Kerrostalojen ääneneristysnormit

Missä vaiheessa 1960, 1970 ja 1980 luvun kerrostalojen ääneneristysnormit ovat aikoinaan kiristyneet? Itse olen tarjoamassa yhtä kaksiota kerrostalosta, joka on rakennettu 1973. Jotenkin outoa on, että voin verrata 1970- luvun kahta kerrostaloasuntoa ja niissä esim. askeläänet kuuluvat ihan eri tavalla. Molemmat rakennettu 1975 tai vuosi sinne tai tänne. Suuri ero, miten äänet kuuluvat naapurista.

1

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      60-luvulla tainnut paljoa mitään olla... Voi olla aika surkeaa. Tai sitten ei. Ihan tuurista kiinni.

      70-luvun taloissa käytettiin paljon ääntäeristävää muovimattoa (alapinta "karvainen"), mutta sehän tykättin 80-luvulle tultaessa korvata hienomman näköisellä, betoniin liimatulla mosaiikkiparketilla, joka on kivikova ja varmaan aika tehokas johtamaan ääntä. Vanhoissa rakennuksissa tosin myös iv-kanavat toimivat "puheputkina" päälleikkäisten kerrosten välillä ja patteriverkon kautta myös kulkevat kivasti äänet. Ainakin 70-luvun rakennuskannassa erot talojen välillä edelleen isot.

      Pikkuhiljaa on vaatimustasoa nostettu eli on yritetty tehdä jotain mm. äänen kulkeutumiselle patteriverkon kautta (äänen kulkeutumista vähentävät venttiilirakenteet ym) ja jossain vaiheessa 90-luvulla nostettiin kerroskorkeus 2,8 metristä 3,0 metriin, mikä mahdollisti paljon paksummat ja paremmin ääntä eristävät välipohjat.

      Kaupunkialueilla kyllä tulee ongelmaksi myös ulkoa kuuluva liikennemelu. Sen suhteen iso pomppu tuli, kun siirryttii koneellinen poisto ja ulkoseinä täynnä korvausilmanventtiileitä -ratkaisusta koneelliseen tuloon ja poistoon.

      Varmin valinta on siis 2005 tai sen jälkeen valmistunut talo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      916
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe