kopioinnin? Tekisin backupista backupin kopioimalla koko paskan paikasta A paikkaan B.
Kestääkö ulkoinen kovalevy 10 tunnin yhtäkestoisen
12
1170
Vastaukset
Ei tuon pitäisi olla mikään ongelma.
Noin suurissa kopioinneissa tekisin kyllä ehdottomasti tarkistussummat koko kopioitavasta datasta jotta voi tarkistaa että kopiointi on sujunut täydellisesti.- Anonyymi
Eikö tuo tarkistussumma kuulu käyttiksen velvollisuuksiin?
Anonyymi kirjoitti:
Eikö tuo tarkistussumma kuulu käyttiksen velvollisuuksiin?
Ei. Käyttis luottaa siihen että kaikki toimii ja virheitä ei tapahdu. Ja aika pieni mahdollisuus tuohon toki on, mutta varmuuskopioissa minulla on muutenkin aina tarkistussumma datasta.
malaire kirjoitti:
Ei. Käyttis luottaa siihen että kaikki toimii ja virheitä ei tapahdu. Ja aika pieni mahdollisuus tuohon toki on, mutta varmuuskopioissa minulla on muutenkin aina tarkistussumma datasta.
Onko sinulla vielä kertaakaan käynyt tapausta jossa odottamattomasti kopiointi (joka ei ole keinotekoisesti keskeytynyt) ei olisi onnistunut?
Oudoksuva kirjoitti:
Onko sinulla vielä kertaakaan käynyt tapausta jossa odottamattomasti kopiointi (joka ei ole keinotekoisesti keskeytynyt) ei olisi onnistunut?
Kerran viallinen RAM-palikka jota en ollut huomannut vialliseksi aiheutti ongelmia - en muista satuinko tuolloin tekemään kopiointeja, mutta tuohan kyllä voi aiheuttaa virheellisen kopioinnin.
Väärennetyt USB-tikut ovat myös ongelmallisia, eli tiedosto näyttää kopiutuvan mutta tikulla ei ole oikeasti mitään. Tuttavalle kävi näin ja tarkistussumma olisi tuon ongelman heti näyttänyt sen sijaan että sen huomaa sitten joskus myöhemmin kun yrittää käyttää tiedostoja.malaire kirjoitti:
Kerran viallinen RAM-palikka jota en ollut huomannut vialliseksi aiheutti ongelmia - en muista satuinko tuolloin tekemään kopiointeja, mutta tuohan kyllä voi aiheuttaa virheellisen kopioinnin.
Väärennetyt USB-tikut ovat myös ongelmallisia, eli tiedosto näyttää kopiutuvan mutta tikulla ei ole oikeasti mitään. Tuttavalle kävi näin ja tarkistussumma olisi tuon ongelman heti näyttänyt sen sijaan että sen huomaa sitten joskus myöhemmin kun yrittää käyttää tiedostoja.RAM-palikoiden kanssa ongelmat todennäköisesti ilmenevät jo konetta käynnistäessä, vaatisi huomattavaa määrää onnea että kirjoituskin onnistuu näennäisesti loppuun saakka, vaikka itse kirjoitettu data on korruptoitunut.
Teoriassahan kyllä on mahdollista :)
Ja ymmärrän ongelman USB-tikuilla, joskin eikö tässäkin tapauksessa kätevämpää olisi ollut tarkistaa ensiksi onko USB-tikku käyttökelpoinen vai ei, erityisesti jos välttämättä tahtoo säästää rahaa ja ostaa sen esim. kiinasta pilkkahinnalla.
Ymmärrän siis sen että on kiva olla ihan täysin varma jostain, joskin viimeisen kerran kun kirjoittaminen itselläni epäonnistui ilman virheilmoitusta oli ensimmäisillä CD-polttimilla, ja sitä ennen muistaakseni DOS-aikoina.
- Anonyymi
Ylikirjoitin 500 Gb ulkoisen. Tulitus kesti yhtä mittaa 25 tuntia eikä levy ollut moksiskaan.
- Anonyymi
Harvinaista, että tällä palstalla peukutetaan; verrattuna muihin palstoihin. Se on oikeastaan outoa.
- Anonyymi
Ei noin pitkäaikaista lamerointia kestä mikään laite.
- Anonyymi
Se on aika iso määrä dataa USB3 vauhtia. Äskettäin siirsin joitakin tunteja 2TB levyiltä satsia 5 TB levyille, kaikki 2.5" kokoisia, yksi 5 TB oli täynnä noin 5 tunnissa, hieman lämmin, ei kuuma.
Kopiointiin/synkkaukseen suosittelen FastCopy (ilmainen ja helpohko) tai Total Commander (monipuolinen) ohjelmia, niissä on kopoioinnin tarkastus MD5 menetelmällä (joka pitää laittaa päälle) ja ovat nopeita.- Anonyymi
Windowsin omat riittää. Muut ovat humpuukkia.
- Anonyymi
Kommentoin tuota esitettyä tarkistussumma-asiaa, eli siis kiintolevyt toki tekevät omat tarkistussummansa, mutta tästä huolimatta kannattaisi laskea vähintään md5 -tiiviste jokaisesta tiedostosta lähteestä A, ja sitten kopionnin jälkeen kohteesta B, ja verrata tulos.
Pääsääntöisesti tavallisilla käyttäjillä ei ole ECC-muistia tarkistussummia varten, ja käytetyt kaapelitin voi joskus olla vähän hubbabubbaa, mutta kukin päättäkööt itse...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1816818Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924- 191779
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?481778Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am651700Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161501- 691343
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111340