Hesari yrittää nyt ratsastaa Kari Suomalaisen pelottomilla piirroksilla ajalta, jolloin Hesari vielä Karin ansiosta oli laatulehti.
Hesari jätti nyt julkaisematta ja mainitsematta alkavaan maahanmuuttoon liittyvät Karin visionääriset, ellei jo profeetalliset piirrokset. Näiden piirrosten vuoksi Kari sai potkut Hesarista.
Kari kohtasi sananvapauden rajan. Hän ei kuitenkaan nöyristellyt eikä alustunut sensuroimaan töitään.
Karin pois potkimisen jälkeen Hesarin polku painui alamäkeen ja nykyisin lehdessä julkaistaan seksuaalivähemmistöjen propagandaa, feministien satuja ja housuttomien urheilijapatsaiden kuvia...
Hesari jätti nyt julkaisematta ja mainitsematta alkavaan maahanmuuttoon liittyvät Karin visionääriset, ellei jo profeetalliset piirrokset. Näiden piirrosten vuoksi Kari sai potkut Hesarista.
Kari kohtasi sananvapauden rajan. Hän ei kuitenkaan nöyristellyt eikä alustunut sensuroimaan töitään.
Karin pois potkimisen jälkeen Hesarin polku painui alamäkeen ja nykyisin lehdessä julkaistaan seksuaalivähemmistöjen propagandaa, feministien satuja ja housuttomien urheilijapatsaiden kuvia...
Vastaukset 13
Vanhimmat
Karia ei koskaan potkittu pois,vaan hän erosi aikaan itse.
Erkot ja päätoimittajat suojelivat häntä jopa presidentti Kekkosen tölväisyiltä.
Hesari on edelleen laatulehti ja valtakunnan ykkönen.
Sille tosiasialle ei äärilaitojen mustamaalaus mahda mitään.
Ex-päätoimittaja Janne Virkkunen kertoo kirjassaan, kuinka hän suurin piirtein ensitöikseen hankkiutui eroon Karista.
Sodan käynyt suoraselkäinen Kari ei alistunut sensuuriin. HS ei julkaussut somali-aiheista piirrosta. Kari kohtasi sanan- ja ilmaisuvapauden rajan.
Hs luopui laatulehteydestään sensuroimalla Karin työt. Hisrorian ivaa on, että Kari on osoittautunut olleensa tässäkin asiassa oikeassa.
Helsingin Sanomat (Pravda) on kyllä 2000-luvulla tullut lujaa alas laadussa.
Entisaikojen reportaasit maailmalta, joissa kuvailtiin tilanteita ja kerrottiin taustoista neutraaliin sävyyn ovat vaihtuneet meedioitten edustajien mielipiteenmuokkausteksteiksi.
Sinänsä asia ei yllätä, koska vuonna 2005 hyvän journalistisen tavan perusteet muutettiin niin, että aatteellinen propagandakin mahtuu hyvään journalistiseen tapaan.
Vielä vuonna 1992 hyvän journalistisen tavan perustana oli:
"Hyvän journalistisen tavan perustana on kansalaisten oikeus saada oikeita ja olennaisia tietoja, joiden avulla he voivat muodostaa totuudenmukaisen kuvan maailmasta ja yhteiskunnasta."
Vuonna 2005 hyvän journalistisen tavan perusta muuttui muotoon:
"Hyvä journalistinen tapa perustuu jokaisen oikeuteen vastaanottaa tietoja ja mielipiteitä."
Eli oikeat ja olennaiset tiedot, joilla kansalaiset voivat itse muodostaa totuudenmukaisen kuvan maailmasta on vaihtunut kansalaisten "oikeuteen" vastaanottaa tietoja ja mielipiteitä. Aiemmin lähtökohta oli siis se, että kansalaiset itse muodostavat mielipiteensä,. Nyt lähtökohtana on mielipiteiden aivopeseminen kansalaisille.
Ranskassa meininki on toinen. Siellä saa tehdä pilapiirroksia vieraista kulttuureista ja tätä toimintaa pidetään erittäin tärkeänä sananvapauden merkkinä.
Suomessa on sananvapaus kuten Ranskassakin.
YYA-aikana piti tosin olla varovainen kommentoidessaan itäistä naapuria.
Kaikki eivät olleet ja saattoivat joutua poliittiseen paitsioon,kuten Vennamo ja Jori. C. Ehrnrooth. Oli muitakin.
Monet tilasivat Hesingin Sanomia pelkästään Kaarin ansiosta. Karin saamat potkut oli käsittämätön vääryys, mutta siihenhän Helsingin Sanomien johto pystyi.
Aikansa profeetta oli Kari Suomalainen, oli tilanteen tasalla jo silloin herrojen metkuista?🤪🤪🤪
Kari oli perillä myös femakoiden metkuista. Siksi hän sai kenkää Hesarista.
Päätoimittaja Virkkunen erotti Karin varmaankin Aatos Erkon käskystä.
Virkkunen sanoi Arto Nybergin ohjelmassa, että ei voi sietää rasisteja!
Huomatkaa, kuinka jo TUOLLOIN osattiin heiluttaa rasisti- korttia valtamediassamme!
Je Suis Kari
Kulttuuripersoona Kari Suomalainen kuului todelliseen - mutta valitettavan harvalukuiseen - sivistyneistöön. Kari Suomalaisella oli mittava elämänkokemus ja tieto työnsä pohjana.
Piirtäjä Kari Suomalainen savustettiin ulos työpaikastaan, sillä hän puuttui pelottomasti yhteiskunnan epäkohtiin, vallanpitäjien virheisiin ja katteettomaan elitismiin.
Kari oli sensuurin ja ilmaisuvapauden rajoittamisen uhri, kuten monet muutkin lehtimiehet maailmassa yhä ovat.
Je Suis Kari
Kari erosi itse,kun yksi piirros jätetiin julkaisematta.
Kari on ilmaisunvapauden marttyyri.
Karin potkut ovat lehdistönvapauden synkkä luku.