Minkä merkkistä/mallista USB-kovalevyä ootte liittäneet televisioon? Nopeus vissiin riittää kaikissa, entä laatu vai onko niissä eroja? Tai onko joku tikku joka pelittää (en oo saanut niitä oikein toimimaan)? Pyöriikö se levy muuten aina kun TV on päällä?
Aika lyhyitä taitaa monesti olla ne levyjen liitosjohdot - omassa LG:n TV:ssä USB-liittimet sen verran ylhäällä että vaatis varmaan 40-50 senttisen johdon että yltää tasolle. 1 Tt levyt näyttäs maksavan halvimmillaan jotain 50€.
USB-kovalevy telkkariin
9
397
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ne hitaimmat kyllä pelitä tässä. Tietysti pitää yrittää käyttää usb 3.0 sopivia tikkuja (jos tv:ssä on usb 3.0 sopiva liitäntä) . Niistä tikuista pitää yrittää etsiä merkintöjä "sopii mediatallennukseen tms. että on nimenomaan tarkoitettu televisiolle.
Yksi vaihtoehto mikä itsellä on toiminut on käyttää jotakin levynkloonaaja asemaa ja liittää tavallinen mekaaninen kovalevy sillä television usb-paikkaan, se yleensä toimii sellaisenaan mutta tulee tietty paljon kamaa siihen tv:n viereen....- Anonyymi
Siis pienet 2,5" USB-kovalevythän on näppärän kokoisia ja luultavasti mikä tahansa toimii tallennukseen, mutta vielä näppärämpi olisi tosiaan USB-liitäntään tökätty huomaamaton tikku. TV:ssäni on vain USB2 ja yhtään kokeilemaani tikkua en ole saanut toimimaan luotettavasti (viimeisin ja ehkä nopein hankinta ei suostu tallentamaan mitään).
- Anonyymi
Minulla on Samsung-telkkarissa Toshiban 500GB Canvio, Gigantin halvimpia malleja ja hyvin on toiminut.
Samoin aiemmat ties minkä merkkiset, ei ole ollut merkistä väliä.
Levyn pyöriminen riippuu siitä miten sitä käytät. Jos ajansiirto on oletuksena koko ajan päällä niin levykin rallattaa koko ajan. Jos taas ei, niin ei se omia aikojaan pyöri, ainoastaan sitten tallentaessa.- Anonyymi
Meinaat siis että levy ei välttämättä pyörisi aina kun TV on päällä? Löysin kyllä LG:n asetuksista HDD Eco -tilan (on/off-vipu), jonka ollessa päällä siirrytään valmiustilaan määritetyn ajan kuluessa jos HD:tä ei ole käytetty (nähtävästi aika on säädettävissä kun HD on kytkettynä).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaat siis että levy ei välttämättä pyörisi aina kun TV on päällä? Löysin kyllä LG:n asetuksista HDD Eco -tilan (on/off-vipu), jonka ollessa päällä siirrytään valmiustilaan määritetyn ajan kuluessa jos HD:tä ei ole käytetty (nähtävästi aika on säädettävissä kun HD on kytkettynä).
Sori, saatoinpa puhua puutaheinää Samsungini ja Toshiban suhteen tuosta pyörimisestä :)
Tuntuu se pyörivän hurinasta päätelleen koko ajan, olipa ajansiirto / tallennus päällä tai ei.
Olin vaan aiemmin tuijotellut levyn ledivaloa, joka vilkahtelee tallennettaessa ja palaa kiinteänä kun mitään ei tallenneta. Nyt kun laitoin korvan kiinni lootaan niin siinähän se tuntuu hurisevan ihan tyhjäkäynnilläkin.
Kiintolevyissä ja suuritilavuuksisissa muistitikuissa kannattaa ottaa huomioon se, että TV ei välttämättä osaa tunnistaa sen tiedostojärjestelmää jos se on valmiiksi tehtaalla alustettu esimerkiksi käyttämään NTFS:ää.
Pienemmät tikut on (yleensä) tehtaalla alustettu FAT32:si.
Jos telkkarissa ei ole omaa alustustaan, niin kannattaa tikku ja levy alustaa tietokoneella FAT32:si tai ennemmin, jos telkkari vaan tukee sitä, niin exFAT:iin.
exFAT on uudempaa tekniikkaa ja ehdottomasti suositeltavampi mobiililaitteisiin ja telkkareihin, jotka eivät tue NTFS:ää, mutta valitettavasti kaikki laitteet eivät vielä tue sitä.- Anonyymi
FAT32:ssa taitaa olla 4 Gigan rajoitus tiedoston koolle, mikä HD-leffan kohdalla käy pieneksi. Tosin en tiedä osaisiko TV tallentaa pitemmät elokuvat useammassa pätkässä. Oma LG:ni kertoo kelpuuttavansa NTFS:n ja FAT32:n, exFAT:ista ei sano mitään. Siksi olen alustanut kokeilemani tikut NTSF:ään, ja TV:nkin alustamana pysyy NTFS:nä. FAT32 on kokonaan kokeilematta.
Anonyymi kirjoitti:
FAT32:ssa taitaa olla 4 Gigan rajoitus tiedoston koolle, mikä HD-leffan kohdalla käy pieneksi. Tosin en tiedä osaisiko TV tallentaa pitemmät elokuvat useammassa pätkässä. Oma LG:ni kertoo kelpuuttavansa NTFS:n ja FAT32:n, exFAT:ista ei sano mitään. Siksi olen alustanut kokeilemani tikut NTSF:ään, ja TV:nkin alustamana pysyy NTFS:nä. FAT32 on kokonaan kokeilematta.
Joistain vanhemmista tallentavista digiboxeista olen havainnut laitteen tekevän DVD-tyylisiä tallenteita, eli tasan yhden gigatavun tiedostoja roiskeet.
Ei kovin elegantti ratkaisu, josta varmaan tekniikan kehityttyä ollaan päästy.
- Anonyymi
Viime viikolla oli Seagate Expansion 1Tt tarjouksessa 40€. Aika vanha malli ja vähän ruma fasettipinta, mutta olis ehkä pitänyt hoksata ostaa tuo, sopinee TV-tallennuksiin. Johto kai vajaat puoli metriä, mikä ehkä riittää ettei jää ilmaan roikkumaan. Noo, black fridayt ja joulut lähestyy ja tulee uusia tarjouksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15013211Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729641Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969138Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207766Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386754Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486168Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri193145En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3951252Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71174YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl891027