Ilmastonmuutos nostaa sähkön siisrtohintaa.

Ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen takia ääri-ilmiöt lisääntyy. Ääri-ilmiöihin pitää varautua laittamalla sähköverkot kuntoon, mikä taas nostaa siirtohintoja.
Siirtohintoja saadaan kohtuullistettua taistelemalla aktiivisesti ilmastonmuutosta vastaan, vähemmän ääri-ilmiöitä. Ongelmana on vai tyhmät kansalaiset ja muunneltua totuutta puhuvat poliitikot. Sähkön käyttöä pitää vähentää alentamalla perusmaksun hintaa ja korottamalla itse energian hintaa.
-Lähtökohta pitää olla se että keskimääräisellä 2000-3000 kwh kulutuksella perusmaksu ei saisi maksaa kuin korkeintaan puolet sähkön hinnasta.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköverkot olis jo kunnossa jos niihin siirtohintojen noston exponentiaalisten nostojen perusteluna käytetty raha olisi suunnattu verkoston uusimiseen.
      Josko 10% menee uudistamiseen, loppu rasvaksi leivän päälle verkonhaltijoiden pöytiin ja taskurahoihin.

      • Anonyymi

        Eivätkä edes uusi eniten niitä kohteita joissa on ongelmia vaan tekevät paljon sellaisia paikkoja joissa ei ole mitään merkitystä. Ei kannata uusia kerralla pahoja paikkoja, tekee isomman tilin kun ongelmia on sopivasti joka kaudelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5483
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      433
      4759
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3909
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      186
      3443
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2576
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2335
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2288
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      154
      2101
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      128
      2059
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1529
    Aihe