keskusteltu vaan Lihasulasta.
- Anonyymi
Kangasala taipuu muuten muotoon Kangasalla, ei Kangasalalla.
Suinu on joidenkin lähteiden mukaan muodostunut asukkaiden nimestä, 1500-luvulla paikkakunnalla eli Månss Såini, jälkeläisen nimi muuntui muotoon Soinij, ja ehkä siitä on muotoutunut Soinila-> Suinula.- Anonyymi
Niin, piti vielä laittamani, että myös Lihasula-nimelle löytyy selitys. Kylä lienee saanut nimensä Antti Heikinpoika -nimiseltä talonpojalta, jonka liikanimi oli Lihasuu.
- Anonyymi
Guukkeli on pieni lintu. Kirjoitetaan kuitenkin usemmiten Kuukkeli
- Anonyymi
Ollaanpa sitä viisaita.
- Anonyymi
Hyrskymurto käski avaamaan konekivääritulen ylioppilasjoukkoon Suinulassa
- Anonyymi
Suinu on saamen kieltä ja peräisin siltä ajalta kun lappalaiset asuttivat näitä seutuja.
Se tarkoittaa heinäkenkää. Ennen sukkien keksimistä jaloissa pidettiin väljiä varmaankin jostakin nahkasta tehtyjä töppösiä ja niihin tungettiin kuivaa heinää. Näin saatiin lämmin ja pehmeä jalkine.
Joskus takavuosina google löysi verkkokaupan, mikä myi pehmeitä sukkia, joiden nimi oli Suinu.
terveisiä Jämsän Kuoreveden Suinulasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692539Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892436Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192161Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441831Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931801Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171727Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591659Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251087Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251030Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9997