Olen kuullut että peltokaupat tehdään usein puskaradion välityksellä, naapurien tai tuttujen kautta. Mutta nyt on sellainen tilanne, että seudulta ei tunneta ketään maanviljelijöitä kun ei asuta siellä, pitäisi myydä vähän peltoa eikä oikein tiedä missä sitä kannattaisi myydä. Onko viljelijöille jotain tiettyjä palstoja netissä mihin voi laittaa ilmoituksen? Vai missä viljelijät netissä liikkuvat kun liikkuvat?
Missä peltokaupat tehdään?
8
144
Vastaukset
- Anonyymi
Miten olisi vanhan kansan keino, ilmoitus paikallislehteen?
- Anonyymi
Tori.fi ssä näkee usein ilmotuksia ja tuo MHYllä on kans myyntisivut niin mettälle kuin pelloillekin.
- Anonyymi
Ilmoita paikkakunnan maataloustoimistoon. Heillä on kanavat ilmoittaa potentiaalisille ostajille, saattaapa olla tietokin, ketkä etsivät peltoa ostaakseen.
- Anonyymi
Älä myy, laita ennemmin vuokralle.
Vuosittainen hehtaarivuokra on parhaimmillaan 780€ luokkaa.
Vuokraamalla saat kohtuullisen hyvän tuoton. - Anonyymi
Hienoa, olette korvaamattomia! Kiitos kaikille oikein hyvistä vinkeistä :) Alaa tuntemattomana ihmisenä ja vasta vähän aikaa tätä asiaa tutkineena, on vähän sellainen olo, että vaikea saada netistä mitään "oikeaa" tietoa näistä asioista. Varsinkaan hinnoista. Ne on vähän niinkuin "salaisia" tietoja. Iäkäs sukulainen on vuokrannut pellot ilmiselvästi alihintaan, jos tuo pitää paikkansa että 780 voi saada jossain peltohehtaarista vuodessa. Nämä pellot on kuitenkin siellä, missä pitäisi olla kalleimmat pellot Suomessa. Ja vuokralainen tarjoaa pelloista alihintaa tietysti kun myynnistä puhutaan. En tosiaan tiedä mikä on todellinen hinta salaojitetusta hoidetusta pellosta, ja tukioikeudet siirtyvät kaupan mukana. Vaikeaa kun myöskään tuo keskiarvohinta, jonka maanmittauslaitokselta saa , ei pidä paikkaansa, koska siinähän on mukana kaikki sukulaisilta toisille tapahtuneet "ilmaiskaupatkin" tietysti.
- Anonyymi
... ja siis keskustelun aloittaja tämä viimeinen kommentoija :)
- Anonyymi
780 e/ha * tirsk*
Ehkä jossain Etelä-Suomessa huippupeltoa joka sopii vihannesviljelyyn tms.
Muualla maassa 400-500e/ha on hyvä hinta.. sitten jos mennään syrjäseuduille hyvä jos ilman kelpaavat..- Anonyymi
Savon karjavaltaisimmilla alueilla, joissa kova kilpailu pellosta, vuokrat meillä eri tiloilta välillä 0-450€. Enkä tiedä sitä enemmän kenenkään muunkaan maksavan. Pellon kauppahinta ollut lähitiloilla 3-11 tuhatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533906KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912310Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451982- 221773
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261511- 151162
- 311118
- 1091074
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791032