Asumisoikeus tarjouskierros

Haettiin ensimmäistä kertaa asumisoikeusasuntoa, joten prosessi on vielä vähän vieras. Huomasin asunnon poistuneen hausta, joten varmaan tarjoukset on lähtemässä. En oikein ymmärrä, lähetetäänkö tarjoukset siis isolle joukolle ja sitten myöhemmin saa tietää osuiko onni omalle kohdalle vai ei? Ja ilmoitetaanko kaikille hakijoille, kun tarjoukset on lähtenyt?
74702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei ole mitään standartoitua toimintapaa vaan eri toimijoilla on omat tapansa ilmoitella hakijoille.
Jos olette hakeneet jotain asuntoa mikä on näkynyt vapaana vaikkapa TA-yhtiöiden nettisivuilla niin on paljon mahdollista, että olette pahasti myöhässä. tämä toki riippuu paljon kohteen kiinnostavuudesta suuren yleisön silmissä. Uskoakseni TA poistaa vapaa-ilmoituksen sivuiltaan vasta kun sopimus on jo tehty, mutta tämäkin saattaa olla vanhaa tietoa. Oma kokemus muutaman vuoden takaa on, että kun asunto irtisanotaan ja ilmoitetaan vapaaksi sinne nettisivulle niin viikon sisällä tulee tarjous asunnosta jos se vastaa yhtiölle jättämääsi hakemusta eli olet jättänyt yhtiölle hakemuksen jo aikaisemmin kohteista joista olisit halukas ottamaan asunnon jolloin saat aina tarjouksen kaikista vapautuvista asunnoista jotka vastaavast kooltaan ja sijainniltaan tekemääsi hakemusta.
Ilmoitus voi olla vielä kuukausi tai pari siellä nettisivuilla statuksella "vapaa" mutta siitä on jo tarjoukset lähetetty eikä uusia hakemuksia enää noteerata.

Äänestä
  • Okei, onpas epäselkeää. Tämä oli asuntosäätiön koti. Haettiin muutamaa muutakin ja ne näkyy edelleen haettavina. Ei ollut mitään mainintaa siitä milloin näistä lähtee tarjoukset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Okei, onpas epäselkeää. Tämä oli asuntosäätiön koti. Haettiin muutamaa muutakin ja ne näkyy edelleen haettavina. Ei ollut mitään mainintaa siitä milloin näistä lähtee tarjoukset.

    Jotkut odottelee pari kuukautta ja valitsee siitä itselleen sopivammat joille lähettää tarjoukset. Varaa on siis seisottaa tahalleen asuntoja tyhjillään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Okei, onpas epäselkeää. Tämä oli asuntosäätiön koti. Haettiin muutamaa muutakin ja ne näkyy edelleen haettavina. Ei ollut mitään mainintaa siitä milloin näistä lähtee tarjoukset.

    Haku asumisoikeustaloihin tapahtuu periaatteessa näin: Menet Asuntosäätiön sivuille ja teet siellä hakemuksen kaikkiin niihin taloihin joista haluat asunnon. Rajaat asunnon koon sellaiseksi kuin haluat. Tämän jälkeen jäät odottamaan kunnes talosta vapautuu asunto ja jos se vastaa hakemukseen laittamiasi rajauksia sinulle lähetetään tarjous, mutta tuo sama tarjous lähetetään myös monelle muulle, ehkä noin 50 hakijalle. Valitettavasti vaan yhtiöt eivät ilmoita sijoitustasi jonossa kuten jotkut toimijat aikoinaan tekivät.
    Oman kokemukseni mukaan tarjoukset lähtivät viikon sisällä siitä kun asunto oli ilmoitettu nettisivulla vapautuvaksi. Ja jos jonossa oli riittävästi hakijoita niin tuskin enää lähettävät tarjousta niille jotka ovat laittaneet hakemuksen asuntoon vasta pari viikkoa tai kuukausi siitä kun kohde ilmoitettiin. Siellä nettisivuilla on paljon asuntoja "vapaa" statuksella vaikka ne on jo periaatteessa menneet. Toki siellä on myös asuntoja joille ei ole löytynyt ottajaa ja näihin on vielä ns. haku päällä.

    Eli laittakaa kaikkien toimijoiden kohteisiin haku päälle ja jääkää odottamaan vapautuvia asuntoja.

    Äänestä

Kaikki asunnot eivät koskaan ole nökyvillä netissä. Paljon menee ns. tiskin alta. Näin on oma että tuttavieni kokemus. Tietysti myös suhteilla. Työnantajat epävirallisesti kahmivat asuntoja itselleen ja seuraava asukas voi olla saman yrityksen palveluksessa oleva/ollut tai tuttava/kaveri/sukulainen. Näin on sekä asoissa että vuokra-asunnoissa.

Osa asunnoista on netissä vaan ikään kuin ikkunana tai mainoksena tai tiedustelutarkoituksena tai kiristämistarkoituksena. Onhan näitä.

Äänestä
  • Senkun vaan tarkistat kunnan viranomaiselta että onko asojärjestysnumerosi ohitettu jossakin kohteessa johon sinulla ollut voimassaoleva haku päällä.
    Nykysysteemissä ei tässäkohtaa pääse vetämään välistä, mutta miten mahtanee olla uudessa jossa ei ole enää erillistä viranomaistahoa varmistamassa lainmukaisuutta.

    Äänestä

Mä luulen että asunto on jo mennyt jos se on poistunut näkyviltä.

Yleensä halutuimmat(sijanti, koko ja vastike) eivät tule edes mihinkään nettiin pällisteltäväksi vaan niihin lähetetään kaikille siihen kohteeseen etukäteen hakeneille tarjous. Näistä sitten valitaan alhaisimman numeron omaava, heistä jotka sitä oikeasti tarjouksen saadessaan halusivat.

Ne jotka (odotetaan) menevät hitaammin kaupaksi, laitetaan nettiin jotta muutkin voivat huomata niitä hakea. Kuten mainittu niiden kohdalla se että asunto lähtee pois, pitäisi luultavasti jo tarkoittaa että asunto on varattu seuraavalle.

Asunto voi olla tyhjillään mutta asuyhtiöllä on silti siihen jonkun sopimus. Kun asojen irtisanomisaika on aika pitkä niin ihmiset voivat muuttaessaan muualle joutua vaan lähtemään vaikka vielä maksavat kuukauden tai pari asosta. Tietysti mitä halutumpi asunto on niin sitä vähemmän sitä tapahtuu, koska seuraava asukas haluaa jo muuttaa siihen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Haettiin ensimmäistä kertaa asumisoikeusasuntoa, joten prosessi on vielä vähän vieras. Huomasin asunnon poistuneen hausta, joten varmaan tarjoukset on lähtemässä. En oikein ymmärrä, lähetetäänkö tarjoukset siis isolle joukolle ja sitten myöhemmin saa tietää osuiko onni omalle kohdalle vai ei? Ja ilmoitetaanko kaikille hakijoille, kun tarjoukset on lähtenyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu