Valvominen

Anonyymi

voiko ihminen mennä pelkästä valvomisesta psykoosiin onko se vaarallista terveydelle jos ihminen nukkuu päivät ja valvoo yöt?

2

376

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin naisilla yötyö lisää mm. rintasyöpäriskiä. Biologisessa mielessä ihminen on tarkoitettu nukkumaan yöllä. Päivällä unenlaatu voi jäädä huonommaksi kuin yöllä. On valoa (no jaa tähän aikaan vuodesta) ja kerrostalossa ja kaupungissa ääniä.

      Itse aikanani näin ihan hallusinaatioita yövuorossa, kun pilkin nukahtamista vastaan. Unenpuute heikentää tarkkaavaisuutta ja vastaa jo jonkinlaista känniä.

      Jos pystyt nukkumaan päivisin, niin pystyt kyllä kääntämään unirytmisikin. Se tosin voi vaatia elämäntaparemonttia muissakin asioissa. Ruokarytmin tarkastus ja pahimpien ravinnon ongelmien korjaaminen, ulkoilu/liikunta päivisin, päihteiden käytön lopettaminen jne. Kännäämisellä saa helpoiten uniongelmat aikaiseksi.

    • Anonyymi

      Ei jos se sopii sinulla rytmiin ja on säännöllinen rytmi. Tärkein asia, että nukkuu. Ennen nukuttiin osissa, koska maalla olevat työt vaativat sitä, mutta vasta teollisuus aikaan tuli tämä idea, että pitää yöllä nukkua pitkään ja aamulla herätä aikaisin.
      Tuo teollistumisen tuoma idea on minulle ainakin helvetistä, koska en ole aamuvirkku ihminen ollenkaan ja masentaa kun pitää aamulla herätä, vaikka kuinka hyvin olisi nukkunut.

      Mutta jos et saa mitään oireita tuosta rytmistä ja tulee tarpeeksi nukuttua, niin ei tarvitse pelätä mitään psykooseja. Ainoastaan jos et nuku pitkään aikaan kunnolla, on stressia ja tuo aikataulu ei sovi sinulle ollenkaan niin saattaa ilmetä sairastelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      84
      1281
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      77
      790
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    8. 37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      497
    Aihe