Twingon viat

Twingisti

Ostin käytetyn Twingon ja pian huomasin, että sisävalo ei toimi. Kuvittelin, että sisävalon poltin on vain rikkoutunut, mutta poistaessani suojakuvun totesin, että poltin puuttui ja polttimen vasemman puolen pidike puuttui kokonaan. Onko pidike katkennut vai onko rakenne sellainen, että se on vain irronnut ja hävinnyt jonnekin, saako varaosana ? (sisältää keskuslukituksen tunnistimen)
Muutama päivä sitten katkesi konepellin avausvaijeri lukon päästä (todella hento vaijeri),
onkohan kovinkin yleistä ? lisäksi vaihto saattaa olla aika hankalaa ?
Twingon karkea käyntiääni myös häiritsee, käy kuin dieseli erityisesti kylmänä. Renaultin edustajan mukaan ääni on aivan tyypillinen Twingon käyntiääni. Venttiilien säätö ei paljon asiaa auttanut.
Muuten mukavan tuntuinen kauppakassi ja jopa matka-autokin, mutta kestääköhän kasassa. Rakenteet tuntuvat jotenkin melko heppoisilta.

7

1621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vikoja
    • clioilija

      Kyllä on jollakin pienet murheet jos tommoset pikkuviat ottaa koville käytetyssä autossa. Twingo on mukava ja luotettava pikkuauto.

    • Anonyymi

      Eipä toimi itelläkään sisävalo mutta keskuslukitus ja kaikki muut sähkövempeleet kyllä toimii -99 Twingossani.
      Pitääkö tuollaisista pikkuvioista todellakin kitistä jos käyntiääni on huono mikä on suurempi haitta tietysti.Oletko vaihtanut öljyt säännöllisesti ja suorittanut muut pakolliset huollpt.
      Uutta sisävaloa on muuten mahdoton saada muuten kuin hankkimalla vara-osiksi toisen.

      • Anonyymi

        "jos käyntiääni on huono mikä on suurempi haitta tietysti."

        Jakoketju se siellä vaan rallattaa, ihan normaali käyntiääni rellun 60-luvulta olevalle moottorille.

        Ei siis ole ns. suurempi haitta.


    • Anonyymi

      pelastin romutukselta tällasen vielä toistaseksi. Kertokaa viisat miten tällasen kaukosäädin avaimen ja auton ns paritus tehdään? Avain oli rikki , se painonappi irti tinauksesta ja sekorjattu ja nyt se lähettää sitä ir koodiaan vilkuttaa kun känny kameran kautta katoo. keskulukitus ei kuitenkaan sitä usko, ei mene lukkoon tai auki aikka osottaa siihen peilin luokse sen ir silmään. Eli yhteys lie unohtunut niillä.Vain yksi avain tuolaisia jäljelä, toista eitaida mistään löytyäedes purkuautosta sitä lähetin osaa, lie jo nuopaalattu missä tämä alkuaikojen ir systeemi ollut. Mutta voisi jopa timia tuojos saisi yhdistettyä että tunnistaa

    • Anonyymi

      Sitä vielä, että voisi jopa timia tuojos saisi hapia nappia timia tuojos hapia saisi?

    • Anonyymi

      Anteeksi, taippa tuli epäselvä antoi, eli laittan uudestan, jotta ymmärätte: Sitä vielä, että voisi jopa timia tuojos saisi hapia nappia timia tuojos hapia saisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6565
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2261
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1857
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      83
      1235
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1032
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      970
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      81
      915
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      833
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      830
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      147
      757
    Aihe