Islamilainen ihastus

Anonyymi

Oon ihastunu yhteen mun luokkalaiseen ja seki tykkää musta. Ongelma on että oonkristitty ja se on muslimi (mä oon tyttö ja se poika). Mietin että mitä asioita olis hyvä tietää siitä uskonnosta ennen ku tutustuu sillee paremmin. Suhteessa ei kuulemma saa olla ennen ku menee naimisiin, mutta voiko silti viettää aika yhdessä? Onko esim suutelu väärin?
Kiitos jos joku viitsii auttaa

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tutustuisit häneen henkilönä etkä uskontona?
      Mitkä ovat hänen uskomuksensa ja mitä tapoja hän seuraa tai noudattaa.

      Mitkä ovat hänen moraaliset säännöt ja missä ei ole valmis tai on valmis joustamaan. Samalla itse mietit mitkä ovat omasi ja missä elämän asioissa joustat tai et jousta toiselle ihmiselle.
      Uskonnon ei pitäisi määrittää minkälainen joku on vaan ihminen itse rakentaa oman moraalinsa, sen mihin uskoo, tavat ja rituaalit.

      Onko muka jokainen kristitty ihan samanlainen ja kopio uskomuksistaan/toisistaan? Kristinuskojakin on niin monia, että jos sanoo olevansa kristitty niin sen alle mahtuu aika paljon eri uskomuksia ja tulkintoja.

      Pelkästään rakkaudenkieliä, joita käytetään kanssa ihan ystävyyssuhteissakin, niin on useampia ja niihin ei välttämättä vaikuta uskonto mitenkään.

      Kuka hän on ihmisenä?
      Kuka hän on yksilönä ja kuka sinä olet yksilönä?

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta! Auttoi tosipaljon miettimään asioita eteenpäin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      973
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe