Asunnot eivät mene kaupaksi edes eurolla, täytyy lahjoittaa pois...
kuoleva kunta
Anonyymi
252024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
En yhtään ihmettele miksi ei mene kaupaksi.Tässä kunnassa ei ole ihmisiä kiinnostavia esim. Shoppailu paikkoja, liikaa kampaamoja ja jonninjoutavia tyhjiä tiloja. Pitäisi olla tavaramyllyn tyylinen ns.sekatavarakauppa,kioski, vaateliike kaiken kokoisille ihmisille huokeilla hinnoilla. Yksikin täältä asunnon ostanut muutti pois,kun totesi tämän tylsäksi paikaksi eikä ollut sitä mitä luvattiin,esim.juuri palveluiltaan.miksi pitää valehdella ulkopaikkakuntalaisille kunnasta kertomalla laajasta shoppailu pitäjästä jne...
Van, teältähän peäsöö käymään maalikylissä, millon haluvaa. Yöpyy ihan hotellissa, katastelloo usseamman päevän sitä hulinoa. Ja onse mukava tulla takasi tänne raohalliseen kyllään takasi. Kaonis ja puhas luonto ympärillä ja kaikki tärkein mitä ellääkseen tarvii. Huhhuijaa!!
Ajelin kesällä Puolangalla. Enpä ole kuolleempaa peräkylää tässä maassa tavannut.
Niin ajelit...
Mutta pysähdypä
Sitten tiedät mitä sisäsiitoisuus on aiheuttanut vusikymmenten kuluessa alati vähenevälle populaatiolle. Jäljelle jäävät ovat siitä esimerkkejä.
Ja sitten mistä keskustelet, kun kokemusmaailma on kerätty ainoastaan kahden "keskusta" -kyltin välisestä edestatakaisinajosta noin 300 euron corollalla.
Kaikki ei ole kiinnostunut siitä, miten hirvi on kaadettu viime viikolla tai kuka kuoli kuluneella viikolla.
Poismuutto kiihtyy kiihtymistään. Vain täysin toivottomat nuoret jäävät venymään äitiensä puolustaessa sankaripoikiaan, jotka keskeyttävät armeijan ylipanon tai mielenterveysongelmien takia. Ovat siis tulevia kunnanpäättäjiä -valtapuolue kepussa.
Kaikilla mittareilla maan paras kunta. Kuntatyytyväisyyskin maan kärkiluokkaa.
kyllä kyllä kyllä.... persauskylänpoliisiisikin optimistinen
Hyvä kai täällä on asustella, kaikessa rauhassa ilman häiriköitä.
Tosi rauhallista, kun ei kohta ole naapureitakaan.
Armeijassa on myös egyptiläisiä eikä mitään helppoa !!!
missä ne euron talot on mulle kyllä kelpaisi (vaikka useampi)
Mulle kanssa kelpaa mökiksi mistä niitä saa.
Puolanka Kainuun kunnista ainoa joka on lisännyt viimevuosina asiakaskunta. Ihmiset mahottoman mukavia ja auttavaisia. Kesällä kaksi teatteria, Askanmäessä ja kylällä Pessimisteillä. Joka kylässä ainakin yksi kesätapahtuma kesässään. Heikentää ja muut mahtavat nähtävyydet, laskettelukeskus ja kaikki perustarpeet kyläkauppias löytyy. No vaatekauppa ei taida olla mutta torilla käy vaatekauppiaita. Ja mikä vertaansa vailla oleva luonto, hillasoita satoja ja marja/sienimaastot ympärillä. Meijän sakki ei muuttaa Puolangalta mihinkään vaikka mimmosen liikaakin sais kaupunkipaikasta. Kyllä Puolangalla on hyvä asua, rauhallista ja semmosta lepposaa.
Katsotaanpa vuoden lopussa tilastot asukasluvun suhteen. Näkemiin pessimistit. Täällä ei ollut tulevaisuutta.
Automaattinen tekstin korjaus niin tulee hassuja sanoja väliin, antakaa anteeksi.
En huomannu mainita kajastusta Puolangalla Suomen parhaat kalastusmahdollisuudet, muuallakin oon kajastellu että tiiän mistä puhun. Ja mainitaan isona plussana vielä hyvät ulkoliikuntapaikat, Pyssylammen latu, onpa mukava hiihdellä puhtaissa luonnossa.
Hyvä mielipide. Olen kanssasi samaa mieltä.Mukavat ja ystävälliset ihmiset Puolangalla.
Niihäse on että kaikki ihimiset ei tuu missään toemeen muijen kans mutta sillon pittää kattua peiliin ja pitkään ja miettiä että mikä minussa on vikana.
Ei se määrä mutta se laatu.
Niin tehdään yhdessä parempi paikka. Valitus ei johda mihinkään.Yhdessä kaikki onnistuu..
Me ollaan aenae ukon kans ihan tyytyväisiä Puolankaan, ei haluta täältä mihinkään. Täällä on niin lepposa asustella.
HS kirjoitti aikoinaan, että Puolangalla ei saa edes terveydenhoitoa ellei ole kepulainen ja lestadiolainen. Jutun jälkeen silloinen Oulun lääni puuttui tilanteeseen, mutta ketään ei kuitenkaan rangaistu.
Ei HS tuommoisia voi kirjoittaa tai jos haluaa lopettaa toimintansa niin sitte tietennii voi.
Lestat on vajonnut vanhaan liittoon Mooseksen kymmenyksineen kun terveet kristityt elää uudessa liitossa armosta .
Siis mitä sinä nyt yrität kertoa, en ymmärrä?
Ne halvat talot tuottavat vain asumattomina tappiota. Kun testamenttaa tai lahjoittaa ne seurakunnall, niin niitä voi vuokrata ne seurakuntalaisille halvalla.