kopioinnin? Tekisin backupista backupin kopioimalla koko paskan paikasta A paikkaan B.
Kestääkö ulkoinen kovalevy 10 tunnin yhtäkestoisen
12
1171
Vastaukset
Ei tuon pitäisi olla mikään ongelma.
Noin suurissa kopioinneissa tekisin kyllä ehdottomasti tarkistussummat koko kopioitavasta datasta jotta voi tarkistaa että kopiointi on sujunut täydellisesti.- Anonyymi
Eikö tuo tarkistussumma kuulu käyttiksen velvollisuuksiin?
Anonyymi kirjoitti:
Eikö tuo tarkistussumma kuulu käyttiksen velvollisuuksiin?
Ei. Käyttis luottaa siihen että kaikki toimii ja virheitä ei tapahdu. Ja aika pieni mahdollisuus tuohon toki on, mutta varmuuskopioissa minulla on muutenkin aina tarkistussumma datasta.
malaire kirjoitti:
Ei. Käyttis luottaa siihen että kaikki toimii ja virheitä ei tapahdu. Ja aika pieni mahdollisuus tuohon toki on, mutta varmuuskopioissa minulla on muutenkin aina tarkistussumma datasta.
Onko sinulla vielä kertaakaan käynyt tapausta jossa odottamattomasti kopiointi (joka ei ole keinotekoisesti keskeytynyt) ei olisi onnistunut?
Oudoksuva kirjoitti:
Onko sinulla vielä kertaakaan käynyt tapausta jossa odottamattomasti kopiointi (joka ei ole keinotekoisesti keskeytynyt) ei olisi onnistunut?
Kerran viallinen RAM-palikka jota en ollut huomannut vialliseksi aiheutti ongelmia - en muista satuinko tuolloin tekemään kopiointeja, mutta tuohan kyllä voi aiheuttaa virheellisen kopioinnin.
Väärennetyt USB-tikut ovat myös ongelmallisia, eli tiedosto näyttää kopiutuvan mutta tikulla ei ole oikeasti mitään. Tuttavalle kävi näin ja tarkistussumma olisi tuon ongelman heti näyttänyt sen sijaan että sen huomaa sitten joskus myöhemmin kun yrittää käyttää tiedostoja.malaire kirjoitti:
Kerran viallinen RAM-palikka jota en ollut huomannut vialliseksi aiheutti ongelmia - en muista satuinko tuolloin tekemään kopiointeja, mutta tuohan kyllä voi aiheuttaa virheellisen kopioinnin.
Väärennetyt USB-tikut ovat myös ongelmallisia, eli tiedosto näyttää kopiutuvan mutta tikulla ei ole oikeasti mitään. Tuttavalle kävi näin ja tarkistussumma olisi tuon ongelman heti näyttänyt sen sijaan että sen huomaa sitten joskus myöhemmin kun yrittää käyttää tiedostoja.RAM-palikoiden kanssa ongelmat todennäköisesti ilmenevät jo konetta käynnistäessä, vaatisi huomattavaa määrää onnea että kirjoituskin onnistuu näennäisesti loppuun saakka, vaikka itse kirjoitettu data on korruptoitunut.
Teoriassahan kyllä on mahdollista :)
Ja ymmärrän ongelman USB-tikuilla, joskin eikö tässäkin tapauksessa kätevämpää olisi ollut tarkistaa ensiksi onko USB-tikku käyttökelpoinen vai ei, erityisesti jos välttämättä tahtoo säästää rahaa ja ostaa sen esim. kiinasta pilkkahinnalla.
Ymmärrän siis sen että on kiva olla ihan täysin varma jostain, joskin viimeisen kerran kun kirjoittaminen itselläni epäonnistui ilman virheilmoitusta oli ensimmäisillä CD-polttimilla, ja sitä ennen muistaakseni DOS-aikoina.
- Anonyymi
Ylikirjoitin 500 Gb ulkoisen. Tulitus kesti yhtä mittaa 25 tuntia eikä levy ollut moksiskaan.
- Anonyymi
Harvinaista, että tällä palstalla peukutetaan; verrattuna muihin palstoihin. Se on oikeastaan outoa.
- Anonyymi
Ei noin pitkäaikaista lamerointia kestä mikään laite.
- Anonyymi
Se on aika iso määrä dataa USB3 vauhtia. Äskettäin siirsin joitakin tunteja 2TB levyiltä satsia 5 TB levyille, kaikki 2.5" kokoisia, yksi 5 TB oli täynnä noin 5 tunnissa, hieman lämmin, ei kuuma.
Kopiointiin/synkkaukseen suosittelen FastCopy (ilmainen ja helpohko) tai Total Commander (monipuolinen) ohjelmia, niissä on kopoioinnin tarkastus MD5 menetelmällä (joka pitää laittaa päälle) ja ovat nopeita.- Anonyymi
Windowsin omat riittää. Muut ovat humpuukkia.
- Anonyymi
Kommentoin tuota esitettyä tarkistussumma-asiaa, eli siis kiintolevyt toki tekevät omat tarkistussummansa, mutta tästä huolimatta kannattaisi laskea vähintään md5 -tiiviste jokaisesta tiedostosta lähteestä A, ja sitten kopionnin jälkeen kohteesta B, ja verrata tulos.
Pääsääntöisesti tavallisilla käyttäjillä ei ole ECC-muistia tarkistussummia varten, ja käytetyt kaapelitin voi joskus olla vähän hubbabubbaa, mutta kukin päättäkööt itse...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465335Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1333448"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263309Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432694Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292046prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111884Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk891795