Negatiivisen koronatestin vaatimus

Anonyymi

Saarilla on jo kuukausitolkulla suunniteltu turistien koronatestausta.
Nyt siitä on lopultakin hyväksytty joku lakikin. Mediatietojen mukaan uudet käytännöt tulisivat voimaan 14.11 alkaen. Kirjoitin tahallaan konditionaalissa, koska asioilla ja aikatauluilla on taipumus muuttua.
Perusidea on se, että maahantuloa EU ja ETA- alueelta ei rajoiteta, eikä lentokentällä tehdä koronatestausta. Mutta majoituspaikat velvoitetaan valvomaan sisäänkirjautumisen yhteydessä, että tulijoilla on todistus negatiivisesta koronatestistä 72 tunnin sisällä ennenkuin on saapunut Kanarian saarille. Tämä koskee kaikkia turisteja, myös manner- Espanjasta tulevia. Saarilla vakituisesti asuvilta testiä ei edellytetä.
Vähän jäi sellainen kuva, että yksityiskohdat voivat vielä tarkentua.
Tämä koskee majoitusta, joka on luokiteltu Vivienda Vacationaliksi. Mitähän tuokin tarkkaan ottaen tarkoittaa? Onko airbnb-majoitus tuon piirissä?

Esimerkiksi CanarianWeekly on uutisoinut tästä jo pariinkin otteeseen.
I
Onhan tuo siinä mielessä selkeä, että todistus on henkilökohtainen, eikä ole sidoksissa siihen minkä maan lentokentältä on saarille tullut. Esimerkkejähän on ollut riittävästi monessa maassa siitäkin, että liikennevalomalli ei toimi, koska eri maiden ilmaantuvuuslukuihin ei ole luottamista ja ne muuttuvat jatkuvasti.

Voisi kuvitella, että pakettimatkan myyjällä olisi velvollisuus kertoa, mitä dokumentteja vaaditaan majoituspaikassa. Mutta ei kai pelkkien lentojen myyjän asia ole murehtia ja tiedottaa näistä?

5

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksityisellä puolella koronatesti aika hintava ja finnair tarjoaa pientä alennusta jos heidän kauttaan asian hoitaa,terveyskeskuksissa voi olla maksuton mutta tuskin sieltä voi ottaa testin matkailua varten

      • Anonyymi

        Ei noista tiedä...se voi tarkoittaa pikatestiäkin ja ensi viikolla taas jotain muuta. Vaikeaksi on mennyt matkustaminen. Se ero sentään on Suomen suunnittelemaan mallin, että yksi testi riittää. Jotain pitää tietysti yrittää, jos elanto on turismin varassa.

        Ap


    • Anonyymi

      Niin koronatesti on hinnoiteltu 279€ ja sama testi Virossa 67 joka sekin on hintava. Onkohan tässä nyt menossa testauksessa opprtunistinen ahneus meidän terveydenhoidon tahoilta. Minusta on vähintäänkin selvityksen paikka

    • Anonyymi

      Kukaan ei tule turistiksi Suomeen testattavaksi 2 kertaan /279€ hintaan

      • Anonyymi

        Ei niitä joulumatkalaisia tulisi muutenkan. Heidän kotimaansa ovat koronaa täynnä. Nyt saavat lapin yrittäjät turvata kotimaisiin matkailijoihin ja hieman kohtuullistaa riistohintojaan.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3984
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1538
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1410
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      48
      969
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      135
      942
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe