Twingon viat

Twingisti

Ostin käytetyn Twingon ja pian huomasin, että sisävalo ei toimi. Kuvittelin, että sisävalon poltin on vain rikkoutunut, mutta poistaessani suojakuvun totesin, että poltin puuttui ja polttimen vasemman puolen pidike puuttui kokonaan. Onko pidike katkennut vai onko rakenne sellainen, että se on vain irronnut ja hävinnyt jonnekin, saako varaosana ? (sisältää keskuslukituksen tunnistimen)
Muutama päivä sitten katkesi konepellin avausvaijeri lukon päästä (todella hento vaijeri),
onkohan kovinkin yleistä ? lisäksi vaihto saattaa olla aika hankalaa ?
Twingon karkea käyntiääni myös häiritsee, käy kuin dieseli erityisesti kylmänä. Renaultin edustajan mukaan ääni on aivan tyypillinen Twingon käyntiääni. Venttiilien säätö ei paljon asiaa auttanut.
Muuten mukavan tuntuinen kauppakassi ja jopa matka-autokin, mutta kestääköhän kasassa. Rakenteet tuntuvat jotenkin melko heppoisilta.

7

1965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vikoja
    • clioilija

      Kyllä on jollakin pienet murheet jos tommoset pikkuviat ottaa koville käytetyssä autossa. Twingo on mukava ja luotettava pikkuauto.

    • Anonyymi

      Eipä toimi itelläkään sisävalo mutta keskuslukitus ja kaikki muut sähkövempeleet kyllä toimii -99 Twingossani.
      Pitääkö tuollaisista pikkuvioista todellakin kitistä jos käyntiääni on huono mikä on suurempi haitta tietysti.Oletko vaihtanut öljyt säännöllisesti ja suorittanut muut pakolliset huollpt.
      Uutta sisävaloa on muuten mahdoton saada muuten kuin hankkimalla vara-osiksi toisen.

      • Anonyymi

        "jos käyntiääni on huono mikä on suurempi haitta tietysti."

        Jakoketju se siellä vaan rallattaa, ihan normaali käyntiääni rellun 60-luvulta olevalle moottorille.

        Ei siis ole ns. suurempi haitta.


    • Anonyymi

      pelastin romutukselta tällasen vielä toistaseksi. Kertokaa viisat miten tällasen kaukosäädin avaimen ja auton ns paritus tehdään? Avain oli rikki , se painonappi irti tinauksesta ja sekorjattu ja nyt se lähettää sitä ir koodiaan vilkuttaa kun känny kameran kautta katoo. keskulukitus ei kuitenkaan sitä usko, ei mene lukkoon tai auki aikka osottaa siihen peilin luokse sen ir silmään. Eli yhteys lie unohtunut niillä.Vain yksi avain tuolaisia jäljelä, toista eitaida mistään löytyäedes purkuautosta sitä lähetin osaa, lie jo nuopaalattu missä tämä alkuaikojen ir systeemi ollut. Mutta voisi jopa timia tuojos saisi yhdistettyä että tunnistaa

    • Anonyymi

      Sitä vielä, että voisi jopa timia tuojos saisi hapia nappia timia tuojos hapia saisi?

    • Anonyymi

      Anteeksi, taippa tuli epäselvä antoi, eli laittan uudestan, jotta ymmärätte: Sitä vielä, että voisi jopa timia tuojos saisi hapia nappia timia tuojos hapia saisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      154
      1363
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      946
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      598
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      570
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe