Erilaisten uskonnoista lainattujen, kyseistä uskoa tunnustavien henkilöiden nimien käyttö pilkkaamistarkoituksessa jopa mediassa on valitettava ilmiö, joka vie pohjaa vastuulliselta journalismilta. Pilkkanimitysten käyttö on lisäksi epäsuhtaista: kristinuskosta tai juutalaisuudesta peräisin olevia ilmaisuja viljellään, mutta muista uskonnoista ei lainata (ainakaan asiallisessa mediassa) sanoja haukkumakäyttöön. Tässä esimerkkinä ns. 'jeesustelu', jota ei liene edes tarkasti määritelty. Kirjoitin mainittuun mediaan kommentin, jota ei kuitenkaan julkaistu. Siksi otan asian esille täällä.
https://yle.fi/uutiset/3-11626463
Millä perusteella tämä on hyväksyttävää? Kolumnisti vastatkoon täällä.
On valitettavaa, että uskonrauhaa lähes rikotaan.
5
297
Vastaukset 5
- Anonyymi
Harvemmin tosiaan kuulee puhuttavan esimerkiksi buddhaamisesta ja muhametskaamisesta. Pelottaako näitä ylioppilaita, että daesh leikkaa kielen jos sanoo daesh tai että toiset ylioppilaat tuomitsevat rasistiksi ja epähenkilöksi?
- Anonyymi
Suomessa saa pilkata kristinuskoa mielin määrin. Maamme media on täysin liberaalien hallitsema temmelleyskenttä .
Tällä hetkellä suomea hallitsee myös koko koko itsenäisen aikamme kristinuskon vastaisin hallitus.
Vihervasemmisto sympateeraa Islamia, koska heillä on yhteinen vihollinen: Kristinusko.
Ylen asiaohjelmat joissa käsitellään kristinukoa, ovat poikkeuksetta sellaisten asiantuntijoiden hallitsemia, joilla ei käytännössä ole oikeaa henkilökohtaista uskoa Jumalaan.
Papit ja piispat joita haastateltaviksi kutsutaan edustavat muutamaa tosi harvaa poikkeusta lukuunottamatta kirkon liberaalisiipeä.
Valtamediaan kuuluvien lehtien kommenttipalstoille ei hyväksytä kristinuskoon myönteisesti suhtautuvien mielipiteitä tai sitten täytyy kirjoittaa hyvin "kieli keskellä suuta".
Tällä tavalla nykysuomi siis "kunnioittaa" sitä perintöä jonka olemme saaneet Jumalan siunauksen ansiosta. Jos kyseistä siunausta ei olisi ollut, esim. sotien aikaan, me olisimme osa Venäjää nyt.
Kouluista on karsittu järjestelmällisesti pois kaikki kristinuskoa kunnioittavat asiat. Nämä hedelmät näkyvät koko ajan yhä voimakkaammin. Mikää ei ole enää pyhää. Mitään ei tarvitse enää kunnioittaa......paitsi tietenkin vieraan kulttuurin uskontoa: Islamia. - Anonyymi
Minäkin olen tuota jeesustelu- ilmausta ihmetellyt ja tehnyt siitä avauksenkin tällä foorumilla!
Sillähän viitataan tekopyhyyteen!? Huhhuh! Siis maailman historian PYHIN ihminen olisi muka tekopyhä???
Oikea ilmaus olisi ” farisealaisuus”. Tosin siitä on vaikea luoda verbi- muotoa...- Anonyymi
Miten niin vaikeaa? Faristaa, farisoida, faristella. Farisealaisethan asuvat tunnetusti Turun Farissuolla.
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=WExMnjVKu44&feature=youtu.be
Jakakaa tämä video kaikkialla missä pystytte. Totuuden on tultava julki
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56502
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427
