Miten se sanotaan akateemisesti?

Kuulin joskus jonkun professorin sanovan: "ympyrän pinta-ala menee halkaisijan toiseen potenssiin". Kuulostaako yhtä vakuuttavalta, jos sanon: "teho menee virran ja jännitteen toiseen potenssiin"

Meikä-
879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Teho on verrannollinen virran ja jännitteen tuloon. Jos jännitettä ajetaan vakiona pysyvän vastuksen yli niin silloin virta on suoraan verrannollinen jännitteeseen eli teho on verrannollinen jännitteen neliöön tai virran neliöön, kumpikin käy.

Äänestä

Tarkoititko: Miten se sanotaan matemaattisesti? Kuka tahansa, joka on lukenut hiukan matematiikkaa ymmärtää yllä olevista mitä tarkoitetaan ja "akateemisesti" sanominen tarkoittaakin oikeastaan sitten puhumista tarkasti eli täsmällisesti. Tästähän on se vitsikin jossa apua soittava henkilö paperitehtaalla sanoo: "Tulkaa pian! Insinööri on jäänyt täyden paperitelan alle". Telan alta kuuluu henki hieverissä ja heikolla äänellä tämän jälkeen, että "korjaa se diplomi-insinööriksi".
Menetelmiä kun ei voi parantaa, mikäli ilmaisu on epämääräisempää kuin itse menetelmä. Mutta mitenkä kommunikoida täydellisesti?

Äänestä
  • Selvennä, mikä on "täysi paperitela"?
    Paperikoneen tela on se miksi se on valmistettu, ei se voi olla mitenkään täysi, vajaa tai tyhjä.

    Äänestä

Kyllä kai, koska virran tai jännitteen kaksinkertaistaminen nelinkertaistaa tehon.
Sillä kaksi toiseen potenssiin on neljä.

Äänestä

Sähkötekninen asia ei ole oleellista, oleellista on se, että kuulostaa mahdollisimman hienolta muun täydellisen kirjakielen ohella. Tässä kysymyksessä keskitytään pelkästään vakuuttavimman oloiseen esitystapaan, joka huokuu puhujan sivistyksestä ja korkeakouluopinnoista.

Meikä-

Äänestä
  • No jos sanonnalle ei tarvitse olla todellisuuspohjaa, voisi tietenkin keksiä vieläkin hienommalta kuulostavia sanakäänteitä :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No jos sanonnalle ei tarvitse olla todellisuuspohjaa, voisi tietenkin keksiä vieläkin hienommalta kuulostavia sanakäänteitä :)

    Siis pitää se olla sen ehdottomasti olla oikein, ettei kukaan (pätevämpi) pääse tarttumaan siihen. Keskustelukumppani on tarkoitus pudottaa kärryiltä, ei suinkaan itse pudota.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No jos sanonnalle ei tarvitse olla todellisuuspohjaa, voisi tietenkin keksiä vieläkin hienommalta kuulostavia sanakäänteitä :)

    Paskan puhumisellekin on hienompi ilmaisu, "spekuloida sekundäärisillä argumenteilla".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuulin joskus jonkun professorin sanovan: "ympyrän pinta-ala menee halkaisijan toiseen potenssiin". Kuulostaako yhtä vakuuttavalta, jos sanon: "teho menee virran ja jännitteen toiseen potenssiin"

Meikä-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu