Koneellinen ilmanpoisto

Kerrostalomme koneellinen ilmanpoisto sammuu / toimii todella pienitehoisesti yöaikaan, josta johtuen joudumme pitämään tuuletusräppänää auki 24h7 takaaksemme riittävän hapensaannin. Voiko talonmies nostaa tämän koneellisen ilmanpoiston yö-tehoa vai pitääkö asiasta keskustella ensin esim yhtiökokouksessa? Onko kokemuksia?
21286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kierroksia voidaan tietenkin nostaa. Se ottaa ilman sieltä mistä sen helpoimmin saa.
Kun pidätte räppänää auki, niin vastaavasti muut korvausilmaventtiilit imevät vähemmän ilmaa muissa huoneissa, jolloin tuntuu olevan mainitsemaasi happivaillinkia.
Samalla pilataan muittenkin asuntojen ilmanvaihtoa, koska tarkoitus lienee vain lyhyitä aikoja ristivedolla vaihtaa ilma nopeasti.
Talossamme käynyt ilmanvaihdon mittamies ihmetteli itsekin, kuinka se noin paljon heikentää alimman kerroksen ilmanvaihtoa, kun yläpuolella avataan parvekkeiden ovet!
Hänen mittarinsa oli sähkölietemme kylmällä levyllä mittauksen ajan.
VR:n ilmajarrumies Tahvo

Äänestä

Luultavimmin yhtiössänne on 2-nopeuksinen poistopuhallin, joka on kello-ojattu. Kone on varmaankin "täysillä" osan aikaa vuorokaudesta. Monasti syynä on ihmisten "omat säätöoperaatiot" jolloin koko systeemi menee sekaisin. Itse voit "testata" järjestelmän toimivuutta paperiarkilla tsm. laittamalla sen venttiilin päälle; jos "täysillä ollessa" pysyy, luultavasti aika oikeansuuntaiset ovat säädöt.

Yhteys ensisijaisesti isännöitsijään ja jos ei ala tapahtumaan mitään, hallituksen pj:n sitten. Viimekädessä yhtiökokouksessa päätetään "raskaammista" toimenpiteistä ( säätö, korjaus/uusiminen).

Tietääkseni Suomessa ketään on kuollut hapen puutteeseen koneellisen poistoilmajärjestelmän vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zih Zih kirjoitti:

Kerrostalomme koneellinen ilmanpoisto sammuu / toimii todella pienitehoisesti yöaikaan, josta johtuen joudumme pitämään tuuletusräppänää auki 24h7 takaaksemme riittävän hapensaannin. Voiko talonmies nostaa tämän koneellisen ilmanpoiston yö-tehoa vai pitääkö asiasta keskustella ensin esim yhtiökokouksessa? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu