Mitkä on sinun valintasi?
Mitkä viisi kirjaa ottaisit mukaasi...
22
2633
Vastaukset
- Kirjoista pitävä
Tein tässä taannoin Me Naiset -lehteen, kun toimittaja nätisti pyysi, listan viidestä tärkeestä kirjasta elämässäni. Kamalan vaikea tehtävä! Eri tavalla hyviä kirjoja on niin paljon, niitä on ihan mahdoton laittaa mihinkään järjestykseen.
- viisi kirjaa
joita en ole viellä lukenut, mutta haluaisin lukea eli hyllystä reppuun lähtisi:
Philip K Dick - Lies.inc
Le Guin - Maameri Trilogia(käsitän tuon yhdeksi kirjaksi:)
Frank Herbert - Dyyni(käsitän tuonkin yhdeksi kirjaksi:)
Michael Albert - Parecon
Jack Kerouac - Desolationin enkelit
Eiköhän noilla pärjäisi vähän aikaa:)- mievuan
Ne ovat yksiä teoksia, ei yksiä kirjoja.
"Le Guin - Maameri Trilogia(käsitän tuon yhdeksi kirjaksi:)
Frank Herbert - Dyyni(käsitän tuonkin yhdeksi kirjaksi:)"
- pike
1.Darren Shan: Vampyyrin oppipoika
2.Astrid Lindgren: Veljeni Leijonamieli
3.Darren Shan: Kauhun tunneleissa
4.J.K.Rowling: Harry Potter ja Azkabanin vanki
5.J.K.Rowling: Harry Potter ja liekehtivä pikari - Loskoipio
Shekespearen kootut, käsitän sen yhdeksi kirjaksi
Asimowin Säätiöjuttu, yksi kirja, tulkintakysymys
Grinberg, Kansojen historia
Iijoki-kirjat, Päätalo K
Linna, Pohjantähti
Saishan niistä muutaman nuotion, kun saari on tosi autio. Jos lasit unohtuisi eipä niistä muuta iloa oliskaan.- Loskoipio
Siis silmä- ei juomalasit.
- Kynsilaukkaaja
Loskoipio kirjoitti:
Siis silmä- ei juomalasit.
partiolaisten niksikirja tai selviytymisopas voisi meikäläiselle tohelolle olla tarpeellisempi kuin perinteinen kaunokirjallisuus.
- Loskoipio
Kynsilaukkaaja kirjoitti:
partiolaisten niksikirja tai selviytymisopas voisi meikäläiselle tohelolle olla tarpeellisempi kuin perinteinen kaunokirjallisuus.
Ehottomasti. Olinpa mie ajattelematon. Sudenpentujen käsikirja ja Kotiruoka, osa miten valmistan sammakon sadalla eri tavalla.
Siitä se lähtee. - Kynsilaukkaaja
Loskoipio kirjoitti:
Ehottomasti. Olinpa mie ajattelematon. Sudenpentujen käsikirja ja Kotiruoka, osa miten valmistan sammakon sadalla eri tavalla.
Siitä se lähtee.Kotiruokaa käyttökelpoisempi kokkausopas saattaisi olla Pula-ajan keittokirja. Eivätkös martat ole teettäneet siitä jonkinmoisen näköispainoksen taannoin.
Pääsisi kokkaamaan ihan ruohonjuuritasolla, sananmukaisesti.
...voisi yksi teos olla ylitse muiden. Ja sehän on tietysti legendaarinen Sudenpentujen käsikirja.
- kirjaa
1. Lisa Marklund: Paratiisi (se odottaa lukijaansa sohvalla jo toista viikkoa, saarella sitä olisi aikaa lukea)
2. Kaari Utrio: Yksisarvinen (Sitä en Utrion kirjoista ole vielä lukenut ja se on niin paksu, että lukemista riittäisi vähäksi aikaa)
3. Catherine Cookson: Tyttö ja kartanonherra (Helppolukuinen kirja, on aina ollut matkassa etelänlomilla. Sen voi lukea uudelleen, eikä kyllästy, varsinkaan kun ottaa aurinkoa lukemisen lomassa)
4. Wilbur Smith: Petolinnut (viihdyttävä, antaisi voimia, kun kyllästyttää)
5. Joku selviytymisopas. Muuten ei olisi aikaa lukea muita kirjoja autiolla saarella, kun kylmä tulisi ja ruoka loppuisi.Tietysti se Sudareitten käsikirja olisi kova sana, mutta kun sitä ei ole olemassa tässä todellisuudessa. Eli ei oikein. Ja kirjasarjoja en laske yhdeksi kirjaksi, sen takia Iijoki-sarja onkin sarja.
