Kiinteistöllä on oma kiinteistötunnus.Kiinteistövero lapussa on luelteltu kaikki kiinteistöön kuuluvat rakennukset ja niillä on oma rakennustunnus,mutta tämä
kyseinen rakennus,suuli,eli isokokoinen varasto rakennus on ilman rakennustunnusta,eli kiinteistövero lapussa ei ole siitä mainintaa. Eli virallisesti tätä
rakennusta ei ole olemassa? Jos tämä rakennus nyt purettaisiin,sen katoaminen maisemista kyllä huomattaisiin,sen verran sillä on kokoa. Jos nyt tämän paikalle hakisi rakennuslupaa,niin pelkona on,että tulee kiinteistöverot takautuvasti.Mutta näinhän taasen ei voi käydä,kun sitä ei ole "olemassa."
Rakennus ilman rakennustunnusta
3
1603
Vastaukset
- Anonyymi
Sinulla on asiat hyvin. Minulla ilmestyy välillä kiinteistöverolappuun merkintä rakennuksesta mitä kiinteistöllä ei ole. Siitä sitten tehdään verotuksenoikaisuvaatimus, että saadaan haamurakennus poistettua kiinteistöverotiedoista. Kunnes taas jokin uusi haamurakennus ilmestyy kiinteistöverotietoihin ja sama rumba uudelleen. Verottaja on täysin voimaton, kun kunta veivaa näitä asioita miten haluaa. Saattaa olla edessä valitus eduskunnan oikeusasiamiehelle.
- Anonyymi
Kun siirryttiin kiinteistöveroon, oli homma verottajan puolella melkoista sekoilua. Minulla oli verottajan mukaan suurehko ulkorakennus mökilläni, vaikka silloin ei vielä ollut mitään. Soitin verottajalle siitä, ja sanoin viimein että menkää katsomaan, turhaan tässä kinataan. Onkos sitten haettu rakennuslupaa sellaiselle rakennukselle, kysyi verottaja. En ollut hakenut. Ilmoita sitten kun rakennat sen ulkorakennuksen, sanoi verottaja.
Siinä taisi siirtyä pellon toisella puolella olevan mökin ulkorakennus verottajan papereissa minulle. Tuon mökin omistaja on sen verran erikoinen että tuskin maksaa rakennuksesta veroa vieläkään.
- Anonyymi
Siis tämä rakennus on kartassa missä lukee kiinteistötunnus ja näkyy kartassa
ja karttapalveluiden ilmakuvissa,mutta kiinteistöverolapussa ei ole mainintaa tästä kyseisestä,varsin isokokoisesta rakennuksesta,jonka puuttuminen kyllä huomataan,jos sen nyt laittaisisi maantasalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843192
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1691204Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817