Sarrijävi näivettyy vauhdilla pikkukunnaksi

Anonyymi

Saarijäveläiset eivät ole vielä humanneet kuntansa surkeaa tilaa. Kirkonkylältä löytyy vielä palveluja, vaikka ne ovat jo vähentyneet. Sivulylätjhän ovat jo nyt autioitumassa.

Seuraavien kahden tai kolmen vuosikymmenen aikana Saarijärvi näivettyy pikkukunnaksi. Kirkonkylänkin palvelut vähenevät hyvin vähäisiksi tai loppuvat kokonaan. Kirkonkylällä on yksi tai kaksi kaljakuppilaa, mutta ei paljon muuta. Linja-autoyhteydetkin Saarijärvelle loppuvat melkein kokonaan.

Toisaalla on kerrottu, että jossakin suunnitellaan Saarijärven jakamista naapurikuntien kesken. Jos näin todella tapahtuu, se voisi olla saarijärveläisten etujen mukaista.

9

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vieläkö siellä assuu Saarijärven Liisa ?

    • Anonyymi

      Silloin kun kaikki muut kaupat ja ravintolat ovat kuolleet Saarijärveltä, paikkakunnan olutpub jatkaa räkälänä. Siellä saarijärveläiset vetävät viimeisillä voimillaan olutta kaksin käsin.

      • Anonyymi

        Sinä päivänä jona Saarijärvellä on jäljellä vain yksi räkälä, haluan vierailla Mahtijärvellä.


    • Anonyymi

      Uurainenkin ajaa Saarijärven ohi.

    • Anonyymi

      Ihmettelen, miksi saarijärveläisten on niin vaikea tunnustaa kuntansa alamäki. Tosiasioiden tunnustaminen on kuitenkin tunnetusti kaiken viisauden alku.

      • Anonyymi

        Saarijärveläiset on aivopesty vuosikymmenien aikana luulemaan, että Saarijärvi on muita parempi kunta. Sitä se ei tietenkään ole, mutta monet saarijärveläiset uskovat edelleenkin niin.


    • Anonyymi

      Saarijärvi on jo pikkuinen kunta. Ei muuta kun jakoon niin loppuu se valtuuston kitinä ja saarikan myös.

      • Anonyymi

        Jakosuunnitelma on jo olemassa. Kunta ei ole siitä vielä infortmoinut kuntalaisia, korjaan kaupunkilaisia.


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2328
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1910
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      32
      1525
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      111
      1508
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1096
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      891
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe