voiko ihminen mennä pelkästä valvomisesta psykoosiin onko se vaarallista terveydelle jos ihminen nukkuu päivät ja valvoo yöt?
Valvominen
2
240
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin naisilla yötyö lisää mm. rintasyöpäriskiä. Biologisessa mielessä ihminen on tarkoitettu nukkumaan yöllä. Päivällä unenlaatu voi jäädä huonommaksi kuin yöllä. On valoa (no jaa tähän aikaan vuodesta) ja kerrostalossa ja kaupungissa ääniä.
Itse aikanani näin ihan hallusinaatioita yövuorossa, kun pilkin nukahtamista vastaan. Unenpuute heikentää tarkkaavaisuutta ja vastaa jo jonkinlaista känniä.
Jos pystyt nukkumaan päivisin, niin pystyt kyllä kääntämään unirytmisikin. Se tosin voi vaatia elämäntaparemonttia muissakin asioissa. Ruokarytmin tarkastus ja pahimpien ravinnon ongelmien korjaaminen, ulkoilu/liikunta päivisin, päihteiden käytön lopettaminen jne. Kännäämisellä saa helpoiten uniongelmat aikaiseksi. - Anonyymi
Ei jos se sopii sinulla rytmiin ja on säännöllinen rytmi. Tärkein asia, että nukkuu. Ennen nukuttiin osissa, koska maalla olevat työt vaativat sitä, mutta vasta teollisuus aikaan tuli tämä idea, että pitää yöllä nukkua pitkään ja aamulla herätä aikaisin.
Tuo teollistumisen tuoma idea on minulle ainakin helvetistä, koska en ole aamuvirkku ihminen ollenkaan ja masentaa kun pitää aamulla herätä, vaikka kuinka hyvin olisi nukkunut.
Mutta jos et saa mitään oireita tuosta rytmistä ja tulee tarpeeksi nukuttua, niin ei tarvitse pelätä mitään psykooseja. Ainoastaan jos et nuku pitkään aikaan kunnolla, on stressia ja tuo aikataulu ei sovi sinulle ollenkaan niin saattaa ilmetä sairastelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412365Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423001951- 201750
- 241565
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231404- 1001299
- 411272
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391235- 35992
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta32975