KRP tutkii johtavien virkamiesten menettelyä Keski-Suomen Verkkoholding Oy:ssä

Anonyymi

Jo oli aikakin käynnistää tämä tutkimus! Voi olla, että Jokitalokin joutuu lopultakin myöntämään, että kaikki päätökset tässä asiassa eivät menneet ihan pykälien mukaan. Samalla juristien pitäisi selvittää myös luottamushenkilöiden vastuu asiassa. Tämä olisi ensiarvoisen tärkeää ennen kevään 2021 kunnallisvaaleja, ettei näitä samoja hölmöläisiä valittaisi uudelleen jatkamaan samaa vastuuntunnotonta menoa ja ajamasta kotikuntaamme täydelliseen vararikkoon.

16

1731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä on odotettu. Ihmeellistä että jotkut uskoo lupailuihin ilman allekirjoitettuja sopimuksia. Ei ollut koko verkkosekoilu kovin älykästä toimintaa päättäjiltä.

    • Anonyymi

      Eikös Pihtiputaan kunnanjohtaja kertonut lehdessä ettei tästä laajakaistasta enää kesän jälkeen puhuta.

    • Anonyymi

      Kunnanjohtajahan näyttää irtisanoutuneen 2.11.

    • Anonyymi

      Minkä kunnan kunnanjohtaja on irtisanoutunut?

      • Anonyymi

        No Konneveden asioista tällä palstalla otsikon mukaan keskustellaan niin Konneveden tietenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No Konneveden asioista tällä palstalla otsikon mukaan keskustellaan niin Konneveden tietenkin.

        voiko olla totta,niin positiivinen uutinen.vielä,kun Alhonen tekisi saman


      • Anonyymi

        Yleensä uppoavasta laivasta lähtee ensimmäisinä rotat, Konnevedellä kapteeni!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yleensä uppoavasta laivasta lähtee ensimmäisinä rotat, Konnevedellä kapteeni!

        Kyllä kun miettii mitenkä idearikasta ja fiksua porukkaa on kunnan ja pankin päättäjiin eksynyt niin ei voi kun hattua nostaa.On ollut taloutta nostavia päätöksiä niin isojen kiinteistöjen lainoituksissa, koskien hankkimisessa, wincapita sijoitukset ym.rahasammot.Ihan älyttömän hyviä ja fiksuja ideoita! Hyvä hyvä..voitte ihan ylpeästi sanoa olevanne finanssi kunnasta joka on aina etulinjassa kun hyviä ideoita haetaan.


    • Anonyymi

      Kyllä siellä Kytölän ja Väisäsenkin pussihousut tutisee kun joutuvat huutonsa vastaamaan. Ja kunnanjohtaja otti ritolat ja jättää paskakadan muiden hoidettavaksi

      • Anonyymi

        Juuri näin!

        Kytölä on siellä nyt hyvinkin voinut syytellä kunnanjohtajaa ties mistä virheestä ja on saanut Jyväskylän Tikkakoskelta oleva eläkemiehen lopettamaan ahnastelun.

        Kunnanjohtaja on kyllä ennättänyt huomaamaan päätöksenteossa olevan surkean tilan.

        Nyt jos järkeviä oltaisiin ei otettaisi uutta kunnanjohtajaa. Hyvä keino säästää.


    • Anonyymi

      EU ja Englanti: ”Ongelmakohdat eivät ole muuttuneet vuosien vatuloinnin jälkeen mihinkään: kalastusoikeudet, reilun kilpailun säännöt esimerkiksi valtionavuissa sekä tulevien kauppakiistojen ratkaisumallit vaativat yhä kompromissiratkaisuja.”

      Kunnanjohtajatko saivat kunnat valtiontukiviranomaisina jakamaan laajakaistassa valtiontukirahoja noudattamatta reilun kilpailun sääntöjä, vaikka niitä nyt EU vaatii Englannilta tiukasti noudatettavaksi? Vaaditaan muilta vaikka itelle hälläväliä.

    • Anonyymi

      Lainaus Kauppalehdestä 25.11.2020

      Laajakaista romahdutti Multian talouden – kunta voi joutua takaisinperinnän kohteeksi
      25.11.2020

      Kalliiksi kävi. Kaapelibisnesten takia osa kunnista on joutunut säästölinjalle.

      Multian kunta on opiskellut kipeimmän kautta liiketaloutta valokuitukaapelihankkeen kanssa.

      Kaija Ahtela
      [email protected]

      Multian kunnan talous painui viime vuonna kaksi miljoonaa euroa tappiolle Keski-Suomen Valokuituverkot Oy:lle (KSVV) annetun takausvastuun takia.

      Multia ei ole yksin ongelmineen. Kaikkiaan kymmenen kaskisuomalaista kuntaa on taannut verkkoyhtiön velkoja yhteensä noin 30 miljoonan euron edestä.

      Taustalla on vuonna 2008 käynnistetty Laajakaista kaikille – hanke, jossa Keski-Suomen liiton verkkorakentajaksi verkonrakentajaksi valittiin Verkko-osuuskunta Kuuskaista.

      Yhtiö joutui rahoitusvaikeuksiin ja sen liiketoimet siirrettiin Keski-Suomen Verkkoholding Oy:lle, joka holdingyhtiönä otti lainaa Kuntarahoitukselta kuntien takauksella ja pääomitti sillä varsinaista verkonrakentajaa, KSVV:ta

      Holding-järjestelyllä kunnallinen yhtiö pyrki luomaan mielikuvan yksityisestä rahoituksesta, jolla olisi turvattu rahoitus ja kierretty valtiontukisäännöksiä.

      Kunnanhallituksen käsityksen mukaan kuntien takaus holding-yhtiön Kuntarahoituksesta ottamalle velalle ei ollut valtiontukea.

      Kunnan oli tarkoitus tehdä tiliä myöhemmin verkkoyhtiön myynnistä saatavalla arvonnousulla.

      Kalliiksi kävi. Kaapelibisnesten takia osa kunnista on joutunut säästölinjalle.

      Järjestely ei mennyt läpi Viestintävirastossa (nyk. Traficomissa), joka määräsi valtionavustuksen maksamisen lopetettavaksi ja hylkäsi avustuksen maksamista koskevan hakemuksen.

      KSVV valitti tästä hallinto-oikeuteen, joka hylkäsi valituksen ja määräsi kaiken päälle oikeudenkäyntikulut yhtiölle. Korkein hallinto-oikeus vahvisti päätöksen vastikään 13. päivä marraskuuta.

      Hallinto-oikeus katsoi, että Multian laajakaistahanke on saanut valtiontukia yli 2,1 miljoonaa euroa, kun tukeen oikeuttavien kustannusten määrä on 1,6 miljoonaa euroa.

      Tästä voi tulla vielä lisälasku multialaisten maksettavaksi.

      Kunta on valmiiksi kriisikunta ja viisivuotisen säästöohjelman alla. Valokuituhankkeen takia se säästää nyt peruspalveluista ja sivistystoimesta sekä korottaa veroja.

      Multian kunta oli talousahdingossa jo ennen kun kuntapäättäjät lähtivät takaamaan yrityslainoja. Multian kunnanhallitus oli myös tietoinen KSVV:n liiketoimintariskeistä.

      Jo ennen yritysjärjestelyitä kunta oli maksanut laajakaistahankkeestaan 170 000 euroa.

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/laajakaista-romahdutti-multian-talouden-kunta-voi-joutua-takaisinperinnan-kohteeksi/4bc2b2d0-2ceb-4445-ad75-0f26f7ef688a

    • Anonyymi

      Voi hyvä jysäys millaista laitonta peliä kunnanjohtajat ja valtuustot harrastavat veronmaksajien rahoilla.

    • Anonyymi

      Helsingin käräjäoikeus määräsi Nuorisosäätiön yrityssaneerausmenettelyn lakkaamaan — säätiö aikoo valittaa päätöksestä

      Nuorisosäätiö 3.12.2020 https://yle.fi/uutiset/18-195739

      Helsingin käräjäoikeus on määrännyt Nuorisosäätiön yrityssaneerausmenettelyn lakkaamaan.

      1. Säätiön aiempaan johtoon kohdistuva rikostutkinta on este menettelyn jatkumiselle, käräjäoikeuden tiedotteessa sanotaan.

      2. Oikeuden mukaan säätiö on maksukyvytön eikä selvittäjien saneerausohjelmaehdotus poista sitä.

      https://yle.fi/uutiset/3-11678706

      Keski-Suomen Valokuituverkot Oy ovat lain mukaan täysin samassa tilassa saneerauksen suhteen.

      Kohta 1.

      Korkeimmassa Hallinto-oikeudessa ja Hämeenlinnan Hallinto-oikeudessa on meneillään yhtiön ja omistajien rahoitus vedätyksistä useita kanteluita.
      Oikeusasteilta ja Traficomilta on tullut jo 20 langettavaa tuomiota omistajille ja yhtiölle.

      Suomen lain mukaan saneerauspäätöstä hyväksyttynä ei voida Seinäjoen käräjäoikeudessa niin kauan kun oikeuslaitosten, syyttäjän ja KRP:n tutkinnat ovat käynnissä.

      Kohta 2.

      Yhtiö on hävinnyt omaisuutensa arvon, liiketoiminta on vähäistä ja supistuvaa, joten se talous ei kestä saneerausohjelmaakaan eikä uutta velkaantumista.

      Ja sitten hyvin huomion arvoinen seikka.

      Molemmat yhtiöt ovat KEPU:n yhtiöitä. Molemmissa yhtiöissä on touhunnut paljon Kepun valtakunnallista johtoa, kansanedustajia ja ministereitä myöten.

      Mielenkiintoista nähdä, päteekö Seinäjoen käräjäoikeudessa Suomen laki mitään.

    • Anonyymi

      Ja tuosta huoimatta todistellaan "tutkimuksilla" että Suomi on vähiten korruptoitunut maa.

    • Anonyymi

      Eipä ole ihme että kansalaisten luottamus poliitikkoihin hiipuu. Eikö näitä joitain nuorisosäätyläisten johtajia ole ministereinäkin ollut.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      89
      1629
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1521
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1410
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      131
      1391
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      73
      1302
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1170
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      264
      1059
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1001
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      965
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      947
    Aihe