Taustaa. Kyseessä vaha 60-luvun pieni sähkölämmitteinen kerrostalo (6 asuntoa), jonka lämpöeristys suunnilleen nolla tyyliin tiiliseinät - slammaus ja maali tai tapetit tai molemat. Yksityisiä vuokranantajia, toinen EU-maa kyseessä.
Kaikissa talon asuntojen kylpyhuoneissa on kosteusongelmia, sekä vessoissa mutta lievemmin (erilliset). Kyseissä asunnossa yksinkertaiset ikkunat.
Mustia homeita ilmestyy kylphuoneen kattoon ja seiniin, maalit korkkailee. Pintojen puhdistus "korjaa" tilaneen hetkeksi ja taas sama kierros alkaa.
Tietysti ainoa kestävä ratkaisu olisi lienee kunnon lämpöeristys, tasainen lämmitys, sekä koneellinen oikein mitoitettu ilmanvaihto, mutta se ei nyt tule kyseeseen.
***
Sitten itse asiaan. Olin "jonkin aikaa" poissa ja palatessani oli varsinkin vessan ulkoseinä ja puukarmisen ikkunan pinnat kirjaimellisesti aivan karmeassa kunnossa, tosin katto hyvässä kuosissa. Seinissä tummia mittavasi hometahroja. Samoin oven sisäpinnassa.
Vessan seinissä vaikuttisi olevan ensin jokin vaalea maalipinta (ilmeisesti "kanankakka" slammauksen) päällä ja siten ilmeisesti jopa kaksikin (?) kerrosta tapettia ja sitten ilmeisesti useampi matta-maalikerros.
Tapetti maaleinen paikoin korkannut irti isoilta alueilta ja putoaa helposti koko ulkoseinän osuudelta. Korjamisen kannalta hankalaa kun wc-ituin on juuri ulkoseinää vasten ja tulisi "ruuvata" pois ja duuni ei ole valis parissa tunnissa.
Kylpyhuoneesa on vedetty ainakin viimeinen kiiltävä-puolikiiltävä maalikerros todella paksulla kerroksella useamman ohuen kerroksen sijaan. Paksu maalikerros luo jännitettä ja sillä on taipumus jo senkin vuoksi korkata / kuprahtaa. Mustaa hometta varsinkin katossa liki kaikkialla, pari nurkaa todella pahasa kuosissa. Myös seinissä maali koekkailee vähän joka puolelta.
***
Materiaalit ja metodit "nopeaan" fiksaukseen?
Vessan ajattelin itse fiksata peruskuntoon, mutta kylpyhuoneen taidan jättää vukrananatajalle hoidettavaksi, en ole vielä päättänyt.
Aivan alkuun. Mikä olisi hyvä puhdistusaine ko. seinien pesuun? Sienellä vai harjalla?
Onko noihin tiloihin jokin erityinen maalityyppi? Kaiken irtoavan
pois skrapattuani ajattelin maalata uudestaa koko vessan, sekä sen oven sisäpinnan ja mieluusti samalla maalilla, joka sopisi myös kylpyhuoneeseen.
Kosteusvaurion korjaus?
3
118
Vastaukset 3
- Anonyymi
Tulipa mieleen, että eikös tuollaiseeen seinärakenteeseen tuli laittaa kosteussulku ensimmäiseksi "pinnaksi" ennen maalausta tai tapetointia (?).
Eristämätön tiili-betoniseinä imee kylmillä kausilla kylmää ja kosteutta itseenstä, joka sitten etenee sisäpintaan saakka.
Sitten kun jatkuva peruslämmitys ja ilmanvaihto puuttuvat, niin seinien koskeustongelmat alkavat. - Anonyymi
Noissa maissa on käsittääkseni rautakaupassa pesuaineet noille jutuille.
Peset ja maalaat seinät :) Ja valmista tuli :)- Anonyymi
Yes, en ole vielä ehtinyt rautakaupaan saakka kuulemaan mitä ehdottavat tuohon skenarioon.
Mutta vahvasti korkanneiden pintojen vuoksi siellä on melko paljon pohjatöitä tehtäväksi ennen kuin voi maalit vetää pintaan. "Kanankakka-slammaus" ei helpota pohjatöiden tekoa ja asiallisen lopputuloksen tekoa, vaikka ihan Skandinavista priimaa en haekaan tuohon hommaan. Kuitenkin tuon voimistelun palkkiona seinien tulisi pysyä kuosissa kohtuullisen pitkään.
Ps. Marketeissa on erilaisia kosteuden imijöitä vaihdettavilla patruunoilla, joista kuulema on jonkin verran apua noita ongelmia rajoittamaan ja / tai hidastamaan. Boxiiin kertyvä vesi kertoo kuinka paljon se todellisuudessa on kosteuutta tilasta poistanut ja missä ajassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33553En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37436
- 33435