Ostinko tyhmyyttäni huonon tasohiomakoneen?

Anonyymi

...kun halvalla sain - 9€ uudenkarhea Wesco WS4161 200W. Näyttäis olevan uutena 39-49€.
Täryttää niin maan penteleesti, ettei montaa sekuntia kärsi käyttää ennen kuin alkaa koko äijä vapisemaan. Siinä ei ole varmaan minkäänlaisia jousituksia/pehmusteita mukavuuden parantamiseksi.

Nyt kysymys kuuluu, ovatko kalliimmat yhtään parempia, niin ettei vielä 2 tunnin päästä tunnu enään siltä kuin olisi lankkua hiomassa? Eli ostanko toisen paremman, vai annanko olla...

8

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiominen on ylimainostettua puuhastelua, anna mokoman olla..

    • Anonyymi

      Mitähän seuraavaksi?

    • Anonyymi

      Tärinä lienee enemmän ominaisuus kuin poikkeus. Hyvä puoli tuossa halvassa on, ettei kestä pitkään työntekoa, joten pääset piakkoin ostamaan uuden, jos hiot paljon kerralla.

    • Anonyymi

      Taitaa kuitenkin kone tässä tapauksessa kestää pidempään kuin käyttäjä.
      Mites noi pienet pyörivät, onko ne epäkeskoja ja ovatko hyviä?

    • Anonyymi

      Tuohan on kiinalainen merkitön laite joten varmasti on sähkömoottorin, akselin, laakereissa heittoa verrattuna merkkikoneisiin, eli resonointia voi tulla liikaa sen perus liikken lisäksi. Toinen jos on heikkotehoinen ja huono tason liike niin ei hio kunnolla.

      Minä ostin 2 vuotta sitten 1990 tehdyn bosch tasohiomakoneen käytettynä n 25€ ja mirkan rullasta leikkasin papereita. Erittäin tyytyväinen hiomatehoon ja että paperi pysyy tiukasti kiinni. Olen pysynyt sähkötyökalujen hankinnassa ns merkkivalmistajien / myyjien tuotteisiin ja käytetty on aina ensisijalla koska niitä on aina myynnissä. Hinta / laatu toimivuus voitta kaikki keskot ja wescot, horsepower, biltemat

    • Anonyymi

      Luultavasti, mulla on Feston iso tasohiomakone, laatukone mutta sama se on muissakin ammattikoneissa. Niissä on massaa ja se rauhoittaa kyllä hyppelyä, sellaista ei tapahdu. Hiominenhan tapahtuu lähes tulkoon koneen omalla painolla.

    • Anonyymi

      Ammattikoneissa on massaa, ne ovat hyvin tasapainotettuja, tehokkaita (oma Festo 280 wattia), nopeudensäädöllä ja hiomalautanen on paksua valettua alumiinia polyuretaani pehmusteella. Tulisiko erot noista?

      Tasohiomakone on kuitenkin tarkoitettu vaativaan suorien pintojen viimeistelyhiontaan, ei materiaalin varsinaiseen poiston. Siihen on parempi epäkesko. Varsinkin pakkotoiminnolla (Rotex-toiminto) tavaraa lähtee. Jälki on tietenkin rumaa mutta viimeistely sitten ilman pakkotoimintoa. Mutta nämä on kaikki ammattikoneita joissa tuo on.

    • Anonyymi

      ittel on FLESU merkkinen,ammattikäyttöön tarkoitettu, sill' ainakin lähtee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2512
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      299
      2117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      24
      1900
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1625
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1489
    6. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      42
      1453
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1376
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1349
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1315
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1086
    Aihe