Eikä täällä mikää työtön minnekää lähde

oli liiton rahalla tai ei jos muuta pätäkkää ei ole olemassa. Tuota ainaista laulua voi laulaa vaikka loputtomiin jos siitä joku hyvän olon saa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Laulaa voi hyvinkin toisten laulua, mutta jokainen joutuu omansa säveltämään.

Miksi ei lähde? Julkisuus on tuonut esille erikoisia tarinoita:

Yksi asuu kuomullisessa peräkärryssä. Ei jäänyt kotikuntaan.
Toinen asuu pakettiautossa (tosin useampikin).
Kolmas rakentanut itselle käsin talon luonnon omista kivistä ja raaka-aineista.

Ei näitä lähtijöitä tarvitse yhdistää aina asiat että on lapsia, työpaikka tai auto. Koko Suomi on ollut historiassa pullollaan ihmisiä, jotka ovat asuneet kuusen alla, maakuopassa, kadulla tai yöt putkassa.

Jokainen voi säveltää omansa ja olla mukana kuorossa tai yksin kiven raossa.

Äänestä

Missä täällä? Tupauunolassako?

Äänestä

Työtönhän lähtee kun minä käsken vaikka kuuhun rakentamaan 4G-verkkoa, kokemusta kalastamisesta ei tarvita. Ylläpitokorvaustakaan ei makseta koska kuussa ei ole kauppoja joten rahalla siellä ei tee mitään, peruspäivärahankin voi hyvin puolittaa. Omat eväät mukaan.
Terveisin TE-virkanilkki

Äänestä
  • Ottaisin kyllä vastaa tuollaisen Kuu-projektityötarjouksen. Kuulostaa mielenkiintoiselta.

    Valitettavasti arvoisa TE-virkanilkki sinä et pysty sitä asiaa päättämään.

    Ensinnäkin terveysvaatimukset ovat sitä luokkaa että suurinosa massasta ei yllä tasolle. Toisekseen vaikka olisi insinööri, edelleenkin homma voi olla kiinni psykologisista testeistä. Kolmanneksi, oletan että verkon fyysiset komponentit rakennetaan maassa ja viedään kiertoradalle ehkä jopa kuun pinnalle aluksilla. Kiina lähetti kuun kamaralle kulkijan eikä sinne tarvinnut viedä yhtään kiinalaista ihmistä.

    Ei kun takaisin koulunpenkille.

    Äänestä

Sekoilkaa keskenänne mitä huvittaa

Äänestä
  • Kyllä. Se on jutun juuri.

    Äänestä

Missä täällä? Hikisessä perähikiässäkö?

Sinä fatso tosin et hikoile kuin syödessä. Ahmit vailla minkäänlaisia ruokatapoja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

oli liiton rahalla tai ei jos muuta pätäkkää ei ole olemassa. Tuota ainaista laulua voi laulaa vaikka loputtomiin jos siitä joku hyvän olon saa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu