Postiset mainosnippu ryntätään laatikkoon niin että se täyttää koko laatikon?
Onko päiväpostilla Sysmässä uudet jakajat?
Anonyymi
20730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Palautetta postille, tai isompaa laatikkoa.
Nyt täytyy kyllä myöntää etten jaksanut lukea ollenkaan ja veikkaan ongelmasi olevan jotain täyttä hevonvitunpaskaa.
Mene suihkuun ja nukkumaan. Huomenna töihin. Muuta neuvoa ei tule.
Mistäs oletat, että se on Posti, joka sulle jakaa? Voi olla ihan joku muu. Sitä paitsi sulla taitaa olla liian pieni laatikko, onkos varaa ostaa uusi ja isompi?
Ihan siitä kun siinä postinen mainoksessa lukee Posti ja sen välissä on niitä muita mainoksia. Jakaako joku muukin niitä postin mainoksia? Ihan on normikokoinen laatikko, joten kyllä mainokset voi sinne sujauttaa ilman niiden kasaan runttaamista.
Kaikkea sitä näkee. Kyllä ne mainokset on tähän saakka mahtuneet ihan normaaliin postilaatikkoon, ettei tarvitse mitään koppia alkaa rakentamaan. Kyllä näitä selittelijöitä riittää.
Ensinäkin miksi pitää jakaa Sysmässäkin sellaisten liikkeiden mainoksia kun ei ole myymälää lähimaillakaan aivan turhaa täyttää postilaatikoita sellaisilla mainoksilla jotka saa heittää suoraan lehtikeräyslaatikkoon !
Taitaa olla kalsarikännit menossa siellä.
Onks se sama ku alushousuhumala?
Ammattitaidon puutetta on kaikilla aloilla.
Tämä on yksi tulos sekoomuksen hillittömästä ulkoistamishalusta valtakunnan tasolla.
Postihan sanoo parantavansa palveluita ja sanoo jakajia irti kun jaettavaa on liian vähän tämä on sitä kilpailua !
Uusi tapa on myös jättää liian isot paketit laatikoihin, vaikka kansi ei mahdu kiinni. Siellä ne sitten ovat ohikulkijoiden vietävinä ja sateen sattuessa kastuu paketti muut laatikossa olevat postit. Huom! kaikki ei ole aina kotona noutamassa heti postia, ja postin saapuessa vasta illan pimeydessä jäävät päivän postit laatikkoon usein seuraavaan aamuun, jolloin aamun lehdetkin ovat märkiä kun laatikon kansi on paketin vuoksi auki :(
Kannattaa kokeilla postin pakettiautomaattia.
Eihän Sysmässä päiväpostia jaeta ollenkaan postihan tulee illalla lähempänä klo 18:00 eikös se ole jo ilta !
Missä ja mihin voin ilmoittaa ehdottomasta jakelukiellosta, jonka HALUAN KOSKEVAN MYÖS TUOTA POSTINEN-NIMISTÄ MAINOSSAASTAA??
Laatikkoni kannessa on jo monta vuotta ollut tarra EI MAINOKSIA EIKÄ ILMAISJAKELUJA, mutta silti joku (lukutaidoton ääliö???) tunkee tuon saastan laatikkooni.
Ilmaisjakelujen jakajat ovat noudattaneet ja noudattavat tuota kieltoa.
Siis mihin voin ilmoittaa jakelukieltoni? Tietääkö joku esim. www-sivun?? Vuosikymmeniinhän postiin eivät sen asiakkaat ole enää voineet soittaa puhelimella. Se mahdollisuus päättyi suunnilleen samoihin aikoihin, jolloin joku neropatti keksi ruveta jakamaan postia kadun varren laatikoihin suoraan autoista, joissa ratti on brittiläisittäin oikealla puolella.
Olisiko ollut pääjohtaja P.Vennamon mahtava keksintö esim. jonkun Englannin-pubi-retkensä yhteydessä?
>Ilmaisjakelujen jakajat
Siis mitäs järkeä tässä touhussa on, että on erikseen ilmaisjakelujen jakajat, ja sitten kaiken muun jakajat :thinking:
Johtuisiko esim. siitä, että ilmaisjakelulehtiä ovat jakaneet vuosikymmeniä lapset, jotka jakelun lisäksi naurettavan pienellä palkalla ovat joutuneet vieläpä lajittelemaan ensin irtomainokset itse noiden ilmaisjakelurääpyköiden väliin. Käytän sanaa lapsi alle 18-vuotiaista.
Ilmaisjakelulehtien koko liikeideahan perustui alun alkaenkin siihen, että ilmoituksia ja mainoksia voitiin myydä niiden sivuille päivälehtiin verrattuna polkuhinnoilla juuri tuon halvan (lapsi)työvoiman takia niiden jakelussa.
Mikä lienee rutiköyhän Postin osuus nykyään tässä busineksessa?? Muistaako joku kuulleensa koskaan ilmaisjakelulehtien jakajien lakon uhkasta, jonka syynä olisi ollut naurettavan pieni palkka?
Eipä taida Sysmässä lapset jakaa mitään mainospostia.
Posti jakaa kirjepostia, päivälehtiä, aikakauslehtiä, paketteja, mainoksia ja joitan ilmaisjakeluja.
Jakelusepät jakaa aamun sanomalehdet, kirjeitä, aikakauslehtiä, pienpaketteja, ilmaisjakeluja ja mainoksia.
Jotkut yritykset luukuttavat itse omia mainoksiaan.
Postilaatikkoon ja/tai luukkuun selvästi näkyviin nimi, kadun numero ja kiellot, ne eivät auta jos ovat kirjoitettu niin, ettei niitä pimeässä huomaa, tai ovat laatikon kannen lumi/jääkerroksen alla piilossa. Välikannessa oleva teksti saattaa myös jäädä huomiotta, sillä sitä ei välttämättä autosta jakaessa näe.
On ollut tuo kieltokyltti laatikon kannessa ainakin jo tämän vuosituhannen ajan. Siis syyllinen tuohon mainossaastan väkisin jakamiseen onkin asiakas, joka ei ole niitä halunnut ainakaan neljännesvuosisataan? Uskomatonta!!!
Vai löytyykö sittenkin tuon saastan jakelijatahon (Postisen tapauksessa Posti??) jokin puh.numero tai e-mail-osoite, johon kiellon voisi osoittaa? Se on turha kysymys, johon olen osannut vastata jo vuosikymmeniä itsekin:
EI LÖYDY, koska posti muuttui palvelulaitoksesta rahastajalaitokseksi aikoja sitten eli siihen aikaan, kun kaikki sen numerot muuttuivat sikahintaisiksi rahastusnumeroiksi. Samoihin aikoihin päivittäispostin jakelu P E R I L L E lopetettiin ja posteljooneille keksittiin sen sijaan mm. ruohonleikkuuta.
Vuosi vaihtui ja Askon alueelle päiväposti tulee entistä myöhemmin klo 18:00 jälkeen sehän on jo ilta posti ! Elikkä huonompaan suuntaan mennään !