Listani ei ole sitova, jos tulee saarelle lähtö niin pidätän itselleni oikeuden muuttaa valintojani.
1. Mikko Rimminen: Pussikaljaromaani
2. Väinö Linna: Täällä Pohjantähden alla
3. J.R.R. Tolkien: Lord of the Rings
(trilogia on mielestäni ihan validi "yksi teos")
4. Philip Pullman: His Dark Materials -trilogia
5. José Saramago: Jeesuksen Kristuksen evankeliumi TAI Luola TAI Kertomus sokeudesta. En osaa valita.
Viidennen valitseminen oli muutenkin tuskallista, kun tuli mieleen kaikki Sadan vuoden yksinäisyydet ja Eureka Streetit ja Peppi Pitkätossut ja Veikko Huovisen tuotanto. Kauhea kysymys.- Möttönen, seittemän tähden ...
matthau kirjoitti:
Tietysti se Sudareitten käsikirja olisi kova sana, mutta kun sitä ei ole olemassa tässä todellisuudessa. Eli ei oikein. Ja kirjasarjoja en laske yhdeksi kirjaksi, sen takia Iijoki-sarja onkin sarja.
Listani ei ole sitova, jos tulee saarelle lähtö niin pidätän itselleni oikeuden muuttaa valintojani.
1. Mikko Rimminen: Pussikaljaromaani
2. Väinö Linna: Täällä Pohjantähden alla
3. J.R.R. Tolkien: Lord of the Rings
(trilogia on mielestäni ihan validi "yksi teos")
4. Philip Pullman: His Dark Materials -trilogia
5. José Saramago: Jeesuksen Kristuksen evankeliumi TAI Luola TAI Kertomus sokeudesta. En osaa valita.
Viidennen valitseminen oli muutenkin tuskallista, kun tuli mieleen kaikki Sadan vuoden yksinäisyydet ja Eureka Streetit ja Peppi Pitkätossut ja Veikko Huovisen tuotanto. Kauhea kysymys.Ja varmana on olemassa Sudenpentujen Käsikirja. Olen lukenut. Se ero virtuaalimaailmaan on, että reaalimaailman käsikirja on pehmytkantinen.
- TanieliNypliini
matthau kirjoitti:
Tietysti se Sudareitten käsikirja olisi kova sana, mutta kun sitä ei ole olemassa tässä todellisuudessa. Eli ei oikein. Ja kirjasarjoja en laske yhdeksi kirjaksi, sen takia Iijoki-sarja onkin sarja.
Listani ei ole sitova, jos tulee saarelle lähtö niin pidätän itselleni oikeuden muuttaa valintojani.
1. Mikko Rimminen: Pussikaljaromaani
2. Väinö Linna: Täällä Pohjantähden alla
3. J.R.R. Tolkien: Lord of the Rings
(trilogia on mielestäni ihan validi "yksi teos")
4. Philip Pullman: His Dark Materials -trilogia
5. José Saramago: Jeesuksen Kristuksen evankeliumi TAI Luola TAI Kertomus sokeudesta. En osaa valita.
Viidennen valitseminen oli muutenkin tuskallista, kun tuli mieleen kaikki Sadan vuoden yksinäisyydet ja Eureka Streetit ja Peppi Pitkätossut ja Veikko Huovisen tuotanto. Kauhea kysymys.Sie haaskasit Pohjantähteen jo kolme optiota, valitettavasti.
- Slartibartfast
Kaisa Ikola: Se on moro Hullu luokka
Adams: Linnunrata
Penttilä: Rauniolinnan salaisuus ( Punavyö)
Christie: Poirotin murhat
Potter 5 / Onneli ja Anneli / Hullu perhe / ei viimeistä voi valita - man-legally
1,KOKO PERHEEN KOIRAKIRJA.2.SUURI KOIRAKIRJA .3.TEKNIIKAN MAAILMA 1975-1976.4.TEKNIIKAN MAAILMA 1969-1970.5.TUULILASI
- tykkaan niista
kovasti
- vbn
Kun dekkariryhmässä ollaan, niin minun valintani ovat vanhoja tai perinteisiä dekkareita tai dekkarikirjailijoita. Olen keräillyt vuosikymmeniä vanhoja dekkareita ja tässä on muutamia valintojani.
1. Tärkein on Rex Stoutin Ovikello soi. Rakastan tuota ärjyä paksukaista ja tapaa, jolla hän paljastaa rosvot, tässä kirjassa ihan USA:n silloisen päärosmon. Archie maitolaseineen on aina yhtä söpö.
2. Robert van Gulikin kiinalaisdekkareista käy oikeastaan mikä vain. Eihän niissä itse juoni ole kovinkaan kaksinen, mutta yhteiskunnan, tapojen ruoan yms. kuvauksia jaksan lukea yhä uudelleen. Jostain syystä niitä lukiessa iskee aina nuudelinhimo!
3. Agatha Christieltä ottaisin jonkun perinteisen kartanomysteerin, vaikkapa Ruumis kirjastossa. Ympäristö ja ihmiset ovat murhia tärkeämpiä.
4. Ellery Queenin ja hänen isänsä urotöitä on ihan kiva lukea uudelleen ja uudelleen. Teokset ovat pitkiä, jahkaileviakin, mutta näissä kirjoissa murhaaja viimein paljastuu jonkun pikkuseikan, kuten kengännauhan tai vääränkokoisen hatun vuoksi. Perinteistä salapoliisityötä siis.
5. Viidenneksi paljastan intohimoni Perry Masonin oikeusjuttuihin, siis niihin vanhempiin, ei näihin toisten kirjoittamiin. Varsinaisia dekkareitahan nämä eivät ole.
Perry on charmikas herrasmies, joka liikkuu vastustajia hämätessään nippa nappa lain oikealla puolella. Oikeudenkäyntikohtaukset ovat aina riemastuttavia, kun Perry tuo salaiset todisteensa esille, paljastaa todellisen rikollisen ja vapauttaa syytetyn. Tämä on hänen asiakkaansa, jolla on sitten lopussa varaa ojentaa Perrylle 25 000 dollarin sekki.
Moni kirja ja kirjailija jää tosin vielä mainitsematta... - ittemöttönen
Saiskohan mistään Iijokisarjaa yhdeksi kirjaksi sidottuna. Semmonen on olemassa, Kalle-vainaan perinnössä Gummeruksen huumorintajua todistavana lahjana saatu. Sen kanssa menis yks talvi saarella ja vielä jäis neljä kirjaa ensvuoteen.
- juu
autiosaari for dummies
se olisi ainakin yks tärkeä opus ;) - ozzi
Ottaisin autiolle saarelle mukaan.
Mika Waltari: Sinuhe egyptiläinen
Ken Follett: Taivaan pilarit
j.r.r tolkien: taru sormusten herrasta
Väinö Linna: Tuntematon Sotilas
Stephen king: se 1/2
Lista on tämän päivän lista huomenna saattaa olla jo ihan eri lista - thelle
viisi kirjaa... vaikea valinta.
tässä voisi olla minun valintani:
1. E.Annie Proulx: Laivauutisia
2. Dan Brown: Da Vinci -koodi
3. Homeros: Odysseia (proosaversiona ja Saarikosken suomentamana)
4. Milan Kundera: Olemisen sietämätön keveys
5. John Steinbeck: Helmi
Nämä eivät ole missään erityisessä järjestyksessä, ne ovat vain lueteltuina järjestyksessä miten tulivat mieleen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181260
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232